Strona głównaNarzędziaZszywacz tapicerski nie działa - jak rozwiązać problem?

Zszywacz tapicerski nie działa – jak rozwiązać problem?

Awaria nawet najmniejszego urządzenia niezbędnego w wykonywaniu pracy manualnej potrafi skutecznie popsuć plany. Jeśli zszywacz tapicerski nie działa, fachowiec musi do czasu jego naprawy powrócić do standardowego rozwiązania – młotka i gwoździ. Czy jeśli zszywacz tapicerski nie wbija zszywek, możliwe jest jego samodzielne naprawienie?

Oddanie nawet tak podstawowego urządzenia do naprawy serwisowej sprawia, że kolejne zlecenia są odsuwane w czasie, a fachowiec nie zarabia. Część usterek jest możliwa do samodzielnego naprawienia, trzeba jednak uwzględnić, jaki taker nie wbija zszywek – wersja manualna, elektryczna czy pneumatyczna. Jeśli poznamy schematy i najczęściej występujące awarie, będziemy w stanie im przeciwdziałać.

Co zrobić, gdy zszywacz tapicerski nie wbija zszywek?

Najtańszymi i najbardziej powszechnymi w codziennym użytkowaniu pistoletami tapicerskimi, nazywanymi również budowlanymi, są wersje mechaniczne. Ich budowa jest maksymalnie uproszczona. Składają się jedynie z dźwigni z mechanizmem sprężynowym oraz z korpusu utrzymującego je razem. Dzięki temu ich naprawa zwykle trwa dosłownie chwilę. Jeśli zszywacz tapicerski nie wbija zszywek lub ich nie zatyka do końca, wystarczy wyregulować sprężynę, odpowiadającą za ich docisk do powierzchni materiału. Innym powodem, dlaczego taker nie wbija zszywek, może być zacięcie się jednej z nich na wyjściu urządzenia i blokowanie kolejnych. W tym wypadku należy zaciętą zszywkę ostrożnie usunąć. Problem urządzenia może polegać również na braku odpowiedniego smarowania.

Szybka naprawa, gdy zszywacz tapicerski nie działa

Zdarzają się i inne, nieco poważniejsze problemy ze zszywaczem tapicerskim. Jeśli urządzenie nagle wyrzuca nie jedną, ale kilka zszywek jednocześnie, problem może tkwić w iglicy mechanizmu udarowego. Zszywacz tapicerski nie działa prawidłowo nie tylko samoczynnie, z biegiem czasu, ale równie często pod wpływem nieprawidłowej eksploatacji. Nabijak urządzenia, zwłaszcza w tych najtańszych modelach, może się wykrzywiać lub wyginać, zakłócając prawidłową pracę. Identycznie dzieje się, jeśli zszywki są całkowicie zablokowane i nie wychodzą poza urządzenie. Jeśli właśnie w taki sposób zszywacz tapicerski nie działa, należy natychmiast zaprzestać jego używania. Można też spróbować samodzielnie go naprawić.

Samodzielna naprawa, gdy taker nie wbija zszywek

Naprawa takera niewbijającego zszywek wymagać będzie wcześniejszego skompletowania niezbędnych narzędzi, takich, jak imadło, szczypce, niewielki młotek, śrubokręt oraz pilnik do metalu. Aby wykonać naprawę, konieczne jest rozebranie urządzenia na części pierwsze. W tym celu należy wyciągnąć z magazynku wszystkie pozostałe zszywki, a śruby regulacyjne odkręcić. Należy też wyjąć sprężynę i zdemontować całą obudowę zszywacza. Zdemontować należy też kołki znajdujące się po bokach mechanizmu udarowego.

Bywa, że element odpowiadający za nacisk na sprężynę ulega deformacji, uszkodzeniu czy zerwaniu i często w takim wypadku konieczne jest spawanie. Składając urządzenie warto wszystkie newralgiczne miejsca potraktować smarem technicznym, który zapobiega zatarciom i nierównej pracy poszczególnych mechanizmów. Fachowcy zalecają, aby uniknąć sytuacji, w której zszywacz tapicerski nie wbija zszywek, w pozostawionym na dłuższy czas urządzeniu luzować delikatnie śrubę regulującą. Takie działanie zapobiega części powszechnych awarii.

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze