HomePoradyWywóz drzewa z lasu – co mówią przepisy?

Wywóz drzewa z lasu – co mówią przepisy?

Niezależnie od tego, czy posiadasz część lasu na własność, czy nie, powinieneś znać przepisy dotyczące jego użytkowania. Jak się bowiem okazuje, taka wiedza bywa bardzo przydatna w różnych sytuacjach, ponieważ pozwala uniknąć mniej lub bardziej poważnych konsekwencji prawnych. A to ma przecież szczególnie istotne znaczenie, gdy np. decydujesz się na wywóz drzewa z lasu, by następnie móc wykorzystać je sprzedać, wykorzystać w celu ogrzania domu lub w innym celu. Jeśli zatem chcesz upewnić się, że nie spotka Cię za to żadna nieprzyjemność, czytaj dalej.

Zobacz: Wycinanie drzew – jakie drzewa można wyciąć bez pozwolenia?

Wywóz drzewa z lasu przepisy

Wpisując w wyszukiwarce internetowej hasło: „Wywóz drzewa z lasu – przepisy” lub podobne, powinieneś zwrócić szczególną uwagę na strony rządowe z interesującymi Cię informacjami. To na nich znajdują się (a przynajmniej powinny) aktualne rozporządzenia, na mocy których powinieneś postępować. Jeśli jednak nie masz czasu zapoznawać się z ich treścią, pamiętaj, że potrzebne Ci informacje możesz uzyskać (np. telefonicznie) od pracowników nadleśnictwa. Już teraz jednak możesz być pewien, że żadne z drzew nie może zostać zabrane z lasu bez zgody leśniczego – nawet jeśli jesteś jego właścicielem. Lasy i ich „zawartość” są bowiem częścią majątku skarbu państwa, którym zarządzają wspomniane nadleśnictwa i osoby z nimi związane. Te z kolei są zobowiązane do działania zgodnie z obowiązującymi ich przepisami. Gdy zdecydujesz się zatem na wywóz drzewa z lasu, nie rób tego samowolnie, lecz wcześniej skontaktuj się leśniczym, by uzyskać potrzebną do tego zgodę.  

Ile kosztuje transport drewna z lasu?

Kiedy już uzyskasz zgodę na wywóz drzewa z lasu, możesz zrobić to samodzielnie lub zlecić przeprowadzenie tej czynności np. profesjonalnej firmie transportowej. Skorzystanie z drugiej opcji jest korzystniejsze szczególnie w sytuacji, gdy ładunek jest duży i problematyczny choćby ze względu na dostęp do niego. Ile jednak może Cię to kosztować? To zależy głównie od liczby drzew do przetransportowania, środków niezbędnych do użycia w tym celu oraz liczby ludzi zaangażowanych w ten proces. Duże znaczenie ma również to, jak długą trasę będzie musiało przebyć z lasu do miejsca rozładunku drzewo (lub drzewa). Obecnie firmy transportowe oczekują najczęściej przynajmniej 2 zł za pokonanie każdego kolejnego kilometra, doliczając do tego inne koszty.

Źródło: pixabay.com

Zobacz: Jakie drzewo do wędzenia wybrać?

Czy można zabrać powalone drzewo z lasu?

Jak już wspomnieliśmy, nie można zabierać drzew z lasu bez wcześniejszego uzyskania zgody nadleśnictwa. Dotyczy to zatem nie tylko rosnących roślin, ale też tych, które zostały powalone – na przykład w wyniku silnych podmuchów wiatru. Gdy więc zechcesz je przetransportować, powinieneś wcześniej zgłosić leśniczemu zaistniałą sytuację, aby ewentualnie przeprowadzić (zgodnie z prawem) wywóz drzewa z lasu. Przepisy są bowiem pod tym względem jasne i należy ich przestrzegać, aby uniknąć konsekwencji prawnych.

Jak sprzedać drzewo z własnego lasu?

Jeżeli chcesz przeprowadzić zgodnie z obowiązującymi przepisami wywóz drzewa z lasu, by następnie przeznaczyć je na sprzedaż, pamiętaj, że oprócz zgody na to musisz uzyskać także świadectwo legalności. W tym celu skieruj się do właściwego dla Ciebie nadleśnictwa, które dodatkowo ocechuje Twój ładunek, pozostawiając na nim odpowiedni znak graficzny. Dzięki temu będziesz mógł legalnie przewieść drzewo, przerobić je w dowolny sposób i sprzedać, nie musząc posiadać przy tym żadnych dodatkowych pozwoleń.

Czy można zbierać gałęzie w lesie?

Chciałbyś zaoszczędzić na ogrzewaniu swojego domu lub innego obiektu, wykorzystując w tym celu znajdujące się w lesie suche gałęzie? W tym przypadku bez uzyskania zgody nadleśnictwa również się, niestety, nie obędzie. Chrust jest częścią lasów, czyli dobra publicznego, lecz jednocześnie majątku skarbu państwa, a zatem w celu jego wywiezienia z lasu należy działać zgodnie z prawem. Kontakt z leśniczym powinien jednak wystarczyć, by rozwiązać sytuację – szczególnie jeśli wykażesz, że rzeczywiście potrzebujesz chrustu ze względów ekonomicznych. W końcu obecnie wielu ludzi zmaga się z problemami finansowymi, musząc poszukiwać najtańszych sposobów na zapewnienie sobie i swoim bliskim ciepła w czasie zimy.

Zobacz: Jak otruć drzewo liściaste?

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Najpopularniejsze