Strona głównaPoradyUbezpieczenie domu w budowie – co obejmuje i ile kosztuje?

Ubezpieczenie domu w budowie – co obejmuje i ile kosztuje?

Ubezpieczenie nieruchomości to produkt, na który decyduje się wiele osób. Co ciekawe, ochroną można objąć również obiekty w trakcie budowy. W takim przypadku polisa działa jednak w nieco inny sposób. Na czym dokładnie polega ubezpieczenie domu w budowie? Co obejmuje i ile kosztuje taka forma polisy?

Jak działa ubezpieczenie domu w budowie?

Ubezpieczenie domu w budowie to bardzo nietypowa forma polisy, która obowiązuje jedynie w określonych przypadkach. Już na etapie stawiania fundamentów można zdecydować się na taką ochronę. Wówczas pozwala ona wypłacenie środków w sytuacji, gdy dojdzie do zalania lub pożaru. Jeśli jednak chcesz uchronić nieruchomość również przed innymi zdarzeniami losowymi, konieczne jest osiągnięcie konkretnego etapu prac. Gdy planujesz objąć polisą np. przedmioty pozostawione wewnątrz budynku, musi mieć on okna oraz drzwi zewnętrzne z możliwością zamknięcia na klucz.

Na początkowych etapach budowy nieruchomości można wykupić polisę, która pozwala na wypłacenie odszkodowania w razie takich zdarzeń, jak:

  • pożar,
  • zalanie,
  • eksplozja,
  • przepięcie,
  • grad,
  • silny wiatr,
  • upadek drzew,
  • uderzenie pojazdu.

Dopiero w sytuacji, gdy obiekt będzie można zamknąć na klucz, istnieje opcja ubezpieczenia przedmiotów znajdujących się w jego wnętrzu. Czasem konieczne okazuje się także wykupienie rozszerzeń, które pozwalają na objęcie ochroną dodatkowych zdarzeń losowych, takich jak np. akty wandalizmu lub powódź. Z tego powodu tak ważne jest czytanie umów i sprawdzanie, co dokładnie wchodzi w skład wybranej polisy.

Ile kosztuje ubezpieczenie domu w budowie?

Dokładny koszt ubezpieczenia domu w budowie zależy od wielu czynników. Znaczenie ma tu m.in. wartość nieruchomości, jej powierzchnia oraz lokalizacja. Więcej trzeba zapłacić za polisy dotyczące obiektów, które znajdują się na terenach szczególnie narażonych na występowanie konkretnych zjawisk. Na ogół podstawowa ochrona jest jednak dość tania i ostateczny koszt nie przekracza 200-300 zł.

Więcej trzeba zapłacić także w sytuacji, gdy dom jest już na konkretnym etapie prac i chcesz zabezpieczyć pozostawione w nim narzędzia czy materiały budowlane. Wówczas konieczne okazuje się wykupienie dodatku, który obejmie ruchomości domowe. Takie rozszerzenie to kolejny wydatek zwiększający ostateczną cenę polisy. Na ogół jednak cena ubezpieczenia domu w budowie nie jest wyższa niż kilkaset złotych rocznie.

Dobrym pomysłem jest szukanie odpowiedniej polisy poprzez porównywanie poszczególnych ofert. Każde towarzystwo ubezpieczeniowe proponuje bowiem nieco inny zakres ochrony czy maksymalną kwotę odszkodowania. Z tego powodu bez wątpienia przydadzą się takie strony, jak https://rankomat.pl/ubezpieczenie-mieszkania-i-domu/kalkulator. Internetowe kalkulatory pozwalają na szybkie wpisanie wszystkich najważniejszych informacji na temat nieruchomości. Na tej podstawie można obliczyć koszt ochrony i sprawdzić, które towarzystwo ubezpieczeniowe oferuje najkorzystniejszy produkt. A to wszystko zupełnie bez wychodzenia z domu!

Kiedy ubezpieczenie domu w budowie okazuje się niezbędne?

Ubezpieczenie domu w budowie to sposób na uniknięcie konieczności samodzielnego pokrycia szkód wyrządzonych przez losowe zjawiska. Niewielka cena takiej polisy w stosunku do ryzyka wystąpienia podobnych sytuacji okazuje się bardzo opłacalna. Istnieją jednak sytuacje, w których wykupienie ubezpieczenia domu w budowie jest wręcz obowiązkowe. Ma to miejsce wtedy, gdy finansujesz budowę ze środków z kredytu hipotecznego. Taka polisa zabezpiecza bowiem interesy banku, dlatego w większości przypadków jest to niezbędny krok, bez którego nie da się uzyskać pieniędzy na ten cel.

W przypadku obowiązkowych polis chodzi głównie o zabezpieczenie murów. Nie musisz więc kupować ubezpieczenia, które obejmie także ruchomości domowe. Jest to dobrowolny dodatek, jednak okazuje się on bardzo korzystny. Nieruchomości w trakcie budowy zwykle nie są pilnowane, dlatego może tam dojść do włamania.

Jakub Borowiec
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Najpopularniejsze