Metal jest często wykorzystywanym materiałem zarówno w produkcji, jak również budownictwie. Sam w sobie nie posiada takich właściwości, jakie nam odpowiadają, dlatego może być użyty dopiero po obróbce termicznej. Wtedy nabiera on twardości oraz odporności na czynniki zewnętrzne. Metalem, który został poddany obróbce termicznej, jest staliwo.
Staliwo struktura
Warto znać poznać bliżej, czym jest staliwo, struktura tego metalu oraz właściwości. Struktura staliwa tworzona jest przez ferryt węgliki, perlit i węgliki, a także austenit z węglikami. Struktura staliwa jest zależna od jego późniejszego zastosowania. Należy wiedzieć jakie to staliwo, zastosowanie danego rodzaju staliwa by wiedzieć, jaką ma strukturę. Każde staliwo właściwości oraz budowę ma pośrednio wpisaną w swoje oznaczenia, dzięki którym wiemy, z jakim staliwem mamy do czynienia.
Staliwo oznaczenia
Aby poznać rodzaj staliwa, trzeba sprawdzić również listę staliwo oznaczenia. Oznaczenia rodzaju staliwa są zapisywane za pomocą specjalnego kodu X000Y.
X oznacza rodzaj stali. Staliwo oznaczenia rodzaju to: S-stale konstrukcyjne, E – stale maszynowe, P – stale na urządzenia ciśnień, L – stale na rury, B – stale do zbrojenia, Y – stale do betonu sprężonego, R – stale na szyny, H – stale do walcowania na zimno, DC, DD – stale do walcowania .
000 to liczba w oznaczeniu, odpowiadająca Re, cztli granicy plastyczności albo Rm, czyli grnaicy doraźnej wytrzymałości, oznaczanej w MPa, twardości HCR. Może być to również oznaczenie cyfrowe stali o rosnącej wytrzymałości.
Ostatnia litera w staliwo oznaczenia, odpowiada dodatkowym oznaczeniom danego staliwa. H jest to stal konstrukcyjna na kształtowniki, a N to stal konstrukcyjna spawalna wyżarzona.
Staliwo i jego struktura
Staliwo można podzielić na stopowe i niestopowe. Pierwszy rodzaj staliwa ma ono zastosowanie zarówno konstrukcyjne, jak również na odlewy. Jest odpowiednie do pracy pod ciśnieniem. Staliwo stopowe może być używane do konstrukcji, a także wykonywania maszyn, narzędzi, części żaroodpornych oraz ma właściwości, dzięki którym jest odporne na korozję.
Staliwo właściwości
Warto poznać również staliwo – właściwości tego materiału. Staliwo jest materiałem charakteryzującym się bardzo dobrą plastycznością. Jest również niezwykle wytrzymałe oraz odporne na ściskanie lub korozję. Jest często więc stosowane w mechanice oraz produkcji, Również staliwo właściwości to jego dobra skrawalność, a także idealnie poddaje się obróbce cieplno-chemicznej. Staliwo – właściwości to również jego niski koszt produkcji, w porównaniu z innymi materiałami stalowymi.
Jak odróżnić staliwo od żeliwa?
Często pojawia się pytanie jak odróżnić staliwo od żeliwa. Staliwo ma znacznie lepsze właściwości mechaniczne od żeliwa, można je łatwiej plastycznie obrabiać. Mają one różny skład chemiczny, odmienną wartość węgla – w staliwie ilość węgla jest mniejsza niż 2%, a także ważny jest fakt, że staliwo jest odlewane, a żeliwo poddawane obróbce plastycznej.
Staliwo a stal
Te dwa różne materiały – staliwo a stal posiadają różnicę w procentowym udziale węgla. Według staliwo definicja, jest ono wieloskładnikowym stopem żelaza wraz z węglem, gdzie zawartość węgla nie przekracza 1,5%, a suma typowych dla staliwa domieszek również nie jest większa niż 1%. Również właściwości mechaniczne staliwa są niższe niż własności stali.
Staliwo zastosowanie
W produkcji bardzo ważne jest staliwo – zastosowanie staliwa jest najczęściej połączone z przemysłem oraz produkcją. Bardzo ważne jest wykorzystywanie staliwa przy produkcji samochodów, a także staliwo jest używane do budowy części do maszyn. Staliwo definicja mówi, że staliwo jest stopem żelaza z węglem, niepoddanej obróbce termicznej. Mimo tego jest wyjątkowo odporne zarówno na wysoką temperaturę, jak również na nacisk.