Strona głównaPoradyZłoto w polskim węglu? Jak wygląda złoto w węglu?

Złoto w polskim węglu? Jak wygląda złoto w węglu?

Raz na jakiś czas na przykład w internecie pojawiają się pytania i informacje dotyczące tego, że w węglu znaleziono złoto. Jak wiadomo, generują one naprawdę spore zainteresowanie, gdyż złoto, to najbardziej znany metal szlachetny, który kojarzony jest z bogactwem. Czy faktycznie możliwe jest znalezienie złota w węglu i jak ono wygląda?

Sprawdź: Cena ekogroszku i węgla w Niemczech – tyle kosztuje tona

Piryt w węglu — można pomylić ze złotem

Najczęściej złotem, które znajdziemy w węglu, jest kompletnie inny związek, czyli piryt. Piryt, który ze względu na swoje podobieństwo do właśnie złota jest często nazywany złotem głupców, a w rzeczywistości jest to minerał żelaza, który powstaje z jednego atomu żelaza oraz dwóch atomów siarki. Gdy występuje w bryłkach węgla, to z racji na spory kontrast pomiędzy barwą węgla, a pirytu bardzo często jest on mylony ze złotem. 

Piryt powstaje tam, gdzie obecna była magma. Wykształca się on w końcowym okresie jej krystalizacji, gdy zachodzą procesy pneumatolitowe oraz hydrotermalne. Z tego powodu piryt jest niezwykle powszechnym minerałem, który obecny jest w praktycznie wszystkich typach skał. Spotkamy go w wielu miejscach we Włoszech, Hiszpanii, Szwecji, Rosji, USA, a także oczywiście w Polsce, gdzie występuje on szczególnie na Śląsku, w rejonie Legnicko-Głogowskiego Okręgu Miedziowego, czy też w Górach Świętokrzyskich, Górnośląskim i Dolnośląskim Zagłębiu Węglowym. Właśnie przez jego obecność w tym miejscu piryt często jest spotykany w węglu pochodzącym z polskich kopalni. 

Aby upewnić się, czy mamy do czynienia z pirytem, czy może jednak trafiliśmy praktycznie los na loterii i w naszym węglu znajduje się złoto, możemy na przykład potrzeć minerałem o porcelanę. Jeśli będzie to piryt, to rys będzie czarny, a złoto pozostawi po sobie żółty ślad. 

Sprawdź: Jak pokruszyć węgiel na ekogroszek? Domowe sposoby czy kruszarka?

Złoto w węglu — czy jest to możliwe?

Skoro wiemy już, że zazwyczaj w węglu znajdziemy nie złoto, a tak zwane „złoto głupców” to warto się jeszcze dowiedzieć, czy faktycznie możliwe jest to, że złoto będzie obecne w węglu. Jest to jak najbardziej możliwe, lecz niesamowicie rzadkie. Wynika to z tego, że sam węgiel kamienny nie jest oczywiście złożony w 100% z węgla. W miejscach, do których trafił pierwiastek złota w formie pyłu w trakcie wielkiego bombardowania, gdy w ziemię uderzył między innymi spory meteoryt, możliwe jest, że złoto zostanie znalezione właśnie w węglu. 

Złoto przez swoją charakterystykę dostępne jest jednak w dość głębokich złożach węgla, gdyż jest to jeden z najcięższych naturalnie występujących pierwiastków, którego liczba atomowa wynosi aż 79. Przez to gdy złoto było obecne w magmie, zatonęło ono w jej wnętrzu i znalazło się w dużej mierze w płaszczu ziemi, a także w mniejszych ilościach w skorupie, czyli na części ziemi, na której żyjemy, a która zajmuje najmniejszą część całej kuli ziemskiej, gdyż skorupa odpowiada jedynie za 1,4% objętości naszej planety. 

Sprawdź: Kaloryczność ekogroszku i węgla – jaka najlepsza? Tabela

Jak wygląda złoto w węglu?

Sposobów na rozpoznanie złota jest naprawdę wiele. Przede wszystkim trzeba odróżnić go od pirytu, czego można dokonać na kilka sposobów. Pierwszy to po prostu nasz wzrok. Piryt praktycznie zawsze ma formę większych bryłek, podczas gdy złoto to raczej niewielkie samorodki. Ponadto w węglu złoto rzadko kiedy występuje w formie malutkich bryłek i głównie ma ono formę pyłu rozproszonego po całej bryłce węgla. Z tego powodu, jeśli zobaczymy, że nasz węgiel posiada na swojej postaci złote kropki, które wskazują na obecność pyłu, to jest duża szansa, iż będzie to faktycznie złoto. 

Aby mieć stuprocentową pewność, że jest to złoto, trzeba spojrzeć na kolor rysu, czyli pyłu powstającego z minerału lub skały. Do tego będzie potrzebna nam porcelana. Jeśli po przejechaniu po porcelanie rys będzie czarny, to oznacza to, że mamy do czynienia z pirytem, gdyż złoto pozostawia po sobie zawsze żółty rys. Inny sposób na sprawdzenie, czy mamy do czynienia ze złotem jest zastosowanie tak zwanej wody królewskiej, czyli jednego z niewielu roztworów, który roztwarza złoto. Jest to mieszanina stężonego kwasu solnego oraz azotowego w stosunku 3:1. Z jej pomocą ocenimy to, czy mamy do czynienia ze złotem. 

Otylia Rajewska
Otylia Rajewska
Studenta politechniki. Ogród, wystrój wnętrz i dobra muzyka - to moje pasje, które staram wplatać w moich tekstach.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze