Strona głównaZakupTalerzyki deserowe – klasyczne, kolorowe, a może o fantazyjnym kształcie? Wybieramy!

Talerzyki deserowe – klasyczne, kolorowe, a może o fantazyjnym kształcie? Wybieramy!

Któż z nas nie lubi deserów? W wielu domach słodkości po obiedzie są wręcz obowiązkowe. Czy forma ich podania ma znaczenie? Jak najbardziej – jedzenie jest przecież ucztą nie tylko dla zmysłu smaku, ale i węchu oraz wzroku! Prezentujemy rodzaje talerzyków deserowych. Do wyboru są proste i klasyczne lub totalnie nowoczesne i oryginalne. Sprawdź!

Talerzyki deserowe – obowiązkowy element zastawy stołowej

Zastawę stołową znajdziemy w każdym domu – i to dosłownie, bo bez sztućców i naczyń nie da się spożywać posiłków. Różni ją jednak liczba elementów oraz ogólny design. Komplety składają się przede wszystkim z talerzy obiadowych, talerzy do zupy oraz talerzyków deserowych, a także łyżek, noży i widelców. Owe talerzyki deserowe występują nawet w najmniejszych i najprostszych zestawach. Nic dziwnego, ciasto, ciasteczka czy inne przekąski smakują jeszcze lepiej, gdy są podane na pięknych naczyniach.

Kolor talerzyków deserowych – biały, szary, czarny, a może we wzory?

Stojąc przed wyborem talerzyków deserowych, pierwsze, co przychodzi na myśl, to jaki mają mieć kolor i wzór. Najbardziej uniwersalną propozycją jest oczywiście biały – prosty, bez żadnych zdobień. Nie tylko świetnie wyeksponuje każde jedzenie, ale też będzie pasował i na co dzień, i od święta, bez względu na dekorację całego stołu czy motyw przewodni. Biały zawsze dobrze się dopasuje. Nic nie stoi też na przeszkodzie, by postawić na bardziej wyrazisty, energetyczny kolor, na przykład niebieski czy pomarańczowy, lub ciemny – śliwkowy, brązowy, czarny. Tego typu talerzyki deserowe stanowią ozdobę samą w sobie i nie potrzebują dodatkowych dekoracji.

Do wyboru są też liczne propozycje wzorów – od subtelnych i delikatnych, na przykład roślinnych, po odważne i zdecydowane, jak kontrastowa krata lub geometryczne kształty. Wszystko zależy od naszego gustu i preferencji oraz danej okazji.

Wybierając talerzyki deserowe ze wzorami, zwróćmy uwagę, czy możemy je myć w zmywarce. Taką informację znajdziemy nie tylko na opakowaniu, ale również na spodzie tychże naczyń. Z reguły mycie automatyczne odpada przy ręcznie zdobionych talerzykach do ciasta oraz tych ze złoceniami. Są one zbyt delikatne, a detergenty zawarte w kapsułkach i tabletkach do zmywarki mogłyby niepotrzebnie zetrzeć wzór.

Okrągłe, kwadratowe i nie tylko – jaki kształt talerzyka do ciasta wybrać?

Drugą, równie ważną kwestią, jest kształt. Najpopularniejsze są okrągłe talerzyki deserowe do ciasta — bardzo wygodne, szczególnie do umieszczenia między szczebelkami suszarki bądź zmywarki. Z kolei kwadratowe są bardziej nowoczesne, stylowe, a postawione na nich desery prezentują się jeszcze ciekawiej. Oprócz tego mamy jeszcze niestandardowe kształty, bardziej fantazyjne, opływowe i fikuśne.

Do tego pozostaje też kwestia, czy talerzyki deserowe będą gładkie, czy może tłoczone. Te drugie potrafią sprawić, że nie tylko słodkości będą się świetne prezentować, ale i całe przybranie stołu zyska nieco bardziej uroczysty charakter. Z czysto praktycznego punktu widzenia gładkie talerzyki do ciasta są zdecydowanie łatwiejsze w utrzymaniu perfekcyjnej czystości – nie ma tutaj zakamarków, z których trudno byłoby usunąć resztki jedzenia.

Szkło, porcelana, ceramika, kamionka i inne – różne materiały talerzyków deserowych do ciasta

Na koniec pozostaje zdecydować, z jakiego materiału mają być wykonane owe talerzyki deserowe. A jest w czym wybierać — szkło (przezroczyste lub kolorowe), porcelana, ceramika, kamionka, fajans i wiele innych. Przykładowo szklane talerzyki do ciasta są niezwykle solidne, zaś porcelanowe – eleganckie i pięknie zdobione, ale kruche i delikatne. Warto zatem przeanalizować wszystkie za i przeciw.

Talerzyki deserowe kupimy nie tylko razem z całym kompletem zastawy stołowej, ale również na sztuki. To świetne rozwiązanie, gdy zdarzy nam się stłuc któreś naczynie. Duży wybór talerzyków do ciasta sprawia, że idealny model znajdą nawet najbardziej wybredne osoby i te, których wystrój kuchni bądź jadalni jest bardzo oryginalny i nowoczesny.

Jakub Borowiec
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Najpopularniejsze