Strona głównaWnętrzaSchody wspornikowe - sprawdzamy opinie i cenę

Schody wspornikowe – sprawdzamy opinie i cenę

Schody wspornikowe to jedne z najpopularniejszych stosowanych rozwiązań schodów wewnętrznych. Przede wszystkim takie schody półkowe, stanowią nowoczesny wygląd całego wnętrza i jego system mocowania polega na tym, że jest mocowany tylko do ściany.  Dodatkowo charakteryzują się tym, że są lekkie i nie zajmują zbyt dużo miejsca. W dalszej części wpisu, sprawdzimy, jakie pojawiają się opinie nt. schodów wspornikowych, jak wygląda ich konstrukcja, montaż i zbrojenie, i jaka jest ich cena.

Schody wspornikowe – co mówią opinie?

W takim razie, jakie pojawiają się opinie w sieci nt. schodów wspornikowych? Przede wszystkim drewniane stopnie półkowe, które wystają poza lico ściany, to oryginalne rozwiązanie, które zachwyci nie jedną osobę swoją wizualizacją, dlatego zyskuje ona pozytywne opinie na wielu forach internetowych. Dodatkowo panujące trendy sprawiają to, że połączenie drewna z unikalnym rozwiązaniem stają się czymś niezwykle pożądanym w projektowaniu wnętrz. Schody wspornikowe zyskują również pochlebne opinie dzięki temu, że nie posiadają one ciężkich policzków oraz podstopni. Decydując się na montaż schodów półkowych, warto brać pod uwagę ciemne gatunki drewna, to właśnie one przyczyniają się do tego, że kontrastują z jasną ścianą. W tym przypadku warto zastosować półki wykonane z drewna dębowego, które cieszą się największą popularnością i zyskują wiele pochlebnych opinii.

Schody półkowe – jak wygląda konstrukcja?

Jak wygląda konstrukcja schodów półkowych? Konstrukcja schodów wspornikowych charakteryzuje się całkowitym minimalizmem. Najczęściej schody wspornikowe sprawiają wrażenie, jakby wyrastały ze ściany, nie posiadają one żadnego podparcia, ani żadnej konstrukcji, która zajmowałaby cenną powierzchnię. Przede wszystkim schody wspornikowe są montowane tylko i wyłącznie do ściany nośnej. Konstrukcja tych schodów opiera się na tym, że są one niezwykle sztywne i wytrzymują ciężar ludzkiego ciała.

Schody półkowe – jak przebiega montaż?

Jak przebiega montaż schodów półkowych? Przede wszystkim decydując się na montaż schodów wspornikowych, warto to zrobić we wstępnej fazie budowy domu. Jest to spowodowane tym, że montaż takich schodów polega na tym, że są one mocowane do belek działowych, które znajdują się za ścianą. Oczywiście w przypadku starszych budowli można wykonać takie rozwiązanie, jednak staje się ono o wiele trudniejsze.  Dodatkowo należy pamiętać, że tego rodzaju schody  to pewne obciążenie, które w ostateczności może być dla ściany działowej zbyt nadmierne.

Montaż schodów wspornikowych jest możliwe tylko i wyłącznie na ścianach nośnych, które musi osiągać minimum 25 centymetrów szerokości. W tym przypadku zaleca się to, aby belki były wykonane z żelbetu, lub stali. W ten sposób cała konstrukcja staje się wytrzymała i stabilna. Jak wygląda montaż?  Gotowe półki drewniane umieszczane są w ścianie, w równych odstępach. Montaż takiej konstrukcji jest wbrew pozorom niezwykle skomplikowany, dlatego warto montaż zlecić profesjonalnej firmie, która specjalizuje się w tego rodzajach pracach.

System mocowania

System mocowanie schodów wspornikowych polega na tym, że jednostronnie mocuje się każdy stopień do belki. W przypadku schodów kręconych, system mocowania jest inny i polega na mocowaniu do centralnego słupa, które jest umieszczony w ścianie.

Zbrojenie

Zbrojenie schodów wspornikowych polega na tym, aby osadzić półkę na pojedynczej stopie. Najczęściej zbrojenie wykonuje się w momencie, kiedy muruje się ścianę nośną musi być połączone ze stropem oraz podwaliną.  Przede wszystkim szerokość wieńca jest zależna od całkowitych rozmiarów schodów. Przyjmuje się pewną zasadę – w momencie, gdy bieg ma szerokość do 1 metra, szerokość wieńca powinna wynosić około 20 centymetrów, z kolei gdy szerokość wynosi 1.5 metra, to szerokość wieńca powinna wynosić około 30 centymetrów. W schodach półkowych, belka nośna najczęściej stanowi główne wsparcie stopni, dlatego w trakcie zbrojenia wykorzystuje się pręty ze strzemionami.

Schody wspornikowe – jaka cena?

W takim razie, jaka jest cena schodów wspornikowych? Oczywiście koszty związane z budową takich stopni drewnianych są zależne od wielu czynników, w tym przypadku chodzi o gatunek drewna, kształt i wielkość schodów, oraz cała konstrukcja.  W tym przypadku cena za każdy stopień waha się w okolicach 200- 500 zł, cena za spocznik waha się w okolicach 1500-2000 zł, a koszty wspornika osiągają nawet do 7000 zł. Najczęściej zamawiając całą konstrukcję bezpośrednio od producenta, montaż jest wliczony w cenę schodów.

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze