Układanie kostki brukowej nie należy do łatwych zadań i powie to każdy, kto mierzył się z tym zadaniem. Przed przystąpieniem do układania kostki, należy zaopatrzyć się w odpowiedni do tego sprzęt, a także zaplanować sobie efekt końcowy. Układanie kostki na podjeździe, ale nie tylko, rozpocząć należy od wykonania projektu, odpowiednich pomiarów, dzięki którym zaopatrzymy się w odpowiednią ilość materiału. Ważny tutaj jest rozmiar, a także faktura kostki brukowej, co pomoże nam w określeniu, jaką ilość palet kostek powinniśmy kupić, a także, ile wyniesie nas całe przedsięwzięcie. Warto wiedzieć, że inną grubością powinna cechować się ta w przypadku układania kostki brukowej na podjeździe od tej, której użyjemy do układania ogrodowych ścieżek. Jeżeli nie chcemy sami podejmować się układania kostki brukowej, można do tego celu wynająć odpowiednią ekipę. W tym przypadku, należy sugerować się ceną za metr, a także ogólną ceną układania kostki brukowej. A te różnią się pomiędzy różnymi ekipami, ale także zależeć ona będzie od specyfiki i trudności wzoru układanej kostki brukowej. Możliwości wzorów układania kostki brukowej jest wiele. Możemy skorzystać z istniejących już, ale także pokusić się o stworzenie i ułożenie kostek we własny wzór. Ciekawym pomysłem jest też mieszanie kolorów kostek, dzięki czemu możliwe będzie układanie kostki brukowej w nietypowe wzory.
Układanie kostki brukowej krok po kroku
Przed przystąpieniem do układania kostki brukowej, należy zadbać o wykonanie wymiarów powierzchni, aby uniknąć ewentualnego docinania kostek. Można to zrobić za pomocą sznurka i palika i wytyczć teren, na którym będziemy układać kostkę. Technologia układania kostki brukowej zawiera kilka elementów. Krawędzie układanej kostki zabezpiecza się krawężnikami, które umieszcza się w warstwie betonu. Krawężniki tworzą warstwę oddzielającą optycznie układanej kostki od podłoża. Można układać również kostkę bez obrzeży. Układanie kostki brukowej bez obrzeży pozwala na wkomponowanie się jej w podłoże. Może to służyć jako element dekoracyjny. Niestety, minusem układania kostki bez obrzeży jest to, należy zewnętrzną ścianę utworzoną z kostki zabezpieczyć betonem. Kolejnym krokiem układania jest przygotowanie odpowiedniej podbudowy, która zapewnia, że nawierzchnia ułożona z kostki nie zapadanie się podczas korzystania. Grubość wykonanej podbudowy zależy od gruntu, na którym zostanie położona kostka. Pełni ona dwie role, nośną i filtracyjną, aby to zapewnić, należy przed przygotowaniem podbudowy, wykonać spadek w podłożu o nachyleniu 3-4%. Najchętniej wybieranym są tłuczeń, żwir czy kliniec, ale korzysta się także z tak zwanej pospółki, czyli piasek wymieszany z cementem. Do układania kostki brukowej na podjeździe wystarczy 20 centymetrów podbudowy z grubego żwiru. Kolejną rzeczą istotną przy układaniu kostki są spoiny. Dzięki nim unikniemy przesuwania się kostek, czy kruszenia krawędzi. Spoiny mają za zadanie utrzymać stabilność i trwałość tworzonej nawierzchni. Powinny one mierzyć 3-4 milimetrów i zostać wypełnione piaskiem. Jeżeli zaplanujemy sobie całą czynność krok po kroku i będziemy przestrzegać zasad, to układanie kostki brukowej czy to na betonie, czy na innym podłożu nie powinno stanowić problemu.
Układanie kostki brukowej na betonie
W tym wypadku prace rozpoczynamy od stworzenia plastycznej mieszanki z B-10 lub B-15. Aby móc ułożyć kostki na betonie, ważne jest odpowiednie jego zagęszczenie, a także odpowietrzenie. Ten sposób układania kostki na betonie sprawdzi się, gdy podejmować się będziemy układania kostki brukowej na podjeździe. Konstrukcja powinna wytrzymać nawet poruszanie się po niej ciężkich pojazdów. Zazwyczaj, minimalna grubość betonu powinna wynosić 15-25 centymetrów. Istotnym elementem jest też podsypka, a także wykonanie odpowiedniego spadu do odprowadzania wody. Samo układanie krok po kroku wygląda jak przy każdego rodzaju podłoża. Stosuje się odpowiednią zagęszczarkę płytową, następnie należy kostkę zaspoinować piachem lub zaprawą cementową. Układanie kostki na istniejącym podłożu betonowym sprawdzi się, gdy mamy do czynienia z gruntem i niskim współczynniku przepuszczalności, czyli na przykład na glinie. Dodatkowo, istniejące podłoże betonowe odejmuje nam pracy, ponieważ wystarczy jedynie odpowiednio je przygotować i można zacząć układanie kostki. Technologia układania kostki brukowej jest identyczna, jak w innych przypadkach.
Układanie kostki brukowej cena
Przed określeniem ceny układania kostki brukowej, należy uwzględnić wybrany przez nas rodzaj kostki. Cena robocizny z użyciem najtańszej kostki brukowej to około 30-40 złotych za m2. Najdroższą opcją jest kostka granitowa, ponieważ cena układania tej kostki brukowej wahać się będzie pomiędzy 60 a 120 zł za m2. Dodatkowo firmy brukarskie uwzględniają cenę za metr bieżący układanych krawężników i obrzeży. Przykładowy cennik układania kostki brukowej w Wielkopolsce obejmuje układanie kostki wraz z przygotowaniem podłoża, ułożeniem obrzeży oraz zagęszczeniem. Zazwyczaj w cenniku uwzględniona jest kostka jednobarwna. W zależności od rodzaju kostki, ceny za metr bieżący krawężnika i m2 kostki rośnie. Cennik układania w Wielkopolsce różni się na tle poszczególnych miast, jednak różnice cen nie są duże.