HomeWnętrzaRemont, a okna – ważne informacje

Remont, a okna – ważne informacje

Decydując się na remont domu czy mieszkania, lub podczas wykończenia nowo powstałej inwestycji oprócz wyboru kolorów farb na ściany istnieje szereg czynników, o których należy pamiętać. Zwłaszcza jeśli robimy remont samodzielnie. Ważne jest, aby zabezpieczyć odpowiednio elementy, które w danym pomieszczeniu już się znajdują. Niezależnie od tego czy odświeżamy wnętrze, czy remontujemy nowo powstałe powierzchnie, ważne, aby zabezpieczyć podłogi i okna, które łatwo mogą ulec zniszczeniu. Jeżeli odświeżamy nasze wnętrza, warto wynieść możliwie największą ilość mebli, które podczas remontu mogą zostać zniszczone, bądź spowite pyłem i kurzem, które są nieodłącznym elementem wszystkich prac remontowych.

Okna PCV – po co zabezpieczyć okna na czas remontu?

Malując ściany, nakładając tynk, możemy zachlapać szyby oraz ramy okienne, zawiasy i parapety. Okna to elementy wnętrza, które powinny służyć nam przez wiele lat, dlatego ważne jest, aby zabezpieczyć odpowiednio powierzchnię przed wykonaniem remontu. Jeżeli tego nie zrobimy, w późniejszym etapie usunięcie zanieczyszczeń po remoncie będzie bardzo trudne, a pomiędzy małymi, trudno dostępnymi elementami, takimi jak zawiasy lub szczeliny wręcz niemożliwe. Niezależnie od tego czy odświeżamy wnętrze, czy tworzymy nowe. Nawet jeżeli uda się usunąć pozostałości farby z ram lub szyb okiennych, detergenty bądź tarcie mogą je trwale uszkodzić lub zmatowić szklane powierzchnie.

Okna plastikowe, czym zabezpieczyć?

Kiedy zdecydujemy się na remont, podczas zakupu materiałów niezbędnych to odświeżenia wnętrza nie zapominajmy o nabyciu elementów potrzebnych do zabezpieczenia okna PCV. Potrzebne będą plastikowa folia malarska, taśma papierowa (żółta lub niebieska). Im szersza taśma, tym lepiej będzie utrzymywać ciężar folii. Może mieć to znaczenie przy zabezpieczeniu dużych okien ściennych lub balkonowych, gdzie do zabezpieczenia jest większa powierzchnia, co automatycznie oznacza zużycie większej ilości folii. Warto również zaopatrzyć się w klamkę zastępczą otwierającą okna, która zastąpi oryginalne klamki na czas remontu. Dzięki temu możemy mieć pewność, że te właściwe nie ulegną uszkodzeniu. Warto kupić nieco więcej folii, w razie uszkodzenia zabezpieczeń w trakcie trwania prac. Rozerwana folia nie spełnia już swojej funkcji ochronnej.

Przed i po remoncie – nie zapomnij!

Posiadając już niezbędne elementy do zabezpieczenia okien przed zabrudzeniami, przed założeniem folii należy je odpowiednio przygotować. W przypadku nowego budownictwa okna plastikowe, które dopiero zostały zamontowane, będą miały na swojej powierzchni przyklejoną folię założoną fabrycznie zabezpieczające okna podczas transportu. Należy ją zdjąć, gdyż im dłużej pozostanie na oknach, tym trudniej będzie ją usunąć. Po usunięciu folii (lub jeśli okna nie są nowe, bezpośrednio przed nałożeniem folii ochronnej), należy oczyścić okna, ramy i elementy ruchome, zwracając szczególną uwagę na załamania i szczeliny. Również po zakończonym remoncie i zdjęciu folii malarskiej okna należy oczyścić delikatnymi detergentami przeznaczonymi do czyszczenia wskazanych powierzchni – PCV oraz szyb. Jeżeli remontujesz nowy dom lub mieszkanie i wciąż nie wybrałeś jeszcze okien sprawdź szeroką ofertę okien firmy Oknoplast na stronie Okna: PCV i PVC plastikowe Oknoplast

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Najpopularniejsze