Strona głównaOgródPrymulka - cena, podlewanie, uprawa, rozmnażanie

Prymulka – cena, podlewanie, uprawa, rozmnażanie

Prymulki są kojarzone przez większość osób z pierwiosnkami. I słusznie, ponieważ prymulka z łaciny primula oznacza pierwszy. A więc prymulki są kwiatami, które jako pierwsze zakwitają na wiosnę. Gatunków prymulki jest ponad 500, można je spotkać zarówno w ogrodzie, jak i jako kwiat domowy. Niektóre gatunki prymulki są pod ochroną, tak jak na przykład prymulka Hallera. Ich naturalnym stanowiskiem są górzyste tereny Azji i Europy. Cechą charakterystyczną wszystkich prymulek są kwiaty, które posiadają drobne płatki, zazwyczaj 6 lub 7. Kwiaty prymulki albo są pojedyncze, albo zebrane w grupy. Prymulki nie są kwiatami wysokimi i z reguły odrastają na wysokość 25-30 centymetrów ponad ziemię. Prymulka jest traktowana jako roślina ozdobna, dostępna w wielu wariantach kolorystycznych. Do najczęściej uprawianych gatunków prymulki należy pierwiosnek bezłodygowy, chiński, gruziński, japoński, lekarski, czy ząbkowany. Każda odmiana posiada inne wymagania dotyczące uprawy, a także pielęgnacji oraz zabezpieczenia przed mrozami. Niektóre odmiany są na tyle wrażliwe na niskie temperatury, że mogą nie przeżyć w gruncie mrozów i konieczne jest ich wykopywanie na zimę do doniczek. 

Prymulka ogrodowa – uprawa

Prymulka ogrodowa, która jest rośliną ozdobną, z racji ze swojego naturalnego pochodzenia, nie ma zbyt dużych wymagań, jeżeli chodzi o uprawę. Prymulkę ogrodową można sadzić zarówno w ogródkach, jak i tych balkonowych, jak i bezpośrednio do ziemi. Świetnie sprawdzi się w ogrodowych skalniakach, ale także rabatach. Wymagania dotyczące uprawy prymulki ogrodowej to przede wszystkim wilgotna gleba. Bardzo chętnie prymulki zajmują stanowiska przy oczkach wodnych, w których nie brak odpowiedniej wilgotności stanowiska. Ponieważ zakwitają, jako jedne z pierwszych kwiatów, wymagają także dostarczenia odpowiedniej ilości promieni słonecznych, a więc zaleca się, aby nie sadzić jej w pobliżu wyższych kwiatów, które ją mogą zasłonić. Warto pamiętać, aby nie narażać ich na bezpośredni wpływ natężenia promieni słonecznych, ponieważ mogą one z roku na rok stawać się coraz uboższe i słabsze, aż w końcu przestaną się pojawiać. Jeżeli chodzi o uprawę prymulki na balkonach, czy doniczkach, nic nie stoi na przeszkodzie, aby przesadzić je do ziemi w ogrodzie. Należy jednak odpowiednio przygotować podłoże, ponieważ prymulki lubią stanowiska bogate w próchnicę, a także żyzną glebę. Lubią wilgoć, więc dobrze, jeśli stanowisko jest wystarczająco wilgotne, nawet latem. Jak dbać o prymulki? Prymulki ogrodowe, jak i te, które naturalnie wyrastają, niestety nie są odporne na niskie temperatury, szczególnie na mrozy. Jak dbać w takim razie, aby prymulki wzrastały odpowiednio? Przede wszystkim w okresie zimy należy zadbać, aby stanowiska występowania prymulek odpowiednio zabezpieczyć. W tym celu miejsca te okrywa się korą, czy liśćmi. Po przekwitnięciu kwiatów, należy pozbyć się suchych kwiatów, aby umożliwić wzrost nowych. Jeśli chodzi o domową uprawę, to w tym przypadku zadbać należy o niższą temperaturę. Dzięki czemu prymulka będzie kwitła dłużej. Pod względem wymagań dotyczących zarówno podłoża, przede wszystkim jego wilgotności, a także nasłonecznienia, prymulka domowa jak i prymulka ogrodowa mają podobne wymagania. Obie nie lubią stanowisk zbyt suchych, ale także zbyt przelanych. Nie należy wystawiać ich bezpośrednio na duże nasłonecznienie, ponieważ pomimo tego, że obie wymagają tego do zakwitnięcia, to należy im zapewnić także cień. W przypadku prymulki ogrodowej sadzi się je pod wysokimi drzewami, które zapewnią im cień, a w przypadku prymulki domowej zaleca się, aby znajdowały się one na południowych parapetach naszych domów.

W tych kolorach ten kwiat wygląda okazale.

Prymulka ogrodowa – rozmnażanie

Rozmnażanie prymulki dokonuje się za pomocą dwóch sposobów. Pierwszy sposób rozmnażania prymulki ogrodowej polega na podziale kęp prymlulki. Ten sposób najlepiej wykonywać na wiosnę, w okolicach maja i czerwca i nie jest to skomplikowany sposób. Drugi sposób, to rozmnażanie za pomocą nasion. Również wykonuje się go na wiosnę, a polega na wsianiu do ziemi nasion i czekanie aż prymulka wzrośnie. Rozwinięte młode sadzonki prymulki można przesadzić do ziemi. Jest to mniej popularny sposób na rozmnażanie, ale również praktykowany. Po przekwitnięciu kwiatów prymulki można je pozostawić w gruncie, a kwiaty na następny rok wzrosną. Jednak pod uwagę należy wziąć to, że trzeba je odpowiednio zabezpieczyć bez zmarznięciem, na przykład przesypując grunt w miejscu, w którym znajdowały się kwiaty prymulki torfem lub uschniętymi liśćmi, które stworzą warstwę ochronną. Niektóre gatunki prymulki są mniej odporne i w konieczne będzie wykonanie sadzonek z ziemi i na okres zimy wsadzenie ich do doniczki, a na wiosnę ponowne wsadzenie do gruntu.

Prymulka ogrodowa – jak podlewać

Podlewanie prymulki jest również ważne, zwłaszcza na stanowiskach suchych. Jak podlewać prymulkę ogrodową, aby jej nie uszkodzić? Prymulki wymagają wilgotnego stanowiska, tak więc jeśli posiadamy prymulki w domu należy je podlewać około 2 razy w tygodniu, jednak uważając, by je nie przelać. Zaleca się nalewanie wody do podstawki, z której roślina pobierze sobie wodę, zamiast bezpośredniego wylewania jej do ziemi. Pamiętać również należy, aby nie dopuścić do całkowitego wysuszenia ziemi, ponieważ może spowodować to uschnięcie kwiatów. 

Oprócz podlewania istotne jest nawożenie kwiatów co dwa tygodnie nawozem mineralnym.

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze