Kolory to podstawa nie tylko w malarstwie. Kolor towarzyszy człowiekowi prawie w każdej kategorii życia codziennego. Jak mieszać kolory? Niektórzy próbują robić to sami i nie przestają eksperymentować do osiągnięcia celu. Inni nie chcą bawić się barwami i szukają gotowych odpowiedzi. Jeszcze w szkole uczy się dzieci tego, jakie są podstawowe barwy i jak tworzyć z nich pochodne. Żółty i zielony – jaki kolor wyjdzie? Dziś skupiamy się na tym połączeniu i przypominamy jak prawidłowo łączyć barwy, dla osiągnięcia oczekiwanego rezultatu.
Zobacz: Wystrój wnętrz dla początkujących – jak w prosty sposób stworzyć efektowną przestrzeń?
Czym jest kolor?
Żeby lepiej uzmysłowić sobie, jak powstają barwy, należy przypomnieć sobie podstawowe kolory. Są to:
- czerwony
- niebieski
- żółty
Co z czarnym i białym? Nie uznaje się ich jako barwy podstawowe. W połączeniu nie tworzą żadnego innego koloru a służą jedynie do przyciemniania (czarny) lub rozjaśniania (biały) pożądanych do powstania barw. Kolory dzielą się na dwa rodzaje. Barwy ciepłe, do których wśród podstawowych barw zalicza się czerwony i żółty. Drugą kategorią są barwy zimne, do których zalicza się spośród tych trzech tylko niebieski.
Co wyjdzie z połączenia żółtego i zielonego?
Jaki kolor wyjdzie, jeśli zmieszamy żółty i zielony? Będzie to połączenie koloru podstawowego, jakim jest żółty oraz pochodnego, jakim jest zielony. Zielony powstaje na skutek połączenia dwóch pierwotnych barw, czyli niebieskiego oraz żółtego. Co w takim wypadku, jeśli żółty zmieszamy z zielonym? To zależy od proporcji. Jeśli jednak zmieszamy te dwa kolory w proporcji 1:1 uzyskamy jaśniejszą wersję zielonego. To połączenie jest odpowiednie dla tych, którzy pragną otrzymać jaskrawy odcień zieleni.
Łączenie kolorów, mimo że uczy się go już w podstawówce, wcale nie jest takie łatwe. Jeśli nie przypomnimy sobie podstawowych zasad, można stracić wiele czasu na dojście do idealnego odcienia lub barwy samemu. Warto posłużyć się gotowymi kołami barw, które uzmysławiają poglądowo, jakie kolory wyjdą z połączenia podstawowych, ale też pochodnych barw. Warto pamiętać, że biały jest idealnym kolorem do rozjaśniania. Czarny z kolei przyciemni barwę, która jest dla Ciebie zbyt jasna.
Zobacz: Jaki kolor ma lustro i czy lustra mogą się różnić kolorem?