Strona głównaNarzędziaRegeneracja baterii Makita - czy warto?

Regeneracja baterii Makita – czy warto?

Czy warto podejmować się regeneracji baterii Makita? Na pewno wiele osób zastanawia się, czy faktycznie jest to opłacalne. Jeżeli nasz sprzęt działa bez zarzutów, a jedynym problemem jest wyczerpany lub zepsuty akumulator, to możemy podjąć się wymiany lub wykonania jego regeneracji. Kolejnym ważnym elementem jest fakt, czy możliwość regeneracji baterii w ogóle istnieje i nie będzie konieczne kupno nowego sprzętu. Z racji tego, że Makita cieszy się popularnością ze względu na niezawodność narzędzi, zazwyczaj  umożliwia opcję wymiany baterii, aby móc dalej korzystać ze sprzętu. Czym jest owa regeneracja baterii Makita? Polega ona na wymianie wszystkich ogniw w akumulatorze lub baterii, a następnie podłączeniu ich do akumulatora oraz styków końcowych. Podczas przeprowadzanej regenracji ma miejsce wymiana rezystorów akumulatora, a także termistor. Zazwyczaj do tego procesu należy kilka etapów:

  • otwieranie akumulatora
  • zdemontowanie starych ogniw, 
  • czyszczenie obudowy akumulatora, 
  • instalacja nowego pakietu ogniw,
  • kontrola rezystorów,a także termistora, 
  • montaż pakietu w obudowie
  • test akumulatora lub baterii.

Na pytanie, czy warto regenerować baterię Makita, można sobie odpowiedzieć, biorąc pod uwagę zalety regeneracji. Między innymi wymienia się jej ekonomiczność, a także to, że istnieje możliwość zachowania oryginalnej obudowy wraz z komponentami elektronicznymi. Zapewnia to nam poprawne dopasowanie akumulatora do narzędzia oraz ładowarki. Regeneracja baterii Makita umożliwia uzyskanie większej pojemności baterii, a także większej mocy, niż przy zastosowaniu zamienników. Dodatkowo, zapewniona jest wymiana uszkodzonej obudowy bezpłatnie. 

Regeneracja baterii do wkrętarki Makita

W przypadku wkrętarki, na pewno bardziej opłacalne okaże się regeneracja zużytej baterii, niż zakup nowego urządzenia. Bateria w wkrętarce stanowi element, który podlega regeneracji. Regeneracja baterii do wkrętarki Makita polegać będzie na rozebraniu obudowy, następnie odpięciu układu balansującego baterię. Kolejną rzeczą jest wyjęcie zużytych ogniw i przyłączenie ogniw, za pomocą których wykonana zostanie regeneracja. W tym celu korzysta się z urządzenia do zgrzewania baterii. Następnym krokiem regeneracji baterii do wkrętarki Makita jest połączenie ogniw w jeden akumulator. Ważna jest wymiana elektroniki, szczególnie dotyczy to nowszych modeli. Istotne będzie tutaj programowanie płyty sterującej, która chroni przed przeciążeniem, a także zabezpiecza przed zbyt dużym naładowanie, czy osiągnięciem zbyt niskiego poziomu energii. 

Regeneracja baterii Makita 18V

Zastanawiając się nad regeneracją baterii Makita 18V możemy liczyć, że w przypadku akumulatorów i baterii 7,2 – 18V czas potrzebny do jej przeprowadzenia to zazwyczaj 2-3 dni robocze. Dodatkowo otrzymujemy gwarancję. Regeneracja baterii Makita 18V polega na wymianie starych ogniw na nowe, a także wykonania przeprogramowania elektroniki sterującej. Dzięki temu zapewnione jest, że zregenerowany akumulator zachowuje się jak fabrycznie nowy, a dodatkowo posiada większą pojemność. Zachowanie oryginalnej elektroniki oraz obudowy sprzętu zapewnia spasowanie elementów, a także bezpieczną pracę. W cenę usługi regeneracji baterii Makita 18V wliczone są nowe ogniwa, programowanie elektroniki, a także testowanie baterii po zakończonej regeneracji. Możliwa jest również regeneracja w różnych wariantach pojemności. Zwiększenie pojemności wiąże się ze wzrostem ceny za regenerację baterii. Na tym samym polegać będzie regeneracja baterii Makita 14,4V. Ten rodzaj baterii, czyli bateria 14,4V,  podobnie jak bateria 18V, również wymagać będzie programowania elektroniki. Pozostałe czynności wykonywania regeneracji baterii Makita 14 4 są identyczne, jak w przypadku 18V. 

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze