Strona głównaZakupWkład własny więcej nas nie powstrzyma? Nowy program mieszkaniowy rusza od września...

Wkład własny więcej nas nie powstrzyma? Nowy program mieszkaniowy rusza od września 2022 i zmienia zasady gry

Ustawa o państwowym gwarantowaniu kredytów hipotecznych dla młodych nabywców za niedługo wejdzie w życie – premier Mateusz Morawiecki przyspiesza proces legislacyjny i zapowiada ostateczny wariant ustawy już we wrześniu bieżącego roku.

O co chodzi z nową ustawą, kiedy zostanie ostatecznie wdrożona i jakie będą jej główne efekty – razem z zespołem Korter, ogólnopolskiego portalu inwestycji mieszkaniowych, opowiadamy wszystko, co musisz wiedzieć na ten temat.

Nowa ustawa o gwarantowaniu kredytów hipotecznych – na czym polega

Program Mieszkanie Plus, jednym z celów którego była promocja koncepcji wynajmu, zakończył się bez większego powodzenia, i rząd znowu zmienia kierunek polityki zarządzania mieszkaniówką – i ponownie pragnie zachęcać młodych Polaków do własności.

Niedługo rusza nowy program pod tytułem Mieszkanie Bez Wkładu. Jest to jedna z części rządowego projektu Polski Ład przygotowywanego przez Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii.

Głównym założeniem ustawy jest udostępnienie osobom w wieku do 40 lat możliwości kupna mieszkania na kredyt bez konieczności wpłacania wkładu własnego. Zamiast wkładu – państwowa gwarancja bankowa udzielana uczestnikom programu.

Komu będzie przysługiwać państwowa gwarancja kredytowa?

  • młodym małżeństwom,
  • osobom samotnie wychowującym dzieci,
  • osobom z niepełnosprawnością,
  • młodym nabywcom (w wieku od 24 do 40 lat).

Premier Mateusz Morawiecki zapowiada, że całościowy projekt nowej ustawy zostanie przedstawiony już na początku września bieżącego roku – na razie mieliśmy możliwość zapoznania się z projektem wstępnym, który ukazał się na początku sierpnia.

Na jakie wsparcie można liczyć?


Premier nadmienił, że wsparcie młodych Polaków na drodze kupna pierwszej nieruchomości mieszkaniowej jest priorytetowym zadaniem dla państwa, i Skarb na to stać.

Jakie kwoty państwo jest gotowe zagwarantować jako wkład własny? 

Będzie to do 40% całości wkładu własnego oraz do 100 000 złotych dla jednego pożyczkobiorcy uczestniczącego w programie. Gwarancja będzie udzielana na maksymalnie 15 lat.
Kilka przykładów i liczb: 

  • młoda rodzina z dwójką dzieci może otrzymać blisko 20 tysięcy złotych dofinansowania na mieszkanie (cała kwota nie podlega zwrotowi);
  • rodzina wielodzietna może otrzymać już do 60 000 zł gwarancji w pierwszym etapie dofinansowania, później również może ubiegać się o wsparcie finansowe  i otrzymać go w kwotach proporcjonalnych do wcześniejszych dotacji.

Kancelaria Premiera oznajmia, że w programie będzie mogło brać udział ponad 80 000 polskich rodzin rocznie.

Czy nowy program rozwiąże problemy mieszkaniówki?

Inny pogląd na nową ustawę należy do firm deweloperskich, którzy znają mieszkaniówkę i jej “choroby” od kuchni.

Przemysław Dziąg, Radca prawny Polskiego Związku Firm Deweloperskich (PZFD) mówi, że popyt wcale nie jest problemem rynku – wręcz przeciwnie, jest nim ograniczona podaż. I większa zdolność nabywcza kupujących wcale nie rozwiąże tego problemu, lecz go nasili.

Liczba udzielanych kredytów hipotecznych rośnie z roku na rok – o tym świadczą regularne raporty Biura Informacji Kredytowej. W 2021 roku popyt na kredyty mieszkaniowe wzrósł o rekordowe 83%.

Z kolei o podaż jest coraz trudniej – deweloperzy nie są w stanie wyprodukować wystarczającej ilości mieszkań, podnoszą ceny, ale popyt dalej nie maleje, co sprawia, że obecnie podaż na rynku jest najniższa od dziesięciu lat.

Co uratuje mieszkaniówkę?

Nie rządowe dofinansowanie dla nabywców, lecz ułatwienia dla deweloperów – tak uważają przedstawiciele wiodących firm realizujących mieszkania w Polsce. 

Procedury uzyskania państwowych pozwoleń są obecnie bardzo skomplikowane, a oczekiwanie na decyzję może ciągnąć się latami.

Ponadto państwo bardzo powoli uwalnia grunty pod budowę – zwłaszcza te objęte blokadą w związku z ustawą o sprzedaży ziemi rolnej z 2016 roku. Uwolnienie tych gruntów rozwiązałoby problem skrajnie ograniczonego zasobu działek pod zabudowę mieszkaniową.

Jakub Borowiec
Jakub Borowiec
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze