Strona głównaZakupRolki, uchwyty, wózki – jak zbudowane są bramy przesuwne i jakie akcesoria...

Rolki, uchwyty, wózki – jak zbudowane są bramy przesuwne i jakie akcesoria do nich powinieneś mieć?

Bramy przesuwne oparte na innowacyjnych i trwałych akcesoriach to bardzo popularny system obsługi skrzydeł na działkach prywatnych czy przemysłowych. Zapewniają oszczędność miejsca i wygodę obsługi. W jaki sposób są zbudowane takie systemy? Jakie akcesoria do bram przesuwnych powinieneś posiadać?

Przestawimy Ci najpopularniejsze i obowiązkowe elementy wyposażenia bram przesuwnych oraz strukturę budowy takich systemów skrzydlatych. 

Jak zbudowane są bramy przesuwne? Co warto o nich wiedzieć?

Budowa bram przesuwnych oparta jest na wysokiej klasy materiałach odpornych na działanie czynników zewnętrznych. Najczęściej główne skrzydła są stalowe lub aluminiowe (lekkie, ale jednocześnie droższe od stali). W starszych typach bram ustawiane są jeszcze skrzydła żeliwne, jednak te praktycznie nie są już oferowane. Każde skrzydło pokryte jest warstwą antykorozyjnej farby, w kolorze dla Ciebie odpowiednim.

Możesz spotkać dwa rodzaje bram przesuwnych – opartych na jednym skrzydle i dwóch. Jeżeli brama jest jednoskrzydłowa, to tylko po jednej jej stronie montowane są elementy trzymające i specjalne rolki do ruchu, natomiast po drugiej uchwyty „łapiące” skrzydło. W przypadku bram dwuskrzydłowych te spotkają się na środku wjazdu i tam są łączone (np. za pomocą zamka). Uchwyty nie są z kolei montowane. Zwróć uwagę na to, że za bramą konieczne jest wygospodarowanie przestrzeni na schowanie poruszanego skrzydła. Jeżeli to ma np. 2 metry, to takie ogrodzenie musi je „chować” w przypadku otwarcia. Płot 1,5 metra nie pozwoli na całkowity rozjazd bramy. 

Akcesoria do bram przesuwnych – ważna część budowy

Jednak nie tylko skrzydło jest elementem budowy bram przesuwnych. Bardzo ważne są również dodatkowe akcesoria. Wśród nich możemy wymienić między innymi wózki i rolki jezdne, gniazda, uchwyty oraz elementy dojazdowe i prowadzące. W przypadku zamykanych części możemy spotkać również zamki (chociaż niektórzy bazują wyłącznie na kłódkach i łańcuchach). 

Akcesoria te są konieczne, by całe skrzydło bramy mogło się lekko, bez wielkiego wysiłku otwierać i zamykać. Jeżeli chcesz dodatkowo posiadać system automatyczny, to musisz wyposażyć w bramę w regulowane elektronicznie siłowniki ruszające skrzydłem w dwóch kierunkach.

Zwróć uwagę na odpowiedni dobór wszystkich elementów. Wyłącznie w ten sposób zapewniasz sobie najwyższą jakość działania skrzydła i komfortowe (oraz bezpieczne) obsługiwanie całej bramy.

Jakub Borowiec
Jakub Borowiec
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze