Przypadkowo nadepnąłeś na gwóźdź lub w inny sposób sprawiłeś, że wbił się w Twoją stopę? W takich sytuacjach bardzo ważne jest, by nie tylko jak najszybciej został z niej usunięty. Bardzo duże znaczenie ma bowiem również prawidłowa dezynfekcja. Nie wiesz jednak, czym przemyć ranę pod gwoździu? Jak się okazuje, w aptekach można znaleźć całkiem sporo odpowiednich środków. Nie wszystkie jednak muszą zagwarantować uzyskanie tych samych efektów w jednakowym czasie. Poniżej znajdziesz jednak odpowiedź na to, po co powinieneś sięgnąć, gdy w Twojej stopie (lub innym miejscu na ciele) powstanie rana kłuta po gwoździu.
Zobacz: Gwoździe miedziane – czym są i gdzie kupić?
Jak oczyścić ranę po gwoździu?
Zanim założysz opatrunek w miejscu, w którym widnieje rana kłuta po gwoździu, pamiętaj o jej wcześniejszym przemyciu. Jeśli tylko masz taką możliwość, najpierw zadbaj o dokładnie wyczyszczenie swoich rąk za pomocą ciepłej wody z mydłem. W ten sposób zminimalizujesz ryzyko przedostania się do świeżej rany bakterii, które mogłyby skomplikować jej prawidłowe gojenie się lub nawet doprowadzić do poważniejszych konsekwencji. Rana po gwoździu w stopie będzie szybciej zanikać, jeśli dokładnie przemyjesz ją wodą z mydłem. Czynność ta powinna trwać od 5-10 minut. Gdyby jej przeprowadzanie utrudniało krwawienie, pamiętaj, że możesz temu zapobiec. Wystarczy, że zadbasz o to, by rana po gwoździu w stopie była przez Ciebie delikatnie uciskana co pewien czas za pomocą czystej (to bardzo ważne!) szmatki. To powinno wyraźnie spowolnić krwawienie i ułatwić oczyszczanie miejsca, które zostało przebite na określoną głębokość. Gdyby natomiast okazało się, że z rany nie tylko sączy się krew, ale też widnieją w niej zanieczyszczenia trudniejsze do usunięcia za pomocą wody z mydłem, możesz użyć pęsety zdezynfekowanej wcześniej alkoholem (np. spirytusem).

Jak długo goi się rana po gwoździu?
Jeśli chodzi o to, jak długo goi się rana po gwoździu, warto pamiętać, że niekiedy zajmuje to kilka dni, a niekiedy nawet ok. roku. Wiele zależy bowiem od tego, jak głęboko została przebita stopa lub inne miejsce na ciele danej osoby. Liczy się również to, czy odpowiednio szybko i we właściwy sposób rana została oczyszczona i zaopatrzona. Aby gojenie się rany przebiegało możliwie jak najprędzej, po oczyszczeniu jej w sposób, o którym pisaliśmy wcześniej, warto zastosować na nią środek antyseptyczny i/lub maść antybiotykową. Rana kłuta po gwoździu bardzo często bywa odkażana za pomocą popularnej i łatwo dostępnej nie tylko w aptekach wody utlenionej, lecz akurat ona lepiej sprawdza się jako środek na niewielkie otarcia naskórka. Polecamy więc zastąpić ją np. okteidyną, kwasem borowym bądź rivanolem. Jeśli to zrobisz, rana kłuta po gwoździu na pewno prędzej ulegnie zagojeniu, miejsce, w którym powstała, odzyska swój dawny wygląd, a Ty całkowitą sprawność, co zwłaszcza w przypadku ran na stopach jest szczególnie istotne. Dlatego tak ważne jest, by wiedzieć, czym przemyć ranę po gwoździu i jak obchodzić się z nią dalej.
Zobacz: Jakie wybrać gwoździe do łat, deskowania, więźby, i krokwi?
Co zrobić żeby rany szybciej się goiły domowe sposoby?
Mówiąc o tym, jak długo goi się rana po gwoździu, warto wspomnieć również o domowych sposobach na przyspieszenie tego procesu. Działania bakteriobójcze wykazują takie rośliny, jak m.in. cebula czy kapusta. Ich zaletą jest fakt, że można łatwo nabyć je niemal wszędzie, a dodatkowo nie kosztują zbyt wiele. Okłady z nich mogą okazać się zaś bardzo pomocne, gdy rana po gwoździu w stopie będzie goić się – Twoim zdaniem – zbyt wolno. Miód to natomiast kolejny produkt, którego wykorzystanie warto wziąć pod uwagę. Aby jednak można było oczekiwać od niego pożądanych efektów, należy wybrać ten prawdziwy. Miody dostępne w sklepach często bowiem nie mają wiele wspólnego z tymi, które można nabyć bezpośrednio u właścicieli pasiek – poza zbliżonym do nich kolorem i słodkością. Rana kłuta po gwoździu pod wpływem działania naturalnego miodu w wielu przypadkach goi się szybciej, zwłaszcza gdy stosuje się go naprzemiennie ze wspomnianymi przez nas środkami o właściwościach antyseptycznych i maścią antybiotykową. Nie można też zapominać o konsultacjach z lekarzem, gdy okaże się, że z różnych powodów rana po gwoździu w stopie, dłoni czy gdziekolwiek indziej nie znika tak szybko, jak można by tego oczekiwać – nawet w przypadku właściwego obchodzenia się z nią.