HomeRemontRenowacja parkietu - jak odnowić drewnianą podłogę?

Renowacja parkietu – jak odnowić drewnianą podłogę?

Coraz więcej osób decyduje się na parkiet, jako drewniane wykończenie podłogi w swoich mieszkaniach i domach. Użycie drewnianej podłogi nadaje całemu wnętrzu bardziej subtelnego i przytulnego charakteru. Posiada on wiele plusów:

  • jest praktyczny w codziennym użytkowaniu
  • jest łatwy w czyszczeniu
  • może kumulować energię cieplną

Parkiet to ułożone niewielkie deseczki we wzory takie jak:

  • jodełka
  • cegiełka
  • szachownica

Taka forma drewnianej podłogi stanowi ozdobę wnętrza samą w sobie. Można łączyć różne odcienie drewna, które nadadzą unikalnego wyglądu parkietu. Posiadanie parkietu, mimo wcześniej wspomnianych licznych plusów, wiąże się z wieloma naprawami, które mają na celu dbanie o jego dobry stan, odnawianie i odświeżenie parkietu. 

Renowacja starego parkietu

Jeżeli chcemy odnowić drewnianą podłogę, ponieważ straciła już swój połysk, jest porysowana i miejscami nierówna możemy zgłosić się do firmy, która w swoich usługach posiada renowację parkietu. Jednak w przypadku drobnych rys i przetarć można samemu odnowić parkiet domowym sposobem. Niestety im poważniejsze uszkodzenia parkietu, tym wynajęcie firmy do renowacji parkietu będzie nieuniknione. Jeżeli nie jesteśmy w stanie samemu odnowić drewnianej podłogi, możemy skorzystać z oferty firm, które zajmują się tym na co dzień. Cena renowacji parkietu uzależniona jest od poziomu zniszczenia, wielkości oraz rodzaju podłogi. Zazwyczaj cena renowacji parkietu to koszt około 25 – 35 za m2.

Jedną z możliwości renowacji może być cyklinowanie parkietu. Jest to nic innego jak szlifowanie parkietu, które usuwa jego starą, zniszczoną warstwę. Co zamiast cyklinowania parkietu? Jeżeli uszkodzenia nie są rozległe można wykorzystać papier ścierny lub szlifierkę elektryczną i tylko miejscowo zeszlifować drewnianą podłogę. Podobnie w przypadku, gdy chcemy odnowić schody. Jeżeli nie wiemy jak odnowić schody bez cyklinowania, to świetnie sprawdzą się tutaj małe narzędzia – szlifierki elektryczne, które są poręczne. Można także wykorzystać papier ścierny zamiast cyklinowania.

Jak cyklinować parkiet?

Już przy wyborze parkietu trzeba zastanowić się jaką podłogę wybrać, bowiem jej warstwa użytkowa ma szczególne znaczenie jaki będzie okres jej żywotności. Szukając porady – odpowiadamy: najlepiej jest wybrać parkiet, którego warstwa użytkowa jest nie cięższa niż 5 mm. Cyklinowanie takiego parkietu będzie można przeprowadzić nawet kilka razy. Jak samemu odnowić drewnianą podłogę? Trzeba wyposażyć się w narzędzie – cyklinarkę. Przed przystąpieniem do cyklinowania należy usunąć wszystkie przedmioty stojące na parkiecie oraz usunąć wszelkie elementy, które wskutek przeprowadzania naprawy parkietu lakierowanego mogłyby ulec zabrudzeniu. Do takich elementów należą firany, zasłony, rolety. Nie można zapomnieć o zdemontowaniu listew podłogowych. Ostatnim krokiem przed rozpoczęciem cyklinowania parkietu trzeba odkurzyć podłogę. 

Renowacja parkietu zazwyczaj wymaga różnej granulacji tarcz do cyklinarki. Na początku najlepiej używać tarcz gruboziarnistych, o granulacji około 40, i w miarę postępu prac zmieniać na mniej ziarniste, o granulacji 100 lub 120. Podczas przeprowadzania renowacji starego parkietu ważny jest kierunek cyklinowania. Jeżeli są to deski – poruszamy sprzętem równolegle do ich długości. 

Jeżeli parkiet posiada widoczne ubytki, w celu jego naprawy specjalną masą można uzupełnić ubytki i po wyschnięciu produktu zeszliwować go.

Następnie, podczas odnawiania drewnianej podłogi, trzeba ją wypolerować. W tym momencie używamy w cyklinarce tarcz małoziarnistych, wspomnianych wcześniej o wysokiej granulacji 100/120.

Ostatnim elementem domowego sposobu na odświeżenie parkietu jest nałożenie lakieru. Zabezpieczy on ponownie odnawianą podłogę drewnianą, ochraniając ją przed zniszczeniem. Sprawdzona porada – lakier nakładamy minimum po 24 godzinach od zakończenia cyklinowania parkietu. Każdy produkt ma indywidualnie opisany sposób rozprowadzania go po drewnianym parkiecie, z którym należy się wcześniej zapoznać.

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Najpopularniejsze