Wiatrołap jest pierwszym pomieszczeniem, do którego wchodzimy po wejściu do domu. Większość osób nie przykłada jednak zbyt dużej wagi do urządzenia przedsionka, zapominając, że jest to jedna z najważniejszych wizytówek całego mieszkania. To właśnie tam witamy naszych gości i szykujemy się do wyjścia. Ciekawą alternatywą dla tradycyjnego rozwiązania jest także wiatrołap przed wejściem do domu. W dzisiejszym artykule podpowiemy, jak go urządzić.
Jakie funkcje pełni wiatrołap?
Najczęściej wiatrołap pełni funkcję przegrody cieplnej, do której zobowiązuje nas polskie prawo budowlane. Stanowi prostszą alternatywę dla kurtyn cieplnych. Jego głównym zadaniem jest minimalizowanie strat ciepła w sezonie grzewczym, za które odpowiadają drzwi wejściowe. Jednocześnie staje się miejscem, w którym zachowana jest pośrednia temperatura, uczestnicząc w zapewnieniu optymalnego komfortu termicznego w pozostałych częściach domu. Co więcej, zapobiega powstawaniu przeciągów.
W zależności od usytuowania możemy wyróżnić wiatrołapy wewnętrzne i zewnętrzne. Pierwsze z nich mają postać niewielkiego przedsionka, w którym witamy gości. Ciekawą alternatywę stanowi mały wiatrołap zewnętrzny, który może stać się ciekawym uzupełnieniem strefy wypoczynkowej. We współczesnym budownictwie najczęściej ma postać przeszklonego budynku przylegającego do drzwi wejściowych. Dawniej najczęściej budowano je z drewna.
Dlaczego warto zdecydować się na wiatrołap zewnętrzny?
Jedną z głównych zalet wiatrołapów zewnętrznych jest troska o prywatność. To właśnie tam możemy załatwić podstawowe sprawy administracyjne, przyjmować sąsiadów, dostawców oraz kurierów. Dzięki temu unikniemy konieczności zapraszania nieznajomych do wnętrza naszego mieszkania. Jest to jednocześnie dodatkowo przestrzeń do przechowywania niektórych przedmiotów. Możemy zostawić tam parasol, przygotować rzeczy przed wyjściem z domu oraz trzymać akcesoria dla zwierząt. Będzie to także doskonałe miejsce do zabaw dla dziecka. W tym celu szczególnie dobrze sprawdzi się wiatrołap z przeszkleniami.
Wiatrołap z siedziskiem może stać się również dodatkową strefą relaksu w Twoim domu. Odpowiednio urządzony będzie alternatywą dla tarasu. To właśnie tam będziesz mógł odpocząć z książką podczas jesiennych weekendów oraz przygotować się do wyjścia. Jeśli jesteś posiadaczem mniejszego ganku możesz urządzić tam praktyczną przestrzeń do przechowywania ubrań i butów. W takiej sytuacji jednym z najważniejszych elementów wyposażenia stanie się szafa w wiatrołapie.
Jak urządzić wiatrołap?
Wiatrołap możesz urządzić w swoim ulubionym stylu. Najlepiej zdecydować się na aranżację pasującą do pozostałych pomieszczeń. W ten sposób stworzysz spójną całość. Niekiedy jednak projekt jednego wnętrza może stanowić ciekawy kontrast dla pozostałych części domu. Jesteś miłośnikiem bogatych projektów? Lubisz elementy dekoracyjne? Postaw na styl glamour, który wyróżnia się luksusową stylistyką oraz błyszczącymi powierzchniami. To właśnie tam doskonale sprawdzą się marmurowe posadzki oraz dekoracyjne mozaiki.
Jeśli wolisz minimalizm, zwróć się w kierunku prostego stylu skandynawskiego. Przytulne wnętrze stworzysz łącząc naturalne drewniane meble z jasnymi odcieniami pasteli i beżów. Całość możesz uzupełnić gresem imitującymi drewno oraz roślinnością. Kwiaty w donicach staną się świetnym elementem dekoracyjnym. Jeśli cenisz naturalne tworzywa możesz umieścić je w kamiennych donicach.
Jakie meble do wiatrołapu wybrać?
Jednym z najważniejszych elementów wyposażenia każdego wiatrołapu jest szafa, szafka na buty oraz wieszaki do powieszenia kurtek. Warto znaleźć do tego pasującą komodę lub regał, które ułatwią zachowanie porządku. Dodatkowo możesz zadbać o obecność przydatnych akcesoriów. Stojaki na parasole, półka na zabawki dla psa, lustra oraz wygodne siedziska ułatwią szykowanie się do wyjścia. Jeśli jesteś posiadaczem okazałego ganku, możesz zdecydować się na zakup foteli i stolika ogrodowego. W ten sposób stworzysz ciekawą przestrzeń wypoczynku dla siebie i swoich najbliższych.