Strona głównaPoradyZalety i wady pompy ciepła

Zalety i wady pompy ciepła

Pompa ciepła jest nowoczesnym i ekologicznym źródłem ogrzewania budynku. Jej coraz większa popularność wynika z oszczędności oraz wygodnego i bezobsługowego działania. W zależności od warunków otoczenia montuje się jeden z trzech dostępnych rodzajów pompy. Rozwiązanie to jest z pewnością kuszącą alternatywą dla tradycyjnych urządzeń grzewczych. Ale czy ma też jakieś słabe strony? Sprawdźmy!

Najważniejsze zalety pomp ciepła

Pompy ciepła w niedalekiej przyszłości pozwolą odejść od tradycyjnych sposobów ogrzewania. Urządzenia te są ekologiczne i nie emitują szkodliwych substancji do atmosfery. Jest to korzystne w związku z rozporządzeniem Unii Europejskiej o ograniczeniu zużycia paliw kopalnych. Aż 75% energii uzyskanej z pompy ciepła jest ze źródła odnawialnego, pobranego z otoczenia, w którym zlokalizowana jest pompa.

W zależności od typu urządzenia źródłem może być energia w gruncie, wodzie lub powietrzu. Pompy są bardzo efektywne i znacznie zmniejszają koszty ogrzewania. Są bezobsługowe, działają automatycznie, mają też możliwość zdalnego zarządzania i programowania. Ich montaż nie wymaga ingerencji w konstrukcję budynku. Do działania nie potrzebna jest też tradycyjna kotłownia. Mogą współpracować z dotychczasową instalacją grzewczą i fotowoltaiczną. Na rynku dostępne są trzy rodzaje pomp ciepła typu: powietrze-woda, gruntowa i woda-woda.

Jakie są wady pompy ciepła?

Urządzenia mają niestety także słabe strony. W dłuższej perspektywie gwarantują oszczędności, ale sam koszt instalacji jest dość wysoki. Przy zakupie można jednak skorzystać z dofinansowania, dogodnego kredytu lub programu rządowego na zakup i montaż. Szczegóły na stronie dostawcy energii https://www.tauron.pl/dla-domu/urzadzenia/ogrzewanie/pompa-ciepla.

Niektóre pompy mogą generować różne odgłosy, co może irytować. W przypadku starszych budynków konieczne są też dodatkowe inwestycje na kompatybilne grzejniki, ogrzewanie podłogowe czy docieplenie. Działanie urządzenia wymaga trochę prądu, tak więc w przypadku jego braku pompa nie będzie pracować.  Pompy mają też obniżoną sprawność przy niskich temperaturach otoczenia, dlatego należy wybierać dobrej klasy urządzenia i zamawiać montaż w profesjonalnej firmie, co zniweluje większość wad tego ekologicznego rozwiązania.

Połączenie pompy ciepła z fotowoltaiką

Kiedy mówimy o zrównoważonych rozwiązaniach energetycznych dla naszych domów, nie można nie wspomnieć o fotowoltaice, która w ciągu ostatniej dekady zdobyła ogromną popularność. Panele fotowoltaiczne umożliwiają przekształcanie energii słonecznej w prąd elektryczny, dostarczając ekologiczne źródło energii do naszych domów. W podobny sposób pompy ciepła, wykorzystując niską energię z otaczającego nas środowiska, zapewniają efektywne i ekologiczne ogrzewanie. Te dwa rozwiązania, choć różnią się zasadą działania, często są łączone w jednym systemie, oferując kompleksowe i zrównoważone rozwiązanie energetyczne. 

Artykuł partnera.

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze