Strona głównaPoradyWylewka anhydrytowa - jakie posiada właściwości?

Wylewka anhydrytowa – jakie posiada właściwości?

Najczęściej stosowanym podkładem podłogowym jest wylewka anhydrytowa. Zaraz po niej – cementowa. Skąd wzięła się jej nazwa? Jest ona stworzona z odwodnionego gipsu, na który powszechnie mówi się anhydryt. W tym artykule dowiesz się, jaka jest cena za 1m2 wylewki anhydrytowej, czy cennik zależy od grubości wylewki anhydrytowej w łazienkach i innych pomieszczeniach, jakie panują opinie o wylewce anhydrytowej, która wylewka jest lepsza – anhydrytowa czy cementowa, jakie są wady posadzki anhydrytowej. Jeśli chcesz poznać odpowiedzi na te wszystkie pytanie, przeczytaj treść do końca.

Grubość wylewki anhydrytowej w łazienkach

Wylewka anhydrytowa jest samopoziomującą się wylewką, która stworzona jest na bazie spoiwa anhydrytowego. Posiada ona wiele zalet. Czy ma wady? O tym dowiesz się w dalszej części artykułów. Do plusów jej zastosowania należy łatwość w układaniu, niskie koszty projektowania wnętrza z jej użyciem, a także stosunkowo niskie ceny wykonania tego rodzaju podłoża. Wylewka anhydrytowa jest równa i gładka, co szczególnie wyróżnia ją wśród innych rodzajów wylewek. Może być wykorzystywana do różnych typów podkładów podłogowych. Opinie wskazują, że wylewka anhydrytowa jest praktycznie bezskurczowa.

Grubość wylewki anhydrytowej w łazienkach w zależności od tego, jaką chcemy, żeby spełniała funkcję, może wynosić od 2 do 70 mm.

Mała grubość wylewki anhydrytowej w łazience będzie spełniała funkcję wyrównawczą. Wylewka grubowarstwowa w łazienkach będzie miała rolę jastrychu.

Wylewka anhydrytowa – jakie posiada opinie?

Wylewka anhydrytowa posiada wiele pozytywnych opinii, które wynikają przede wszystkim z faktu, że daje równe i gładkie podłoże, dzięki czemu zmniejsza się ilość zużycia kleju do przyklejania płytek. Wylewka anhydrytowa świetnie sprawdza się do wykonywania dylatacji, ponieważ, jak wskazują opinie, jest bezskurczowa. Wylewka ta może być stosowana na powierzchniach nawet do 60 m2, a przekątna może wynosić nawet 12 m. Pozytywne opinie są także spowodowane tym, że wylewka anhydrytowa nie wymaga dodatkowych czynności pielęgnacyjnych, ponieważ jest ona wylewką samopoziomującą. Świetnie wypełnia ona przestrzeń pomiędzy elementami instalacji w ogrzewaniu podłogowym. Opinie wskazują, że wylewka anhydrytowa świetnie przewodzi ciepło. Nie wymaga ona zbrojenia, a także jest dużo lżejsza od innych rodzajów wylewek, dlatego dobrze sprawdza się w przypadkach, kiedy nie jest możliwe nadmierne dodatkowe obciążenie stropu.

Posadzka anhydrytowa – wady

Do wad posadzek anhydrytowych należy to, że w przypadku pomieszczeń szczególnie narażonych na wilgoć, jak kuchnia, łazienka i garaż, konieczna jest instalacja izolacji przeciwwilgociowej. Kolejną wadą posadzki anhydrytowej jest to, że nie nadaje się ona na balkon, czy taras, ponieważ nie jest ona odporna na zewnętrzne czynniki atmosferyczne. Następną wadą posadzek anhydrytowych jest to, że mają one niską wytrzymałość, dlatego też w pomieszczeniach narażonych na dużą punktową siłę nacisku, warto jest zastosować inny rodzaj posadzki.

Wylewka anhydrytowa czy cementowa?

Często zadawanym na forach budowlanych pytaniem jest – która wylewka jest lepsza: anhydrytowa czy cementowa? Zarówno jeden, jak i drugi rodzaj ma swoje wady i zalety. Jeśli planujesz wykonać podłoże w pomieszczeniach gospodarczych lub przemysłowych, lepiej sprawdzi się wylewka cementowa, ponieważ jest ona bardziej wytrzymała i odporna na ścieranie. Nadaje się ona także do zewnętrznych części domu.

Wylewka anhydrytowa czy cementowa? Wylewka anhydrytowa wyróżnia się tym, że jest lżejsza od wylewki cementowej, dlatego świetnie sprawdza się do remontów, kiedy ważne jest małe obciążenie stropu.

 Wylewka anhydrytowa – jaka jest cena za 1m2?

Cennik wylewek anhydrytowych jest zróżnicowany. Cena za 1m2 jest zależna od użytych materiałów i grubości posadzki.

Cena za 1m2 wylewki anhydrytowej cienkowarstwowej to koszt ok. 20 – 25 zł. Cena za 1m2 wylewki anhydrytowej grubowarstwowej jest wyższa i waha się w granicach 25 – 35 zł.

Cennik jest także zależny od regionu i doświadczenia fachowców.

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze