Sufit napinany to rodzaj sufitu podwieszanego. Montuje się go równolegle do sufitu. Dzięki temu można uzyskać obniżenie wysokości, jednak zazwyczaj ma on na celu zamaskowanie powierzchni, która jest nierówna lub mało estetyczna. Dzięki sufitowi napinanemu można uzyskać gładką strukturę sufitu. Co to jest sufit napinany? To nic innego, jak montowanie drugiego sufitu, który pozwala zasłonić nam starą powierzchnię stropu, którą zazwyczaj ciężko wytynkować, jest też swojego rodzaju pomysłem na wykończenie sufitu. Można wykonać go samodzielnie. Jak zrobić sufit napinany samemu? Jest to dosyć pracochłonna praca, jednak nie niemożliwa. Na stronach internetowych można poczytać, jak zrobić sufit napinany i samemu podjąć się zadania. Unikniemy wtedy ceny robocizny sufitu napinanego, a poniesiemy jedynie koszty materiału sufitu napinanego.
Sufit napinany – jak zrobić samemu?
Wbrew pozorom wykonanie samemu sufitu napinanego jest bardzo proste. Należy rozpiąć go na specjalnej wcześniej przygotowanej konstrukcji poprzez nagrzanie i naciągnięcie. Jak zrobić sufit napinany? Elementy sufitu napinanego zostają przygotowane na zamówienie na podstawie podanych wymiarów. W tym celu należy dokonać pomiarów ścian, ale również przekątnych w pomieszczeniu. Następnie materiał jest wycinany i zostaje obszywany gumowymi zaczepami. Montaż sufitu do prostych rzeczy nie należy, trzeba mieć odpowiednią wprawę, ponieważ można łatwo uszkodzić materiał. Zazwyczaj montaż powierza się profesjonalistom, jednak sufit napinany wykonać można samodzielnie. Jak zrobić samemu sufit napinany? Pierwszym krokiem jest zamocowanie aluminiowych listew, na których rozpinany będzie materiał. Jednak przed przystąpieniem do tego, należy podwiesić sufit na klamrach, które mocuje się w rogach pomieszczenia. Napinanie sufitu należy rozpocząć od zamocowania go w rogu po przekątnej, a następnie przejść do kolejnych rogów. Po zawieszeniu materiału sufitu na klamrach przystępuje się do ogrzewania pomieszczenia, które pozwala nagrzany materiał wpiąć w aluminiowe listwy. Jak widać, montaż sufitu napinanego nie jest prosty, jeżeli podejmujemy się tego samodzielnie bez pomocnika. Po napięciu sufitu umieszcza się listwy maskujące pomiędzy ścianą a sufitem, które uniemożliwią przedostawaniu się instektów w tą przestrzeń.
Sufit napinany – opinie
Sufit napinany oprócz swojej oryginalności, ma także wysoką cenę. Wszystko za sprawą ceny za użyty materiał. Jest to bardzo ciekawe rozwiązanie, które pozwoli na wzbogacenie aranżacji wnętrza, na przykład można uzyskać powiększenie optyczne małego pomieszczenia. Oprócz funkcji dekoracyjnej, może pełnić także funkcję maskującą, która pozwoli na ukrycie systemu oświetleniowego, czujników, klimatyzacji czy nierównego stropu. Z powodu wielu zastosowań sufit napinany cieszy się dobrymi opiniami. Wiele osób decyduje się na ten sposób wykończenia. Jednak negatywne opinie sufitu napinanego dotyczą głównie ceny wykonania. Ile kosztuje sufit napinany? Z pewnością nie jest na każdą kieszeń, jeżeli na wykończenie lub remont przeznaczyliśmy mały budżet.
Sufit napinany – cena
Ile kosztuje sufit napinany? Cena sufitu napinanego nie jest niestety niska. Zazwyczaj cena 1 m2 sufitu napinanego z uwzględnieniem ceny robocizny wynosi średnio od 100 złotych w górę. Koszt wykonania sufitu napinanego w głównej mierze zależy od rodzaju tkaniny oraz koloru, jaki został użyty. Najniższe koszty sufitu napinanego poniesiemy przy zastosowaniu matowego, białego koloru. Jeżeli jednak decydujemy się na bardziej dekoracyjny efekt, na przykład inny kolor, czy nawet sufit napinany, który jest zadrukowany zdjęciem lub grafiką, to koszt sufitu napinanego znacznie będzie wyższy, ponieważ należy uwzględnić cenę 1m2 sufitu napinanego wykonanego w ten sposób. Cena robocizny sufitu napinanego zależy również od firmy remontowej, która podejmować się będzie tego zadania. W zależności od specyfikacji naszego sufitu, cena robocizny sufitu napinanego, a także koszty wykonania sufitu może się znacznie różnić.
Sufit napinany – wady
Do wad sufitu napinanego należy na pewno łatwość montażu sufitu, ponieważ nie należy on do najprostszych. Ze względu na mnogość celów, w jakich można użyć sufitu napinanego wadą niestety jest też jego cena, a także cena robocizny. Jest to jeden z droższych rodzajów wykończeń sufitu. Sufit napinany wad ma zdecydowanie mniej niż zalet.