Strona głównaPoradyWypalanie prądem w drewnie - figury lichtenberga

Wypalanie prądem w drewnie – figury lichtenberga

Drewno jest jednym z pierwszych materiałów jakie człowiek wykorzystywał w swoich zadaniach. Otacza nas wszędzie i jest dość łatwo dostępne. Drewno, jako materiał, używane jest w praktycznie każdej dziedzinie. Rozejrzyjmy się wokół, na pewno na pierwszy rzut oka zauważymy drewniane przedmioty, które znajdują się obok nas, a nawet takie, które aktualnie używamy. Skoro w naszej przestrzeni istnieje tyle elementów z drewna, dlaczego ich nie ozdabiać?

Sprawdź przyrządy do wypalania w drewnie na CENEO – najtańsze produkty, jakościowo dobre.

Wypalanie w drewnie

Jedną z wyjątkowych metod jego zdobienia jest wypalanie drewna prądem. Ta metoda tworzy tak zwane figury Lichtenberga na drewnie. Bardzo łatwo jest je otrzymać, jednak trzeba zachować szczególną ostrożność. 

Figury Lichtenberga?

Figury Lichtenberga noszą nazwę po ich odkrywcy. Pod koniec XVIII wieku zjawisko rozchodzenia się wyładowania elektrycznego na nieprzewodzącym prądu materiale zaobserwował Georg Christoph Lichtenberg. Był on niemieckim fizykiem, dzięki którego badaniom wiemy dzisiaj na czym polega to zjawisko. Wiemy jak i czym wypalać figury Lichtenberga. Powstające wzory zawsze są nieprzewidywalne i jedyne w swoim rodzaju. Zazwyczaj przypominają swym kształtem błyskawicę, liść paproci lub mocno rozgałęzione drzewo. Dlatego właśnie wypalane figury Lichtenberga na drewnie są takie niezwykłe. Obecnie poza powierzchniami z drewna figury Lichtenberga coraz częściej ludzie tworzą je na powierzchniach z tworzywa sztucznego. Ono również nie przewodzi prądu, dzięki czemu stało się dobrym zamiennikiem dla drewna. Niestety figury Lichtenberga powstają także na ludzkim ciele w wyniku porażenia piorunem lub prądem. 

Wypalanie w drewnie

Czym wypalić figury Lichtenberga?

Zastanawiając się czym wypalić figury Lichtenberga, trzeba wiedzieć, że przede wszystkim wykonywać to mogą wyłącznie osoby dorosłe z zachowaniem szczególnej ostrożności.  Do procesu wypalania w drewnie potrzebny jest bowiem dostęp do prądu o wysokim napięciu. Najlepszym źródłem prądu będzie transformator do wypalania w drewnie. Jeżeli masz taką możliwość użyj dwóch połączonych ze sobą szeregowo. W przypadku braku dostępu do takich profesjonalnych narzędzi można także wykorzystać kuchenkę mikrofalową lub wypalić figury Lichtenberga spawarką. Konstrukcja kuchenki mikrofalowej wyposażona jest w transformator, który może posłużyć jako zamienny transformator do wypalania w drewnie. Figury lichtenberga można wypalić także spawarką, która jest bezpieczniejszym zamiennikiem profesjonalnego transformatora do wypalania w drewnie. W tym przypadku wbija się dwa gwoździe w element, na którym chce się wypalić figury Lichtenberga. Następnie łączy się je z urządzeniem.

wypalanie w drewnie

Aby zrobić figury Lichtenberga potrzebny jest jeszcze oczywiście element drewniany, na którym można wypalić figury, a także roztwór wody z solą, który nakłada się na drewno. Im większe będzie stężenie soli, tym mniejszy opór będzie musiał pokonać prąd.

Jak zrobić figury Lichtenberga?

Na samym początku trzeba zapewnić sobie suche podłoże i upewnić się, że w pobliżu nie ma małych dzieci oraz zwierząt. Przed procesem wypalania prądem w drewnie należy pomalować je roztworem wody z solą. Można użyć także coli z rozpuszczoną sodą oczyszczoną. Do tak przygotowanej powierzchni drewnianej przykłada się elektrody, bądź przymocowuje gwoździe. Ostatnim etapem jak zrobić figury Lichtenberga, jest włączenie prądu, który zaczyna przepływać i wypala figury Lichtenberga na drewnie. Po uzyskaniu satysfakcjonującego nas wzoru odłączamy prąd i dopiero wtedy możemy zbliżyć się do drewna i go dotknąć. 

wypalanie w drewnie

Jak zapewne można zauważyć i już wcześniej było wspominane jest to bardzo niebezpieczny proces, dlatego wymaga od nas dyscypliny i rozsądku. Wypalanie prądem w drewnie odbywa się najczęściej przy napięciu rzędu 2000 V, co może spowodować poważny uszczerbek na zdrowiu, a nawet śmierć.

Wypalanie w drewnie prądem

Zazwyczaj tę metodę stosuje się do dekorowania mebli oraz stolarki okiennej i drzwiowej. Drewniane meble takie jak stoły, krzesła bądź szafy poprzez wypalanie prądem zyskują swój indywidualny wygląd. Figury Lichtenberga mogą zdobić przeróżne elementy wnętrz. Ograniczenie wydaje się znajdować jedynie w naszej wyobraźni. Nie ma zasady co to jakich wnętrz stosować wypalanie figur Lichtenberga, ale na pewno będą one dobrze wyglądać w industrialnym wnętrzu. Wypalanie prądem w drewnie jest szybkim zabiegiem nadającym niesamowity wygląd przedmiotom

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze