Wełna mineralna jest popularnym materiałem izolacyjnym zapewniającym komfort termiczny i akustyczny budynku. Jest powszechnie stosowana w budownictwie do wyciszenia ścian działowych, zewnętrznych stropów, podłóg i dachu. Do jej produkcji używa się głównie surowców naturalnych, które zapewniają jej te unikalne właściwości. Jakie zastosowanie ma wełna mineralna? Podpowiadamy.
Czym jest wełna mineralna?
Wełna mineralna oferowana przez Knauf Insulation to materiał izolacyjny o włóknistej strukturze. Otrzymywany jest między innymi z bazaltu i piasku kwarcowego poddanych bardzo wysokiej temperaturze. Wskutek tego procesu otrzymuje się produkt o pożądanych właściwościach fizykochemicznych, który między innymi nie chłonie wilgoci ani wody.
Zastosowanie wełny mineralnej
Istnieje szereg możliwości wykorzystania wełny mineralnej. Ze względu na swoje właściwości stosowana jest głównie do izolacji termicznej i akustycznej różnego rodzaju elementów w domu.
Jednym z takich miejsc jest na przykład dach spadzisty, gdzie materiał ten świetnie się sprawdza do wypełnienia przestrzeni między krokwiami. Ze względu na swoją sprężystość może być mocowany nawet bez dodatkowego zabezpieczania. Zastosowanie go do izolacji dachu zapobiega powstawaniu mostków termicznych wzdłuż krokwi.
Wełna mineralna jest chętnie używana również do ocieplania ścian zewnętrznych. Wówczas może być mocowana metodą mokrą za pomocą kleju lub suchą przez wypełnienie nią specjalnej konstrukcji drewnianej, lub stalowej.
Materiał ten wykorzystuje się także do ocieplenia dachów płaskich oraz ścian szkieletowych. Wówczas pełni funkcję izolacji cieplnej, ale także bariery zapobiegającej przenoszeniu się dźwięków. Dlatego też wełna mineralna często jest stosowana do izolacji podłóg lub stropów między kondygnacjami.
Właściwości wełny mineralnej
Poza oczywistymi właściwościami wełny mineralnej związanymi z termoizolacyjnością tego materiału należy zwrócić uwagę na jej niepalność i ognioodporność. Oznacza to, że produkt ten w kontakcie z płomieniami, ogranicza ich rozprzestrzenianie się. W związku z tym klasyfikowany jest w najwyższej klasie A1. Dodatkowo topi się w bardzo wysokiej temperaturze ponad 1000 stopni, a z jego włókien wydziela się wówczas dym.
Wełna mineralna posiada także właściwości higroskopijne, co oznacza, że między jej włóknami może przemieszczać się para wodna. Z kolei ze względu na swoją charakterystyczną strukturę, tłumi hałasy dochodzące z zewnątrz, dzięki czemu stanowi skuteczną izolację akustyczną.
Artykuł sponsorowany