Drewno stało się ostatnio bardzo popularnym materiałem wykończeniowym, między innymi podłóg, ale można je spotkać również na ścianie, suficie, czy po prostu w postaci mebli. Własna stolarnia okaże się więc dobrym pomysłem na biznes, ponieważ zapotrzebowanie na produkty drewniane jest ogromne, a bardzo często trzeba długo czekać, aż dany zleceniobiorca wykona nam wymarzony projekt. Oprócz dużego zapotrzebowania, własna stolarnia jest przedsięwzięciem bardzo dochodowym. Atutem będzie posiadanie własnego drewna, ponieważ unikniemy kosztów związanych z zakupem surowca.
Produkcja mebli – od czego zacząć?
Podstawą jest tutaj surowiec, jakim jest drewno. Jeżeli mamy do dyspozycji wiele rodzajów drewna, możemy zaspokoić potrzeby klientów. Jednak przed pozyskaniem potencjalnych klientów należy zaopatrzyć się w niezbędne do pracy stolarskiej narzędzia. Jak w każdym biznesie, na początku należy dokonywać wkładu własnego, aby nasza firma zaczęłą prosperować. Najlepiej zacząć od małych mebli, jak krzesła, czy stoliki kawowe, ponieważ istnieje największa szansa na to, że znajdziemy rynek zbytu na te meble. Gdy wykonamy nasze pierwsze dzieła, warto pomyśleć o reklamie. A nic nie działa tak dobrze, jak poczta pantoflowa. Najlepiej więc wykonać drobne robótki stolarskie dla sąsiada, który może zareklamować nas innym osobom. Praktyka czyni mistrza, czyli należy próbować swoich sił przy produkcji różnych mebli, aby uzyskać w końcu poziom profesjonalisty. Warto śledzić rynek i wiedzieć, jakie panują trendy, dzięki czemu będziemy mieli pewność, że znajdziemy potencjalnych klientów. Produkcję mebli najlepiej zacząć od tworzenia małych rzeczy, aby następnie móc podejmować się większych projektów za większą sumę.
Zakład stolarski – pozwolenia
Jeżeli chodzi o punkt prawny, przed otworzeniem własnego zakładu stolarskiego należy zarejestrować naszą działalność gospodarczą. Jeżeli chodzi o formę działalności, możliwe są wszystkie dostępne formy, z wyłączeniem spółki partnerskiej. Można również uniknąć rejestracji naszej działalności i nadal ona będzie działalnością zarobkową. Zakład stolarskich pozwoleń nie wymaga, ani różnego rodzaju koncesji. O takie starać się należy w wypadku, gdy wykorzystywane w naszej pracy będą środki chemiczne lub jeżeli w naszym zakładzie stolarskich hałas oraz produkowane odpady będa wpływać na środowisko. Wtedy zakład stolarski ubiera się o pozwolenie środowiskowe. Należy poinformować straż pożarną, a także ochronę środowiska. Kolejną rzeczą jest przygotowanie raportu o możliwych zagrożeniach. I przede wszystkim najważniejsze, przestrzeganie norm BHP. Po spełnieniu kilku wymogów, które polegają zazwyczaj na zgłoszeniu służbom naszej działalności, możemy otwierać nasz zakład stolarski bez pozwoleń.
Warsztat stolarski – wymogi
W przypadku warsztatu stolarskiego wymogów określonych nie ma. Nie trzeba mieć odpowiedniego wykształcenia, jego mile widziana jest ukończona szkoła branżowa lub technikum stolarskie. Ważne są nasze zdolności manualne i wyobraźnia przestrzenna, które pomogą nam projektować różnego rodzaju konstrukcje drewniane, czy meble. Co do uprawnień, dotyczą one głównie korzystania ze specjalistycznego sprzętu, którego w warsztacie stolarskim jest wiele. Jest wymóg konieczny, jeżeli chcemy posługiwać konkretnych narzędziem w naszej pracy. Określonych w prawie dla warsztatu stolarskiego wymogów nie ma. Jednym wymogiem, który należy spełnić, jest wspomniane wcześniej uprawnienia na użytkowanie specjalistycznego sprzętu, na przykład spalinowej pilarki łańcuchowej. Dotyczyć to może również pojazdów, którymi przywozić będziemy drzewo z lasu.