HomePoradyTeleporada – czy zawsze można z niej skorzystać?

Teleporada – czy zawsze można z niej skorzystać?

Gdy tylko pojawiła się możliwość skorzystania z teleporady – wiele osób uznało, że osobista wizyta w przychodni nie będzie już im więcej potrzebna. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, że nie do końca o to tutaj chodziło. Możliwość przeprowadzenia konsultacji na odległość ma być ułatwieniem dla pacjenta i dla lekarza – ale nie może stanowić jedynej formy kontaktu ze specjalistą. Dlaczego? Chociażby dlatego, że nie da się w ten sposób zdiagnozować każdego problemu ze zdrowiem – a tym bardziej tych najbardziej poważnych.

Gdy pojawia się u nas guz to oczywiste jest to, że musimy wybrać się do lekarza w przychodni – na odległość nie damy rady tutaj nic załatwić. Tak samo trzeba postępować w sytuacji, gdy czujemy się naprawdę źle i nie wiemy tak naprawdę, co nam dolega – konieczna może być tutaj natychmiastowa pomoc i nie otrzymamy tego przy pomocy rozmowy telefonicznej. Teleporada nie może zastąpić nam konkretnego badania, które bywa przecież niezbędne – korzystajmy więc z niej tylko wtedy, gdy wiemy faktycznie, że taka forma konsultacji wystarczy.

Kiedy teleporada najbardziej się przydaje?

Z teleporady powinny korzystać przede wszystkim te osoby, które mają już u siebie stwierdzoną chorobę przewlekłą. W takich sytuacjach zwykle nie potrzebujemy często chodzić do lekarza, ponieważ mamy przepisane konkretne leki i badania robimy co kilka miesięcy. Gdy zabraknie nam wspomnianych tabletek to możemy umówić się tylko na rozmowę telefoniczną podczas której lekarz sprawdzi, czy nic się u nas nie zmieniło i zalecona dawka dalej się sprawdza.

W przypadku przeziębienia lub innego tego typu niegroźnego problemu – także możemy skorzystać z teleporady. Wychodzenie z domu jest wtedy niezalecane, bo możemy kogoś zarazić – a potrzebne są nam zwykle łatwo dostępne leki i odpoczynek. Zamiast jechać na drugi koniec miasta, do przychodni – możemy porozmawiać z lekarzem, którzy wystawi nam e-receptę bądź zwolnienie z pracy i przedstawi swoje zalecenia.

E-recepta

Od jakiegoś czasu w Polsce recepty papierowe nie są już używane, więc zarówno na wizycie stacjonarnej, jak i podczas teleporady – wystawiona zostanie nam recepta online. Dzięki temu podczas choroby możemy zostać w domu, porozmawiać ze specjalistą na odległość i poprosić kogoś z rodziny, aby zrealizował naszą receptę przy pomocy kodu otrzymanego SMS-em. 

Jeśli leczymy się w taki właśnie sposób to bardzo istotne jest to, aby nie zatajać żadnych informacji – przez telefon lekarz nie będzie w stanie zdiagnozować nas w żaden inny sposób, jak tylko na podstawie tego, co my mu mówimy. Nie starajmy się więc udawać, że czujemy się świetnie, jeśli tak nie jest – nawet, jeśli będzie to wymagało od nas wybrania się na dodatkowe badania osobiście. Sprawdź serwis https://receptomat.pl/

Artykuł sponsorowany

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Najpopularniejsze