Strona głównaRemontTynkowanie – cena

Tynkowanie – cena

Wykonanie tynków to jedna z bardziej żmudnych prac przy wykańczaniu domu, jednak niezbędna. Koszt tynkowania uzależniony będzie od kilku czynników, które warto rozpatrzeć jeszcze przed poszukiwaniem odpowiedniego fachowca. W swoich planach wykończeniowych należy też uwzględnić, że tynkowanie ścian cenowo będzie się różnić z roku na rok. Jaką trzeba w takim razie zapłacić za tynki wewnętrzne cenę w tym roku?

Nie ma się co oszukiwać – tynki ręczne – cena za metr – będą z każdym kolejnym rokiem droższe.  Warto sprawdzić, ile kosztuje tynkowanie domu z zewnątrz w bieżącym sezonie, a jaką za tynkowanie ścian wewnętrznych cenę podają fachowcy?

Ile kosztuje metr tynku?

Pytanie, ile kosztuje metr tynku, ma wiele odpowiedzi. Tynkowanie ręczne cenę będzie mieć inną niż tynkowanie maszynowe, podobnie rzecz ma się w kwestii choćby tynków gipsowych – cena robocizny będzie się różnić w zależności od rodzaju wybranego tynku, a także lokalizacji wykańczanej nieruchomości. Jakie opcje mają do wyboru inwestorzy?

Tynkowanie – cena

Tynkowanie ścian wewnętrznych – cena

Faktyczny koszt tynkowania będzie się różnił głównie w zależności od rodzaju wybranego tynku oraz od metody jego nakładania. Tynki ręczne cenę za metr będą mieć niższą niż maszynowe tynkowanie cenę za metr kwadratowy. Dzieje się tak nie bez powodu – ręczne tynki wewnętrzne cenowo będą atrakcyjniejsze, jednak zajmą znacznie więcej czasu, nie będą również tak dokładne i estetyczne, jak w przypadku wersji maszynowej. Jeśli chodzi o tynkowanie ręczne, cena będzie tym wyższa, z im lepszymi fachowcami będziemy mieć do czynienia. W tej kwestii jednak nie warto oszczędzać – nałożenie kilku warstw zaprawy, jak się to ma w przypadku tynkowania ręcznego, cenę swoją musi mieć, aby było wykonane dobrze. Jeśli chodzi o tynki ręczne, cena za metr to około 18 zł do 23 zł – chodzi tu o tynki gipsowe – cenę robocizny. Z kolei za tynk cementowo wapienny cena robocizny średnio wynosi od około 20 zł do 23 zł.

Koszt tynkowania maszynowego – ile kosztuje metr tynku?

Jeśli szybsze tynkowanie ścian wewnętrznych cenowo nas nie odstrasza, możemy pokusić się o maszynowe tynkowanie – cena za m2 jednak będzie w tym wypadku sporo wyższa, zwłaszcza w większych miastach. Jeśli w grę wchodzi precyzyjne tynkowanie ścian, cena gwarantuje idealne rozprowadzenie zaprawy oraz pewność, że mieszanka pod kątem ilości i proporcji składników została prawidłowo przygotowana. Jeśli chodzi o maszynowy tynk cementowo wapienny, cena robocizny wraz z materiałem to koszt między 35 zł a 40 zł. Z kolei za tynki gipsowe cena robocizny wynosi zwykle mniej – od 30 zł do 35 zł za metr kwadratowy. Bywa, że tynki wewnętrzne cenowo wychodzą drożej ze względu na dodatkowo płatne prace przygotowawcze, jak oczyszczanie podłoża czy jego gruntowanie. Zwykle jest to koszt około 5 zł – 10 zł za metr kwadratowy ściany.

Tynkowanie ścian zewnętrznych – cena

Zarówno jeśli chodzi o tynki ręczne – cenę za metr, jak i maszynowe tynkowanie – cena za m2 może dotyczyć nie tylko wewnętrznych, ale i zewnętrznych ścian domu, czyli elewacji. Ile kosztuje tynkowanie domu z zewnątrz i na jaką metodę najlepiej jest się zdecydować przy ograniczonym budżecie? Jeśli chodzi o elewacje, tutaj już nie sprawdzą się materiały stosowane wewnątrz domu, jak tynki cementowo wapienne – cena robocizny również będzie inna. W przypadku tynkowania ścian zewnętrznych cena również będzie uzależniona od wybranego rodzaju tynku. W grę wchodzą tynki akrylowe, silikonowe, silikatowe oraz silikatowo-silikonowe. Ich cena oscyluje w granicach od 15 zł do 40 zł za metr kwadratowy w zależności od wybranej opcji. Ile kosztuje tynkowanie domu z zewnątrz, jeśli mamy mocno ograniczony budżet?

Niektórzy podpowiadają, aby zastosować najtańsze dostępne na rynku tynki mineralne, których cena zakupu to ok. 5 zł – 6 zł za metr kwadratowy. Tynki mineralne wymagają malowania kosztującego około 30 złotych za metr kwadratowy, dlatego ostatecznie ta opcja nie jest uważana za zbyt ekonomiczną. W tym wypadku jeśli chodzi o tynkowanie ręczne, cena ostateczna w niewielkim stopniu odbiega od podanych wcześniej wartości. Niestety, ale jeśli chodzi o tynkowanie ścian zewnętrznych, cena – ta najniższa – nie powinna być wyznacznikiem dla wybrania firmy oraz jej oferty. Tyczy się to szczególnie właśnie elewacji, czyli wizytówki każdego domu.

Tynkowanie ścian – cena za najtańszą opcję

Fachowcy zdecydowanie najczęściej polecają tynki mineralne, bazujące na cemencie. Tynkowanie ścian cenowo w taki sposób wychodzi zdecydowanie najtaniej, niezależnie, czy wybierzemy tynki maszynowe czy tynki ręczne. Cena to zaledwie kilka złotych za metr kwadratowy zaprawy. Co więcej, tynk ten jest jednym z najodporniejszych i najtrwalszych tynków, jakie możemy sobie zafundować. Dzięki swoim właściwościom nie obrasta glonami ani grzybami, a z czasem staje się jeszcze twardszy. Koszt tynkowania jest w jego przypadku niewielki, chociaż sama kolorystyka ogranicza się do kilku podstawowych, pastelowych kolorów. Tynki mineralne z powodzeniem można jednak malować farbami elewacyjnymi.

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze