HomeWnętrzaWybór lamp sufitowych – na co zwrócić uwagę?

Wybór lamp sufitowych – na co zwrócić uwagę?

Lampy sufitowe to rozbudowana gama modeli do wyboru. O czym należy pamiętać przy ich zakupie? Poznaj porady, które będą pomocne podczas dobierania właściwych lamp sufitowych do wielu wnętrz!

lampy sufitowe

Gdzie sprawdzą się lampy sufitowe?

Pod względem swojej funkcjonalności lampy sufitowe są najpopularniejszym rodzajem lamp, które pozwalają na oświetlenie praktycznie każdego wnętrza w domu.

Szeroka gama ciekawych i funkcjonalnych modeli lamp sufitowych powoduje, że mogą być one z powodzeniem wykorzystane w pomieszczeniach jak:

 • Salon,
 • Sypialnia,
 • Kuchnia,
 • Pokój dziecięcy,
 • Łazienka,
 • Korytarz,
 • Klatka schodowa,
 • Garaż,
 • Kotłownia.

Jak widać, oświetlenie sufitowe może być dobrane do wielu przestrzeni. Zanim jednak udamy się na zakupy, warto dowiedzieć się, jak odpowiednio dobierać tego rodzaju lampy, by spełniały one dobrze swoją funkcję. 

Jak wybrać najlepsze lampy sufitowe?

Wybór lamp sufitowych będzie wymagał uwzględnienia szeregu czynników. O czym warto wtedy pamiętać?

Najważniejsze zasady doboru oświetlenia sufitowego:

 • Lampa powinna zapewniać równomierne oświetlenie całego pomieszczenia, dlatego powinna mieć odpowiedni klosz rozpraszający światło oraz właściwą moc.
 • Jeżeli w pomieszczeniu ma znaleźć się jedna lampa sufitowa, powinna być zamontowana na środku sufitu.
 • Liczba lamp powinna być dopasowana do wielkości pomieszczenia i do znajdujących się w nim stref.
 • Materiały, z których wykonana jest lampa, powinny odpowiadać warunkom panującym w pomieszczeniu.
 • Barwa światła w lampach sufitowych powinna być taka sama.
 • Styl lamp powinien pasować do stylu aranżacji wnętrza.

Rodzaje lamp sufitowych – przegląd

W sklepach można znaleźć lampy sufitowe w najróżniejszych wariantach, dlatego też można odpowiednio dobrać je do konkretnej przestrzeni. Wśród popularnych lamp sufitowych znajdują się poniższe modele:

Lampy wiszące

Są to lampy wyposażone w klosz albo oprawę podwieszaną, której wysokość często można również regulować. Lampy te najlepiej nadają się do pomieszczeń o standardowej lub wyższej niż standardowa wysokości sufitów.

W sprzedaży dostępne są lampy wiszące jednopunktowe – z jednym źródłem światła, a także wielopunktowe, które mają kilka punktów świetlnych.

Do kategorii lamp wiszących zaliczane są także żyrandole – dekoracyjne lampy z wieloma punktami świetlnymi.

dekoracyjna lampa wisząca ze złotym żyrandolem

Plafony – plafoniery

To oświetlenie sufitowe w formie klosza o płaskiej budowie, który najczęściej wykonany jest ze szkła albo z tworzywa sztucznego.

Plafony dobrze nadają się do pomieszczeń o niższych sufitach, lecz mają uniwersalne zastosowanie.

plafony LED okrągłe

Reflektory

To typ lamp, które wyposażone są w regulowane reflektory pozwalające na skierowanie strumienia światła w określonym kierunku.

Można także zakupić je jako oświetlenie szynowe – ruchome reflektory umieszczane są na szynach.

reflektor sufitowy LED

Oprawy świetlne – natynkowe i podtynkowe

Tego rodzaju lampy sufitowe montowane są na suficie jako natynkowe lub też są wpuszczane w sufit podwieszany – wtedy określane są jako oprawy podtynkowe.

Oprawy świetlne, nazywane również oczkami świetlnymi, pozwalają na stworzenie ciekawych kompozycji świetlnych w pomieszczeniu. Dobrze nadają się do oświetlania go w całości lub też podświetlania konkretnych stref.

Oprawy wiszące

To rodzaj opraw świetlnych, które wykonane są z kabla wraz z oprawką, do której wkręca się żarówkę. Są pozbawione klosza.

Tego typu oprawy najlepiej prezentują się wraz z dekoracyjnymi żarówkami typu Edison, które mają widoczny filament – drucik.

designerski system zwieszany LED

Taśmy LED z profilami

Tego typu oświetlenie tworzy efektowne linie. Taśmy LED montowane są w ochronnych profilach. Najczęściej umieszczane są w sufitach podwieszanych, którym nadają nowoczesny wygląd.

taśma LED - dioda biała ciepła i zimna

Lampy sufitowe – ile źródeł światła?

Warto pamiętać o tym, że wybór lamp sufitowych powinien bazować na wielkości pomieszczenia oraz na tym, jakie znajdują się w nim strefy.

W dużym pokoju można wykorzystać jeden duży żyrandol lub lampę wielopunktową. Można także zdecydować się na kilka opraw natynkowych lub podtynkowych. 

Gdy pomieszczenie dzielone jest na strefy, na przykład jest to salon z aneksem kuchennym, w każdej strefie powinny znaleźć się inne lampy. Podobnie warto postąpić wtedy, gdy salon łączony jest z jadalnią – wtedy nad stołem jadalnianym warto umieścić nisko zwieszone lampy sufitowe.

Metody montażu oświetlenia sufitowego

Sposób montażu oświetlenia sufitowego zależny jest przede wszystkim od jego konstrukcji.

Najczęściej lampy sufitowe są montowane natynkowo, co oznacza, że łączone są z przewodami wystającymi z sufitu. Warto pamiętać o tym, by odpowiednio rozplanować prowadzenie przewodów, gdy w pomieszczeniu zamierzamy wykorzystać więcej niż jedną lampę centralną.

Montaż oświetlenia sufitowego może odbywać się również podtynkowo. Wtedy wykonuje się sufity podwieszane. Takie konstrukcje bardzo dobrze nadają się do montażu oczek świetlnych – opraw wpuszczanych oraz taśm LED w profilach.

Podsumowanie

Gdy wybieramy oświetlenie sufitowe, powinniśmy wziąć pod uwagę kwestie jak wielkość pomieszczenia, jego przeznaczenie, panujące w nim warunki czy styl aranżacji. Odpowiednio dobrane lampy sufitowe pozwolą wtedy na wygodne korzystanie z całego pokoju – niezależnie od jego metrażu oraz funkcji, jakie spełnia.

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Najpopularniejsze