Strona głównaDIYStoper do drzwi – jak zrobić?

Stoper do drzwi – jak zrobić?

Nie ma dla ścian w naszym domu niczego gorszego, niż z impetem otwierane na oścież drzwi – klamka wtedy praktycznie zawsze zostawi ślad na farbie. Stopery do drzwi szczególnie przydają się rodzicom małych łobuziaków oraz amatorom częstego wietrzenia pomieszczeń i otwierania okien na oścież. Na szczęście zapobieganie obtłuczonym ścianom nie jest niczym trudnym, jeśli posiada się dokładne instrukcje, jak zrobić stoper do drzwi.

Nie ma jednej określonej metody czy jednego rodzaju stoperów do drzwi, które należy stosować. W tym sensie sposób, jeśli chodzi o stoper do drzwi i jak zrobić go prawidłowo staje się prawdziwym polem do popisu kreatywnością. Warto sprawdzić, jakie są najciekawsze i najmodniejsze propozycje na ten praktyczny, domowy gadżet.

Stoper do drzwi dla zwierząt – jak zrobić?

Przyglądając się internetowym propozycjom i instruktażom, jak zrobić stoper do drzwi, w oczy rzuca się jedna kwestia: miłośnicy zwierzaków mają w czym wybierać. Zdecydowanie najczęściej pojawiającymi się propozycjami stoperów do samodzielnego przygotowania są wersje w postaci ręcznie szytych maskotek. Jeśli podoba nam się zwierzęcy stoper do drzwi, jak zrobić go, żeby nie tylko ładnie wyglądał, ale również był praktycznym dodatkiem do wnętrza? W tym wypadku przyda się posiadanie, chociaż niewielkich zdolności manualnych, a najlepiej również maszyny do szycia, aby zabawka-stoper była wykonana solidnie, a zawartość, by nie wysypała się nam na podłogę. Do przygotowania stopera pod drzwi będziemy potrzebować formy w kształcie dowolnego zwierzęcia, które lubimy.

Potrzebny będzie też najlepiej grubszy materiał, nici, nożyczki oraz wypełnienie – w jego roli niektórzy wykorzystują koci żwirek ze względu na sporą wagę, inni – spożywcze produkty sypkie, jak ryż czy kasza. Te są jednak stosunkowo lekkie i mogą nie sprawdzić się aż tak dobrze, jak żwirek czy drobne kamyki. Poszczególne, wycięte z materiału części, należy zszyć ze sobą, zostawiając kawałek niezaszytego miejsca na wsypanie żwirku. To chyba najprostsza metoda, jak zrobić stoper do drzwi, który będzie ciekawą zabawką, wykonaną w dodatku samodzielnie, służącą również jako praktyczny dodatek.

Stoper do drzwi przesuwnych – montaż

Stopery do drzwi przydają się nie tylko w przypadku tradycyjnych drzwi, ale także wtedy, kiedy nasz dom wyposażony jest w drzwi przesuwne. Ów gadżet ma nieco inną funkcję. Jeśli chodzi o stoper do drzwi przesuwnych, montaż tego elementu w szafie czy drzwiach ma sprawić, że drzwi nie będą się niepotrzebnie rozsuwać. Taki rodzaj stoperów do drzwi stosuje się głównie w mieszkaniach o krzywych podłogach czy szafach sporych rozmiarów, których wypoziomowanie sprawia wiele problemu. Jeśli chodzi o stoper do drzwi przesuwnych, montaż jest raczej nieskomplikowany – podobnie, jak sam kształt tego niewielkiego gadżetu.

Jak zamontować stoper do drzwi przesuwnych?

W zasadzie nie ma zbyt wielkiej różnorodności, jeśli chodzi o metody, jak zamontować stoper do drzwi przesuwnych. Stoper do toru górnego jest w zasadzie niewielką, prostokątną blaszką, którą należy i wkleić, i przymocować wkrętami. Element należy przyłożyć do docelowego miejsca, przymierzyć, a następnie dokładnie wkleić. We wskazanych miejscach należy dodatkowo wkręcić po jednym wkręcie dla ustabilizowania mocowania. W sklepach znajdziemy również stoper w wersji z mocowaniem do dolnej szyny. Wygląd takiego stopera będzie się różnił.

Jak zamontować stoper do drzwi przesuwnych w torze dolnym? Jeden pozycjoner przypada pod jedno skrzydło drzwi. Montaż nie wymaga wkręcania ani wiercenia otworów, jest po prostu instalowane w dolnym torze, zapobiegając samoczynnemu rozsuwaniu się drzwi. Który system jest lepszy? Trudno powiedzieć, każdy może wypróbować ten, który wydaje się mu lepszy czy solidniejszy. Ze względu jednak na uniwersalność oraz minimum prac montażowych, najczęściej wybierane są wersje stoperów do drzwi przesuwnych w torze dolnym. Również w takich wersjach znajdziemy stopery do najpopularniejszych modeli drzwi przesuwnych oraz szaf.

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze