Wodomierz jest nieodłącznym elementem praktycznie każdego gospodarstwa domowego, które korzysta z zasobów wody pitnej pochodzącej choćby z wodociągów. Dzięki niemu dostawca wody wie jaka ilość wody została zużyta przez użytkownika przez co może precyzyjnie się z nim rozliczać.
Bez wodomierza mógłby zapanować chaos. Wtedy nigdy nie wiadomo, czy dana osoba używa wodę tylko do podstawowych potrzeb ludzkich, czy też przykładowo podlewa za jej pomocą swój cały ogród. Wodomierz zapewnia uczciwość względem dostawcy jak i gospodarza. Jednak jak każde urządzenie – może się psuć. Co zrobić kiedy wodomierz kręci się bez poboru wody?
Wodomierz kręci się bez poboru wody – przyczyny
Wodomierz kręcący się bez poboru wody jest nie lada problemem. Taki niezauważony przez gospodarza błąd urządzenia może nałożyć na niego o wiele większe koszty niż powinien zapłacić. Oznacza to po prostu, że wodomierz sam nabija wodę, nawet w momencie kiedy żaden z kranów w domu nie jest odkręcony. Jest to sytuacja oczywiście niedopuszczalna, jednak niewiele osób stale monitoruje wartość wodomierza.
Najczęściej ludzie orientują się, że wodomierz sam nabija wodę w momencie, kiedy przyjdzie rachunek do zapłacenia za wodę. W takiej sytuacji kwoty często wzrastają o kilkadziesiąt, a nawet kilkaset procent! Najczęściej domownicy winą obarczają błędy w odczycie wodomierza – bo co innego mogłoby się stać?
Wodomierz sam nabija wodę – dlaczego?
Samoistne nabijanie wody przez wodomierz może wiązać się z różnymi przyczynami.
Jedną z nich może być błędnym montaż wodomierza podczas jego instalacji. Tak naprawdę wystarczą niewielkie nieszczelności w montażu będące choćby na etapie łączenia kolanek, a wodomierz może dosłownie zwariować. Dlatego tak ważna jest precyzja podczas jego montowania.
Inną przyczyną może być po prostu uszkodzenie licznika. To dość prosty mechanizm, który jak najbardziej może się zepsuć. Uszkodzenie mechaniczne licznika może działać w różne strony – wodomierz może sam nabijać wodę, bądź nabijać jej o wiele mniej…Metoda sprawdzenia czy winny jest licznik jest dosyć prosta. Wystarczy, że jedna osoba w domu odkręci kran, a druga będzie analizowała jej przypływ wody. Jedna liczbą oznacza ubytek 100ml wody, dlatego dość łatwo to zmierzyć i sprawdzić.
Wodomierz sam nabija wodę – co zrobić w trakcie awarii?
Podczas doświadczenia przykrej sytuacji z przyjściem rachunku, który na pierwszy rzut oka zdecydowanie jest większy niż zużycie wody przyczyną może być nie tylko samoistne nabijanie wody przez wodomierz. Należy przede wszystkim sprawdzić wszystkie newralgiczne punkty domowy, z których może ściekać woda. Wbrew pozorom kapiący kran z piwnicy przez miesiąc może wytworzyć naprawdę solidną kwotę. Dodatkowo coś na co mało osób zwraca uwagę do spłuczki w toaletach – one również mogą być niepostrzeżenie nieszczelne! Wtedy nawet nie wiadomo kiedy woda ucieka przez sedes.
Wezwanie pomocy – ostateczne działanie
Jeżeli żadna z powyższych metod nie jest rozwiązaniem sytuacji to zostaje już nic innego jak powiadomienie eksperta, który powinien niezwłocznie przyjechać i sprawdzić wszystko na własną rękę. Każdy dystrybutor posiada swoich kontrolerów, którzy dobrze sprawdzą każdą usterkę bazując na swoim wieloletnim doświadczeniu.