Strona głównaOgródSansewieria - odmiany, cena, rozmnażanie, podlewanie, uprawa, przesadzanie

Sansewieria – odmiany, cena, rozmnażanie, podlewanie, uprawa, przesadzanie

Rośliny stanowią w życiu człowieka istotną rolę, a tym samym spełniają wiele ważnych funkcji. To właśnie dzięki roślinności powietrze w atmosferze jest czyste i zdrowe, tym samym wszelkie zanieczyszczania w postaci toksyn są neutralizowane. W związku z tym warto zdecydować się na rośliny nie tylko w ogrodzie, ale warto również je umieszczać w domu. W tym przypadku nie trzeba przejmować się niewielką wiedzą o pielęgnacji takich roślin, ponieważ istnieje wiele odmian, które mają niezbyt duże wymagania podczas uprawy. Do takich roślin zaliczamy sansewieria, najczęściej ze względu na swój kształt liści, została nazwana „wężownicą”. Rośliny te ze względu na właściwości i niewielkie wymagania jest często spotykana w wielu domach. W dalszej części wpisu sprawdzimy, jak wygląda uprawa tej rośliny i pielęgnacja, jakie podłoże jest wymagane, kiedy następuje przesadzanie, jak wygląda podlewanie i co zrobić w przypadku opadających liści.

Sansewieria – uprawa

W takim razie jak wygląda uprawa sansewierii? Przede wszystkim sansewieria jest polecana początkującym osobom, które dopiero zaczynają swoją przygodę z uprawą roślin. Zasługuje na swoją uwagę nie tylko ze względu na atrakcyjny wygląd, ale nie ma zbyt wielkich wymagań uprawowych. Wielu ogrodników nazywa te rośliny „żelaznymi roślinami”. Sansewieria charakteryzuje się wysoką wytrzymałością, a ich dalsza uprawa nie powinna sprawić większych problemów. Podczas uprawy tej rośliny należy pamiętać o tym, że sansewierie nie przetrwają w pomieszczeniach, w których panuje temperatura poniżej 10 stopni Celsjusza. W związku z tym w okresie zimowym należy te rośliny umieszczać w cieplejszych pomieszczeniach. Preferują one temperaturę pokojową. Nie zaleca się również wystawiania wężownicy w upalne dni do ogrodu, albo na balkon, ponieważ nie preferują one zmienne warunki, w ostateczności może to niekorzystnie wpłynąć na ich dalszy rozwój. 

Jaka ziemia i podłoże?

Jaka ziemia i podłoże powinna zostać wykorzystana do uprawy sansewieria? Rośliny te rosną w przepuszczalnej, piaszczystej glebie o zasadowym odczynie pH, ze względu na swoją wytrzymałość, mogą również rosnąć w ziemi o odczynie obojętnym pH. Warto, aby pod podłoże umieścić warstwę keramzytu, aby była utrzymywana wilgoć. Sansewierie preferują widne stanowiska, na które pada rozproszone światło słoneczne, mogą również być ustawiane w półcieniu.

Opadające liści

Opadające liście w sansewieria, mają miejsce wtedy, kiedy otrzymują nadmierną dawkę nawozu, dlatego warto uważać na nawożenie, i stosować dawki, które zaleca producent. Najczęściej zjawisko opadających liści w sansewieria ma miejsce w nowo wyrośniętych elementów roślin. Z kolei poczerniałe i miękkie liście sansewieria pojawiają się ze względu na wychłodzenie, w tym przypadku te dolegliwości pojawiają się w okresie zimowym.

Podlewanie

Jak powinno wyglądać podlewanie wężownicy? Roślina ta nie wymaga systematycznego nawadniania. Ze względu na swoją wytrzymałość dość dobrze znoszą suszę, a nawet zanieczyszczone powietrze, dodatkowo nie trzeba zbyt często przesadzać tej rośliny. W trakcie podlewania tej rośliny należy uważać na nadmiar wody, ponieważ sansewieria wchodzi w skład grupy sukulentów, które charakteryzują się właściwościami magazynowania wody w swoich liściach. W związku z tym potrafią przetrwać suszę, jednak pojawia się już problem w przypadku zalania nadmierną ilością wody. Sansewieria cechuje to, że ma niezwykle delikatny system korzeniowy – łatwo gnije, dlatego podlewanie trzeba przeprowadzać ostrożnie, aby nie uszkodzić tej rośliny.

Przesadzanie

Jaki okres jest odpowiedni na przesadzanie sansewieria? Przesadzanie sansewieria powinno odbywać się wtedy, kiedy zauważymy wystające z doniczki rośliny korzenie, a pojedyncze liście będą zwisały. Ma to miejsce w momencie, kiedy kłącza nie ma zbyt wiele miejsca na dalszy rozwój, a tym samym nie mogą dobrze się zakotwiczyć po to, aby utrzymać liście. W przypadku, gdy roślina nie wymaga przesadzania do większej doniczki, albo znajduje się ona w takiej, to wystarczy raz na sezon dokonywać wymiany całej górnej warstwy substratu. Odpowiednia pora na przesadzanie sansewieria to okres wiosenny, najlepiej czynność tę wykonywać na przełomie marca i kwietnia.

Sansewieria – pielęgnacja

Pielęgnacja sansewierii polega na umiarkowanym podlewaniu rośliny. W tym przypadku najlepiej wykonywać tę czynność raz na dwa tygodnie, z kolei w okresie zimowym, powinno się podlewać roślinę raz co trzy tygodnie. W lecie do nawożenia, wykorzystujemy płynny nawóz dla roślin doniczkowych, wieloskładnikowy, warto również wykorzystywać nawóz do kaktusów. Pielęgnacja sansewieria polega również na systematycznym oczyszczaniu liści z zanieczyszczeń wilgotną ścierką, nie powinno się stosować nabłyszczaczy.

Sansewieria – choroby

Najczęściej sansewierie dotykają choroby, które są związane z nieodpowiednią uprawą i wtedy, kiedy ulegają szkodliwym wpływom. W tym przypadku, dość często dochodzi do przebarwienia liści, które są spowodowane niedoborem, albo zbyt nadmierną podażą składników odżywczych. Choroby sansewierii mogą być również wywoływane poprzez nieodpowiednie cięcie, wtedy najczęściej dochodzi do zakażenia rośliny.

Sansewieria – rozmnażanie z liścia

Jak powinno wyglądać rozmnażanie sansewierii z liścia? Rozmnażanie z liścia jest dość prostym procesem. W tym przypadku, aby uzyskać młode rośliny, wystarczy wykonać podział rozwiniętego liścia, albo ze zwykłych sadzonek liściowych, takie elementy należy pociąć na proste odcinki. Rozmnażanie sansewierii polega na ukorzenieniu się pociętych fragmentów i posadzeniu w przepuszczalnym podłożu.

Sansewieria – odmiany, rodzaje

Sansewieria występuje w ponad 70 odmianach, jednak w przypadku uprawy domowej, najczęściej wymienia się kilka gatunków i do najpopularniejszych z nich zaliczamy sansewieria gwinejską, kirkiii i cylindryczna.

Gwinejska Właściwości

Sansewieria gwinejska to odmiana, która jest najczęściej spotykana w polskich domach, może ona osiągać nawet wysokość do 1.5 m wysokości, tworząc mięsiste płaskie i atrakcyjne mieczowate liście w kolorach ciemnej zieleni. Zapewniając sansewierii przyzwoite warunki, może ona nawet zakwitnąć. Ten rodzaj rośliny wykazuje właściwości oczyszczające powietrze, emituje ujemne jony, które pochłaniają zanieczyszczenia, dodatkowo może on również unieszkodliwiać wirusy i zarodniki grzybów. Poza tym kolejną właściwością tej rośliny jest to, że przyczynia się to niwelowania trójchloroetylenu i ksylenu.

Sansewieria – cena

W takim razie, jaka jest cena sansewierii? Ceny zakupu tej rośliny kształtują się na różnych poziomach, przede wszystkim wszystko zależy od rodzaju, wielkości i wieku tej rośliny. Cena zakupu rośliny, która jest w pełni rozwinięta i osiąga wysokość około 1.5 m, może nawet kosztować 1000 złotych. Z kolei za zwykłą sansewierię, która osiąga wysokość około 30 cm, należy zapłacić około 50 złotych.

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze