HomePoradyWylewka na ogrzewanie podłogowe - 4 cechy, o których należy pamiętać

Wylewka na ogrzewanie podłogowe – 4 cechy, o których należy pamiętać

“Podłogówka” z każdym rokiem zyskuje na popularności. Osoby remontujące lub budujące dom skłaniają się ku takiemu rozwiązaniu ze względu na doskonałą współpracę np. z pompami ciepła czy kolektorami słonecznymi (czyli niskotemperaturowymi źródłami ciepła) oraz optymalny rozkład temperatur w pomieszczeniach.

Warto pamiętać jednak, że poniesione wydatki przełożą się na oczekiwane zyski wyłącznie wtedy, gdy w parze z dobrej jakości instalacją pojawi się poprawny montaż oraz wysokiej jakości podkład podłogowy. Jaka wylewka na ogrzewanie podłogowe spełni nasze oczekiwania? Na które parametry należy zwracać szczególną uwagę?

Źródło: Baumit.pl – producent materiałów budowlanych
  1. Wylewka na ogrzewanie podłogowe musi mieć wysoką przewodność cieplną

Odpowiedni podkład na ogrzewanie podłogowe powinien odznaczać się wysokim współczynnikiem przewodzenia ciepła, oznaczonego jako λ [W/m*K]. Im wyższa wartość, tym szybciej podłoga nagrzeje się i przekaże energię do pomieszczenia. Różnica w tempie nagrzewania z pewnością będzie zauważalna w komforcie użytkowania instalacji czy w niższych rachunkach za ogrzewanie.

  1. Ile wylewki na ogrzewanie podłogowe należy zaaplikować?

Grubość podkładu to jeden z ważnych elementów konstrukcji ogrzewania podłogowego. Im więcej wylewki zaaplikujemy, tym większą wytrzymałością na obciążenia użytkowe będzie wyróżniać się podkład grzewczy. Jednakże, zbyt gruba wylewka zwiększa opór cieplny i obciążenie stropu, wymaga również zużycia większej ilości materiału. Przyjmuje się, że uśredniona grubość wylewki powinna wynosić ok. 5 cm, w tym 3,5 cm nad samymi rurkami grzewczymi. Całkowita ilość podkładu jest jednak dobierana indywidualnie i wiąże się z założeniami konkretnego projektu.

  1. Podkład na ogrzewanie podłogowe powinien być wytrzymały

Wylewka na ogrzewanie podłogowe jest nieustannie narażona zarówno na obciążenia mechaniczne, jak i wahania temperatur. Jeżeli podkład podłogowy nie ma odpowiednich parametrów, to obciążenia związane z eksploatacją oraz proces naprzemiennego schładzania i ogrzewania może skutkować jego uszkodzeniem oraz w efekcie finalnej warstwy wykończeniowej – posadzki.

  1. Jaką strukturę powinna mieć wylewka na ogrzewanie podłogowe?

Zaaplikowany podkład powinien dokładnie otulać rurki od ogrzewania – jakiekolwiek powstałe w trakcie układania pustki powietrzne mogą ograniczyć efektywność przekazywania ciepła z instalacji. Zwarta struktura zastosowanej wylewki przekłada się na wyższą wydajność położonej „podłogówki”.

Która wylewka na ogrzewanie podłogowe będzie najlepsza?

Aby ogrzewanie podłogowe spełniło oczekiwania, warto postawić na podkłady samopoziomujące (CA) stworzone na bazie kompozycji spoiw zawierających półhydrat siarczanu (VI) wapnia odmiany alfa. Produkty takie to samopoziomujące podkłady podłogowe Baumit Alpha – podkłady Baumit Alpha 2000 i Baumit Alpha 2500 zapewniają dokładne zatopienie rurek grzewczych oraz sprawne działanie ogrzewania podłogowego. Produkty z serii Alpha cechują się również wysokim współczynnikiem przewodzenia ciepła, wynoszącym ≥ 1,6 [W/m*K] – nagrzewają się ponad dwukrotnie szybciej niż tradycyjne podkłady cementowe oraz znacznie efektywniej i skuteczniej ogrzewają pomieszczenia.

Warto pamiętać również, że podkłady Baumit Alpha nie wymagają zbrojenia wylewki. Zalety podkładów wykorzystujących spoiwo alfa widać również wtedy, gdy zależy nam na szybkim tempie uruchomienia „podłogówki”. Przy zastosowaniu Baumit Alpha proces wygrzewania możemy rozpocząć już po 3 dniach od wylania podkładu – zaś w przypadku podkładów anhydrytowych czas ten wydłuża się do 7 dni, a tradycyjne jastrychy cementowe wymagają aż 4 tygodni.

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Najpopularniejsze