Strona głównaPoradySaletra amonowa na trawnik

Saletra amonowa na trawnik

Każdy z nas pragnie posiadać piękny, zadbany, zielony trawnik. Czasem jednak potrzebne jest dodatkowe wsparcie w postaci preparatów takich, jak saletra amonowa – nawóz, który wspomaga wzrost roślin oraz sprawia, że posesja jest piękna i zadbana. Ze względu na swoją uniwersalność, saletrę amonową na trawnik fora ogrodnicze polecają od dawien dawna. W takim razie jak stosować saletrę amonową na trawnik, kiedy z niej korzystać oraz w jaki sposób?

Nie trzeba być zaprawionym w bojach ogrodnikiem, żeby korzystać z nawozu – saletry amonowej. Niewielkie, białe granulki, powszechnie stosowane są do wszystkich rodzajów roślin. A to oznacza, że można wykorzystać go także do efektywnej pielęgnacji trawnika. W czasie okresu wegetacyjnego fachowcy zalecają nawożenie trawnika trzy do czterech razy, aby uzyskać optymalny efekt. Jaki rodzaj nawozu sprawdzi się najlepiej? I jak stosować popularną saletrę amonową na trawnik?

Uniwersalny nawóz – saletra amonowa

Azotan amonu, nazywany na co dzień saletrą amonową – na trawnik forumowicze polecają ją szczególnie w kilku przypadkach oraz sytuacjach. To jednoskładnikowy produkt, który można stosować samodzielnie lub dokładać do mineralnych mieszanek dla lepszego efektu. Zadaniem nawozu – saletry amonowej – jest wpływ na jakość białek oraz aminokwasów. Saletra stosowana jest głównie w jednym celu – aby trawa była bardziej obfita i zielona, a okres jej wegetacji był wydłużony. Dzięki temu zielony dywan na naszej posesji będzie nas cieszył aż do późnej jesieni.

Dlaczego saletrę amonową na trawę fora ogrodnicze polecają tak często?

Powód, dla którego saletrę amonową na trawę forum internetowe o tematyce ogrodniczej będzie wychwalać, jest jej potwierdzona skuteczność. To rozwiązanie stosowane z powodzeniem od wielu lat, znane i pewne, dające zawsze pożądane efekty, bez względu na rodzaj gleby. To szczególnie istotne w przypadku mało urodzajnej ziemi, na której wszystko rośnie raczej kiepsko.

Popularność tego specyfiku zależy również od innej kwestii, a mianowicie – ile kosztuje saletra amonowa. Jeśli chodzi o dobrej jakości, skuteczne i uniwersalne nawozy do roślin, to cena saletry amonowej- – nawozu – jest naprawdę niewysoka. To kolejny powód, dla którego warto sięgnąć właśnie po ten środek wspomagający wzrost roślin.

Saletra amonowa na trawnik – kiedy ją stosować?

Czas, kiedy saletra amonowa na trawnik powinna zostać zastosowana, jest dokładnie określony. Warto przestrzegać terminów podawanych przez fachowców – to oni wiedzą najlepiej, co jest dobre dla Twojego trawnika i jego prawidłowego wzrostu. Zgodnie z harmonogramem, nawożenie saletrą należy wykonać trzy do czterech razy w roku. Jeśli chodzi o  pierwsze zastosowanie saletry amonowej na trawnik, kiedy najlepiej je wykonać? Ogrodnicy zalecają, aby pierwsze nawożenie miało miejsce wiosną, najlepiej na przełomie marca i kwietnia, jeśli temperatury są już dodatnie, a nocami nie ma większych mrozów. To okres, w którym ziemi należy dostarczyć odpowiednich pierwiastków, takich, jak: potas, magnez, wapń, azot i fosfor. Zastosowanie saletry spowoduje w pierwszej kolejności rozrost darni. Nawóz z saletry warto wybierać ze względu na naprawdę dużą zawartość azotu w składzie produktu.

W lecie stosowanie saletry amonowej na trawnik nadaje intensywnego, zielonego koloru, a jednocześnie działa hamująco na rozwój mchu. Dzięki temu zielony dywan w ogrodzie prezentuje się idealnie aż do jesieni.

Jak stosować i dawkować saletrę amonową – nawóz?

Aby nie zaszkodzić roślinom, konieczna jest wiedza, jak ten specyfik podawać oraz jakie dawki stosować, aby były bezpieczne i jednocześnie skuteczne. Fachowcy zalecają stosowanie saletry w ilości 1,5 kg/ 100m2. Oznacza to, że jeśli Twój ogród ma 4 ary wielkości, czyli 400 m2, będziesz potrzebować do zasilenia trawnika zaledwie 6 kg azotowego nawozu.

Nawóz ten znakomicie wpływa na jakość trawy, jej bujność oraz koloryt. Na wiosnę zawarty w saletrze azot pozwala roślinie „wystrzelić” w górę. W lecie poprawia jakość trawy, a jesienią może być stosowany jako nawóz wieloskładnikowy. Trzeba jedynie pamiętać, aby nie stosować go w czasie suszy ani bezpośrednio po deszczu, kiedy trawa jest mokra. Najlepszym momentem na zastosowanie preparatu jest chwila przed deszczem. Dzięki temu saletra ma możliwość rozpuścić się i przeniknąć do ziemi.

Ile kosztuje saletra amonowa?

Ogrodników cieszy informacja, ile kosztuje saletra amonowa. Produkowana przez kilka polskich zakładów przemysłowych, obecnie osiąga cenę ponad 1000 złotych za tonę. Ogrodnikom-amatorom wystarczą mniejsze opakowania. W sklepach ogrodniczych czy ogólnobudowlanych dostępne są trzykilogramowe paczki, których cena oscyluje wokół 15-20 złotych w zależności od wybranego punktu sprzedaży. Jak widać, to nie tylko skuteczny, ale i rzeczywiście tani specyfik.

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze