Strona głównaPoradySinizna drewna

Sinizna drewna

Częstym zjawiskiem, z którym można się spotkać podczas obróbki drewna to sinizna drewna. Należy wziąć pod uwagę fakt, że może ono wpływać na wygląd naszego drewna, które od wieku służy jako materiał budowalny oraz wykończeniowy. Jak dochodzi do zjawiska sinizny drewna? Czym jest sinizna drewna? Czy wpływa ona na jakość drewna? Sinizna drewna, inaczej sinica drewna, to efekt procesu osiedlania się grzybów na drewnie. Zazwyczaj zjawisko to ma miejsce w drzewach, które uległy obumarciu. Jeżeli chodzi o siedlisko grzybów, to wybierają one najczęściej drewno okrągłe lub tarcicę. Grzyby, które atakują drzewno należą do workowców. Można znaleźć ponad setkę gatunków grzybów, które osiedliły się na naszym drewnie. Pojawieniu się grzyba na drewnie zapobiega jego naturalny mechanizm obronny, a dokładnie kora. Zadaniem kory jest zabezpieczenie drewna przed właśnie różnego rodzaju infekcjami, a także występowaniem grzybów. Pojedyncze kolonie grzybów mogą doprowadzić do tego, że całe drewno zostanie zaatakowane, w związku z czym, ciężko będzie się pozbyć grzybów, a to wpłynie na walory estetyczne drewna. Siniznę drewna powodują grzyby doskonałe. Natomiast, gdy mamy do czynienia z grzybami niedoskonałymi, to spotkać się możemy z sinizną pleśniową. W jej wyniku powstają przebarwienia na drewnie, ale dotyczą głównie tylko powierzchni. Sinizna pleśniowa na wpływa znacząco na stan i wygląd drewna, a pozbyć się jej możemy strugające drewno podczas różnego rodzaju obróbek. 

Usuwanie sinizny drewna

Czarne plamy na drewnie nie wyglądają zbyt estetycznie. Jest to oznaka grzyba lub pleśni, która pojawiła się na drewnie. Dlatego powinno się go jak najszybciej pozbyć. Jak tego dokonać? Jak można prawidłowo usunąć czarne plamy na drewnie oraz pleśń na drewnie? W jaki sposób powinno przebiegać usuwanie sinizny drewna? Występująca sinica drewna nie wpływa na jakość drewna. Pozbycie się je nie należy do trudnych czynności. Najprędzej zjawisko grzyba na drewnie można spotkać wiosną i latem, ponieważ wtedy panują najlepsze warunki dla rozwoju grzybów. Prawidłowe usuwanie sinizny drewna można przeprowadzić w procesie strugania lub szlifowania drewna. Jeżeli pleśń na drewnie głęboko w niego wynika i nie jest to tylko powierzchowny problem, to konieczne będzie sięgnięcie po preparaty chemiczne, grzybobójcze. Przydatne okazują się związki bielące. Do tej grupy środków należą między innymi związki sodu, chlorku wapnia, czy szczawianów. Po bieleniu drewna należy środki bieląc zmyć z powierzchni drewna za pomocą środków zobojętniających. Na czym polega działanie tychże środków? Reagują one z grzybnią, w  wyniku czego zostaje ona utleniona i możliwe jest pozbycie się grzyba i przywrócenie naturalnego koloru drewna. Nie powinniśmy się obawiać, że środki grzybobójcze wpłyną w jakiś sposób na właściwości drewna, jednak należy pamiętać, aby dokładnie oczyścić drewno z pozostałości po środku. Czasami może się zdarzyć, że pozostaną po nim widoczne plamy. Środek grzybobójczy pozinnis,y odpowiednio dobrać do drewna, q sa, środek powinien spełniać swoje zadania, czyli usuwac plesn i grzyby.

Sinizna drewna a zdrowie 

Jak przedstawia się związek pomiędzy sinizna a zdrowiem człowieka? Czy sinizna wpływa w jakiś sposób na osoby, które zajmują się obróbką drewna i czy to jest dla nich szkodliwe? Wybierajac środka chemiczny, który ma nam posłużyć do ochrony drewna przed sinica drewna i powstawanie, czarnych plam na drewnie, powinniśmy zwrócić uwagę min. na to czy jest to środek, który zapobiega rozwojowi gatunków grzybów wywołujących pleśnie i siniznę, a także, czy zostaje on wymyty z powierzchni zabezpieczanego przez nas drewna, aby nie dopuścić do powstawania plam. Warto się również przekonać, ze nie wpływa on negatywnie na środowisko oraz nie ma związku pomiędzy sinizna drewna a zdrowiem. 

Występujący na drewnie grzyb, pleśń lub sinizna nie sprzyjają zdrowiu człowieka. Jednakże nie zarejestrowano dotąd przypadków, kiedy to występujący na drewnie sam grzyb przyczyniłby się do stworzenia zagrożenia dla zdrowia lub życia człowieka. Zaleca się ich usuwanie oraz zabezpieczanie drewna przed ich możliwym wystąpieniem.

Wobec tego analogia między sinizną drewna, a zdrowiem człowieka jest neutralna. I dlatego też nie trzeba obawiać się pracy przy usuwaniu sinizny, gdyż nie żerują one na takich organizmach jak organizm ludzki.

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze