Strona głównaDomŻywica na balkon - opinie. Cena za metr, jaka najlepsza?

Żywica na balkon – opinie. Cena za metr, jaka najlepsza?

Choć nasze balkony ukryły się właśnie pod grubą warstwą śniegu, pewnie nie jeden z was myślami jest już przy wiosennych remontach. Jeśli planujesz odnowić swój balkon, sprawdź koniecznie, co jest lepsze: płytki czy żywica na balkon. Sprawdzamy wszystkie szczegóły:

 • cena za metr,
 • całkowity koszt remontu.

Zobacz: Markiza na balkon w bloku – czy warto?

Żywica na balkon – jaka żywica na balkon najlepsza?

Pytania o to, co sprawdzi się lepiej: płytki czy żywica na balkon pojawiają się często na forach budowlanych. Jeszcze kilka lat temu to głównym materiałem wykończeniowym balkonów i tarasów były płytki. Dziś jednak spore grono zwolenników ma żywica. Poniżej sprawdzamy, jaka jest najlepsza żywica na balkon. Analizujemy też, jaki jest koszt wykonania takiego podłoża. Cena za metr brzmi całkiem obiecująco.  

Żywica poliuretanowa na balkon

Wielu fachowców mówi, że żywica poliuretanowa to najlepsza żywica na balkon, ponieważ nie wymaga dodatkowego lakierowania. Mimo że jest koszt jest wyższy (cena za metr), to cechuje ją wyższa trwałość. 

Niektórzy uważają też, że wygląda ładniej niż żywica epoksydowa, ale to już opinia, a nie fakt. 

To, co istotne w przypadku tego podłoża, to jego wysoka odporność na promieniowanie UV oraz mróz. Jaki jest koszt wykonania podłoża z żywicy poliuretanowej?

Cena za metr w przypadku żywicy wraz z podkładem to około 60-80 zł. Niewielu ludzi jednak decyduje się na wykonanie takiej posadzki samodzielnie. Licząc z pracą fachowca, trzeba zakładać około 130-300 zł (cena za metr). 

Źródło: skleptechniart.pl

Żywica epoksydowa na balkon

Żywica epoksydowa wymaga położenia dodatkowo wierzchniej warstwy lakieru. Mimo tej ochrony, żywica epoksydowa nie jest tak odporna na warunki atmosferyczne, jak żywica poliuretanowa. Przy dużym nasłonecznieniu, może się odbarwić. Po jednym sezonie letnim w miejscu, w którym na stałe znajdowały się donice albo nogi stołu, żywica będzie ciemniejsza, bo nie wyblakła od słońca. 

Zobacz: Balkon w śródziemnomorskim klimacie Prowansji

Cena za metr żywicy epoksydowej to nieco ponad 60 zł. Firma, która zajmuje się wylewaniem takich posadzek, może jednak doliczyć drugie tyle lub więcej za wykonaną usługę. 

Źródło: sklep.mikron-nowytarg.com

Szczegółowo o tym, jaki koszt wiąże się z położeniem na balkonie żywicy piszemy poniżej. 

Żywica na balkon opinie

Każdy, kto próbował po zimie domyć fugi pomiędzy płytkami na balkonie, doceni to, że żywica to jednorodne podłoże. Znacznie łatwiej utrzymać je w czystości. Żywica jest odporna na zabrudzenia i dobrze się prezentuje nawet po wielu latach. 

Przede wszystkim zaś jest miłą odmianą dla wszystkich tych, którym zwyczajnie znudziły się płytki. 

Źródło: forum.muratordom.pl

Żywica na balkon – cena za metr

Na to, jaka będzie cena podłogi żywicznej składa się kilka elementów:

 • powierzchnia balkonu,
 • prace przygotowawcze (czy balkon jest wyrównany, czy trzeba kłaść dodatkowo wylewkę),
 • rodzaj żywicy (najlepsza żywica na balkon ceną przewyższa koszt płytek, ale idzie za tym świetna jakość),
 • koszt robocizny, który w zależności od regionu Polski może być różny.

Materiał do położenia posadzki może kosztować nawet 300 zł – to cena za metr. Koszt będzie tym wyższy, im lepszej jakości będzie materiał. Najtańsza będzie żywica epoksydowa. 

W przypadku robocizny, cena kształtuje się różnie, ale to nawet 200 zł (cena za metr) w dużych ośrodkach miejskich. W niedużych miastach, koszt będzie niższy. Wśród ogłoszeń pojawiają się oferty z ceną do 100 zł za metr położenia żywicy. 

Zobacz: Żywica epoksydowa – zastosowanie, właściwości, cena

Płytki czy żywica na balkon

Decyzję dotyczącą tego, co wybrać: płytki czy żywica na balkon, każdy musi podjąć sam. Jeśli chcesz wykonać posadzkę na balkonie samodzielnie, z płytkami będzie ci łatwiej. Właściwie poza maszynką nie potrzebujesz żadnego sprzętu. Samo położenie płytek nie jest trudne.

Do żywicy musisz kupić raklę (pacę), którą będziesz rozprowadzać materiał po podłożu albo wałek malarski. O wiele trudniej jednak wykonać estetycznie podłoże z żywicy niż z płytek. Jeśli nie masz doświadczenia, lepiej zatrudnij fachowców. 

Trwałość podłoża z płytek i żywicy jest podobna. Dobrze ułożony materiał może poleżeć na balkonie nawet 20 lat. Najlepsza żywica na balkon to rozwiązanie jeszcze trwalsze. Specjaliści mówią, że częściej zgłaszają się do nich osoby, którym znudziła się podłoga na balkonie, niż ci, u których jest zniszczona. 

Zalety podłoża z żywicy:

 • trwałość na lata,
 • estetyczny wygląd, 
 • rozwiązanie jest nowoczesne względem płytek, które “ma każdy”,
 • łatwe czyszczenie (mycie mopem, odkurzanie, zamiatanie) – to jednorodne podłoże, więc łatwiej je doczyścić niż płytki i zabrudzenia na fugach,
 • niższa cena niż w przypadku płytek. 

Wady podłoża z żywicy: 

 • długi czas realizacji (pomiędzy nakładaniem poszczególnych warstw musi czasem minąć 12 godzin),
 • optymalne warunki temperaturowe to 20 stopni (przy płytkach trzeba jedynie unikać niskich temperatur),
 • podłoże musi być idealnie równe (w przypadku płytek można nieco “zgubić”, kładąc grubszą warstwę kleju)

Cena za metr podłoża żywicznego nie jest wygórowana w porównaniu do innych materiałów (płytki, drewno, kompozyt). Trwałość takiej podłogi jest nie mniejsza, niż w przypadku tradycyjnych płytek, czy innych powłok. Czy to sprawi, że wybierzesz podłogę z żywicy? Daj znać w komentarzu. 

Zobacz: Co zrobić z plastrów drewna?

Otylia Rajewska
Otylia Rajewska
Studenta politechniki. Ogród, wystrój wnętrz i dobra muzyka - to moje pasje, które staram wplatać w moich tekstach.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze