Strona głównaProjektyCzym charakteryzuje się styl industrialny?

Czym charakteryzuje się styl industrialny?

Industrialne wnętrza od ładnych kilku lat cieszą się niesłabnącą popularnością. Styl industrialny ceniony jest za prostotę, a jednocześnie za pomysłowość. Domy w stylu industrialnym są w środku uporządkowane, nieco surowe, a jednocześnie klimatyczne i nietuzinkowe. Co najlepsze, styl industrialny w małym mieszkaniu również się sprawdzi.

Industrialny styl cieszy się powodzeniem nie tylko w dużych miastach, jak może sugerować nazwa. Wystrój industrialny jest zdecydowanie uniwersalny i ponadczasowy. Co więcej, wszystkie domowe wnętrza w stylu industrialnym  prezentują się elegancko, nawet przy niewielkich nakładach finansowych. Czym w takim razie dokładnie jest styl industrialny?

Styl industrialny – opis

Jeśli chodzi o styl industrialny, opis jego będzie dość krótki. Mieszkanie w stylu industrialnym będzie pełne przestrzeni, nawiązań do surowej stylistyki fabryk i przestrzeni przemysłowych. Aby dobrze styl industrialny opisać, wystarczy zaledwie kilka słów: magia, designerstwo, minimalizm, funkcjonalność. We wnętrzach w stylu industrialnym jest przytulnie, chociaż znajduje się w nim jedynie to, co niezbędne do zapewnienia komfortu użytkownikom. Na plus należy zaliczyć znajdujące się praktycznie we wszystkich domach w stylu industrialnym ciekawe dodatki, jak lampy czy stylizowane na styl industrialny meble. Jak w takim razie wyglądałaby przygotowana w stylu industrialnym kuchnia, a jak salon?

Styl loftowy a industrialny – różnice

Dla niektórych styl loftowy a industrialny to dokładnie ten sam styl i identycznie urządzone wnętrza. Istnieje jednak sporo różnić pomiędzy jednym a drugim sposobem zagospodarowywania przestrzeni. Głównymi różnicami między stylem loftowym a industrialnym jest kolorystyka. O ile oba style stawiają na przestrzeń, w stylu loftowym nie będziemy mieć nawiązań do fabryk, a zastosowana kolorystyka będzie jasna – utrzymana w tonacji szarości oraz bieli.

Jak urządzane są industrialne wnętrza?

W industrialnym stylu nie ma przepychu, nie ma nadmiaru, nie ma również parcia na bogactwo. Można powiedzieć, że wystrój industrialny będzie raczej ascetyczny w wyrazie, a ilość zastosowanych mebli będzie ograniczona do listy tych najpotrzebniejszych. Nie to jednak we wnętrzach w stylu industrialnym urzeka najbardziej, ale właśnie klimat, atmosfera, uzyskana dzięki zastosowaniu nawiązań architektonicznych do starych fabryk, rękodzielni, np. szwalni, czy młynów. Najczęściej stosowanym materiałem – jednocześnie budowlanym, jak i dekoracyjnym – w mieszkaniu w stylu industrialnym będzie surowa cegła.

To ona nadaje charakteru i charakterystycznego rysu tych wnętrz. Wielkie manufaktury składały się głównie z otwartych przestrzeni, dlatego jeśli idzie o styl industrialny, salon oraz inne pomieszczenia w domu są pozbawione granic w postaci ścianek działowych. Wykonana w stylu industrialnym kuchnia nie będzie wyodrębniona z całości domu, a jej główną ozdoba będą… kable oraz wyeksponowane instalacje. Pod pewnymi względami można wręcz powiedzieć, że styl industrialny w małym mieszkaniu sprawdzi się również ze względu na niewielki budżet.

Dom w stylu industrialnym – jak wyglądają industrialne wnętrza?

Charakterystyczne dla stylu industrialnego są same kolory. Mieszkanie w stylu industrialnym będzie pomalowane głównie na szarości, brudną biel czy czerń. Nie stosuje się raczej mocnych kolorystycznych kontrastów, ponieważ industrialny styl cechuje raczej spokój i opanowanie, chłód. W stylu industrialnym salony urządzone są skromnie, a nawet surowo. Styl industrialny w małym mieszkaniu zakłada położenie na podłodze… niczego – pozostawienie surowego betonu lub położenie na niego desek zamiast parkietu czy paneli. Im bardziej przemysłowe będzie styl industrialny kuchni, jaki zastosujemy, tym lepiej. Nie bez znaczenia są też dla stylu industrialnego meble oraz dodatki, za pomocą których można podkreślić niepowtarzalny charakter i klimat miejsca.

Styl industrialny – meble

Urządzony w stylu industrialnym salon będzie miał minimum mebli. Wystrój industrialny wymaga stosowania prostych, „nieokrzesanych” materiałów oraz pozostawienia ich „nieoszlifowanymi”. Stąd w stylu industrialnym popularność metalu oraz drewna, a także metalowych dodatków, jak żyrandole czy zwisających kabli z nieosłoniętymi żarówkami.

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze