Urządzanie własnego mieszkania wcale nie jest takie proste, jak mogłoby się wydawać. Ilość dostępnego na rynku sprzętu i dodatków potrafi przyprawić o ból głowy. Jak się w tym wszystkim odnaleźć i jak urządzić mieszkanie? Podpowiadamy!
Mieszkanie w stylu klasycznym
Pierwszym i niestety często najtrudniejszym krokiem jest określenie stylu, w jakim ma być mieszkanie. To znacząco ułatwia dalsze zakupy. Osoby, które nie interesują się sezonowymi trendami, powinny postawić na mieszkanie w stylu klasycznym. To proste (zazwyczaj drewniane meble) oraz ograniczona ilość dodatków. Zamiast dużej ilości ozdób, w klasycznym mieszkaniu lepiej zainwestować w kilka plakatów, miękkich poduszek na sofie oraz kwiatów. Warto zadbać również o odpowiednie oświetlenie, które ociepli całe wnętrze. Dzięki temu w prosty sposób można uzyskać stylową przestrzeń, która jest całkowicie niezależna od trendów. To rozwiązanie na kilka lat.
Mieszkanie w stylu boho
Osoby, które lubią zaszaleć, mogą pójść w zupełnie innym kierunku i zastanowić się nad stylem boho. Sprawdza się on zarówno w salonach, sypialniach, jak i w kuchniach. Czym się cechuje? Stylistyka boho to współczesna interpretacja złotej ery hipisów. To inspiracja podróżami i festiwalami muzycznymi. Mieszkanie w stylu boho to spora dawka eklektyzmu, gdzie meble z drugiej ręki mieszają się z nową sofą. Dużą rolę odgrywają również dodatki. To przede wszystkim kwiaty, kolorowe plakaty, makramy oraz wiklinowe akcesoria. Styl boho ociepla wnętrza i sprawia, że pomieszczenia stają się przytulne.
Mieszkanie w stylu vintage
Coraz więcej osób stawia również na mieszkania w stylu vintage. To świetne rozwiązanie zwłaszcza dla osób, które nie dysponują dużym budżetem. W sklepach znaleźć można oczywiście wiele mebli i dodatków w stylu retro, jednak prawdziwe skarby, często za niewielkie pieniądze, zakupić można np. na garażówkach. Czego przede wszystkim szukać na pchlich targach? Dobrą inwestycją będą drewniane stoły i krzesła. Świetnym wyborem będą także dodatki z drugiej ręki, np. plakaty, ceramika czy porcelana. To meble i dodatki z duszą, które dodadzą charakteru każdej przestrzeni. Innym pomysłem, zwłaszcza dla kreatywnych osób, mogą być dodatki DIY, czyli tworzone samodzielnie.
A może styl nowoczesny?
Na sam koniec propozycja dla osób, które lubią nowoczesne wnętrza. W tym wypadku najlepszym wyborem będą meble ze szkła, np. czarne lub ciemnoszare. Dla tego typu wnętrz charakterystyczny jest również brak półek. Meble są całkowicie zabudowane, co dodaje elegancji. W nowoczesnych mieszkaniach coraz częściej pojawia się na ścianach także efekt betonu. To wodoodporne rozwiązanie, które doskonale sprawdzi się zarówno w salonach, jak i kuchniach czy łazienkach. W przypadku mieszkania w stylu nowoczesnym kluczowe jest także ograniczenie dodatków. Z tego powodu, dla niektórych osób tego typu wnętrza mogą być za zimne i mało przytulne.
Odpowiedni sprzęt
Urządzając własne mieszkanie, należy pamiętać także o odpowiednim sprzęcie AGD. Dotyczy to szczególnie projektu kuchni. Na szczęście czasy, gdy na rynku był dostępny jeden typ lodówek czy piekarników mamy dawno za sobą. Obecna oferta jest tak bogata, że coś dla siebie znajdą zarówno sympatycy tylu vintage, jak i nowoczesnego. Przykłady? Do nowoczesnego i minimalistycznego mieszkania doskonale sprawdzi się płyta indukcyjna do zabudowy. Z kolei w przypadku mieszkań w stylu vintage lepiej postawić na wolnostojącą kuchenkę z piekarnikiem. To samo dotyczy przestrzeni typu boho.
Jaka lodówka do mieszkania?
Wiele osób największy problem ma z lodówką, którą najtrudniej dopasować do wnętrza. W takim wypadku najlepszym rozwiązaniem będzie lodówko-zamrażarka do zabudowy No Frost, która uniemożliwia tworzenie się szronu. Na jakie jeszcze funkcje warto zwrócić uwagę? Przydatną opcją jest funkcja DynamicAir dzięki której wewnątrz chłodziarki utrzymywana jest stała temperatura. Wygodnym rozwiązaniem jest także półka FlexiShelf, która z kolei pozwala na dowolne zagospodarowanie wnętrza chłodziarki.
Artykuł sponsorowany