Ocieplenie elewacji to jedna z najważniejszych prac, jakie należy wykonać przy swoim domu. Zgodnie z prawem ocieplenie budynku jest też wymagane, aby nowy budynek mógł zostać odebrany. Wielu inwestorów zastanawia się, co wybrać: styropian czy wełna na elewację? styropian czy wełna – co ma lepsze właściwości i sprawdzi się lepiej?
Trudno jednoznacznie powiedzieć, co lepsze: wełna mineralna czy styropian – każdy z tych materiałów jest popularny i chętnie stosowany. Każdy też będzie miał swoje wady i zalety. W takim razie warto przyjrzeć się im obu z bliska i wtedy osądzić, co opłaca się bardziej: ocieplenie wełną czy styropianem?
Ocieplenie domu: wełna czy styropian?
Jeszcze kilkanaście lat temu nie było w ogóle sprawy, co wybrać: wełnę czy styropian, ponieważ tej pierwszej praktycznie nie było lub była bardzo trudno dostępna. Powszechnie stosowano do ociepleń elewacji styropian. Dzisiaj jednak wielu fachowców poleca nie tradycyjne rozwiązanie, ale właśnie wełnę w płytach. Co jest lepsze?
Wełna czy styropian na elewacje – co jest lepsze?
Aby rozstrzygnąć, co jest lepsze: wełna czy styropian na elewacje, trzeba porównać kilka najważniejszych parametrów obu materiałów. Wśród nich znajdują się te parametry, na które najczęściej dzisiaj zwracają uwagę fachowcy, a które składają się nie tylko na funkcjonalność zastosowanego materiału, ale i na bezpieczeństwo. Pierwszą rzeczą, jaką trzeba porównać w sporze: wełna mineralna czy styropian, jest paraprzepuszczalność. To element, na który dzisiaj kładziony jest szczególny nacisk. Jeśli chodzi o parę: wełna czy styropian, to wełna będzie swobodnie przepuszczać parę, zapobiegając pojawianiu się w domu wilgoci, pleśni oraz grzybów.
Styropian czy wełna – co jest ważne?
Niemałe znaczenie dzisiaj przy wyborze odpowiedniego materiału na elewacyjne ocieplenie – wełny czy styropianu – ma ognioodporność. Również na tym polu okazuje się, ze styropian ma niewiele do zaoferowania – w wysokich temperaturach po prostu się topi. Stając przed wyborem materiału na ocieplenie domu: wełny czy styropianu, pod tym kątem zdecydowanie warto rozważyć wełnę mineralną. Struktura, z której się składa, zaczyna topnieć dopiero powyżej 1 000 stopni Celsjusza, co znacznie odbiega od standardowego styropianu.
Styropian czy wełna na elewacje? Sposób montażu
Nie tylko fachowiec wie, że w przypadku styropianu konieczne jest prawidłowe i skrupulatne jego zainstalowanie, aby po wewnętrznej stronie ścian – w domu – nie było nieestetycznych wykwitów. Są jednak i dobre strony, kiedy stając przed wyborem: wełna czy styropian na elewacje, wybieramy styropian. Jest on bardzo lekkim materiałem, dlatego ocieplanie nim jest bardzo proste i przyjemne. Łatwo się go obrabia i nie sprawia kłopotów. Pod tym kątem w starciu między wełną mineralną a styropianem, ten drugi ma ogromną przewagę. Wełna w płytach będzie znacznie cięższa; kłopotliwa nie tylko w montażu, ale i podczas jej docinania. Minusem jest również ostry pył, który powstaje podczas docinania.
Na ocieplenie: wełna czy styropian? Co lepiej chroni przed hałasem?
Warto przed podjęciem decyzji sprawdzić jeszcze jedną kwestię, jaka różni jeden i drugi materiał, a mianowicie akustyczność. Pod tym względem, wahając się – wełna czy styropian, styropian czy wełna – spora część inwestorów wybiera zdecydowanie wełnę mineralną ze względu na jej walory akustyczne. Wełna mineralna w budownictwie z powodzeniem stosowana jest jako materiał wygłuszający i dźwiękochłonny. Decydując się na nią jednocześnie zyskujemy ścianę akustyczną, co nawet w przypadku nowego budownictwa jest powszechnie doceniane – szczególnie w dość ciasnej, osiedlowej zabudowie.
Styropian czy wełna na elewacje – co jest tańsze?
Ostatnią kwestią w sporze o ocieplenie domu wełną czy styropianem, jest cena. I tutaj szala przeważa na stronę tradycyjnej metody ocieplenia – położenie styropianowego ocieplenia – jako koszt robocizny – jest znacznie niższy niż w przypadku wełny mineralnej. Także niezbędne to przymocowania kleje w przypadku styropian będą znacznie tańsze. Wełna mineralna wymaga poświęcenia jej więcej czasu, uwagi oraz cierpliwości. Ze względu na swój charakter droższa będzie zarówno pod kątem robocizny, jak i materiałów.