Strona głównaInneMonter klimatyzacji zarobki w Polsce i za granicą

Monter klimatyzacji zarobki w Polsce i za granicą

Dawniej klimatyzacja kojarzyła się przede wszystkim jako standardowe wyposażenie biura lub budynków usługowych. Jednak od dobrych kilku lat coraz częściej pojawia się również w naszych domach. Lata mamy z roku na rok cieplejsze, przez co coraz więcej osób decyduje się na jej montaż, a pracodawcy szukają tych, którzy takich zleceń się podejmą. Ile zarabia monter klimatyzacji w Polsce? Czy monter klimatyzacji, zarobki, jakie ma, są satysfakcjonujące? 

Zobacz: Ile zarabia drwal w Polsce i za granicą?

Ile zarabia monter klimatyzacji w Polsce?

Z zewnątrz klimatyzacja wydaje się prostym i łatwym w montażu urządzeniem. Podłużna skrzynka podwieszona, gdzieś pod sufitem. Jednak podjęcie pracy jako monter czy serwisant klimatyzacji nie ogranicza się tylko i wyłącznie do tego. Biura, hale sportowe, magazyny, sklepu, domy – wszystkie te budynki operują klimatyzacją i każdy z nich ma inną specyfikę i wymagania względem wybranego sprzętu.

Klimatyzacja, to również takie maszyny, jak wyrzutnie powietrza, sprężarki, czerpnie, regulatory parametrów powietrza, zbiorniki wody, zawory regulacyjne, łapacze kurzu, nagrzewnice, różnego rodzaju urządzenia kontrolno-pomiarowe, dmuchawy, wentylatory. Jak widać praca montera, to nie tylko przykręcenie kilku elementów do siebie nawzajem i koniec. Wymaga ona znajomości specyfiki danych urządzeń, umiejętności dopasowania ich do potrzeb, jak też rozeznania w parametrach sprzętów poszczególnych firm.

To, ile zarabia monter klimatyzacji jest uzależnione od tego, jak dużą wiedzę i doświadczenie w tej dziedzinie posiada. Osoba początkująca zarabia średnio 2500-3000 zł netto na miesiąc, z kolei ktoś, kto ma za sobą kilkuletni staż może spodziewać się zarobków rzędu 3000-4000 zł netto.

Zarobki montera klimatyzacji za granicą

Zarobki montera klimatyzacji za granicą są typowe, jak dla pracowników fizycznych. Osoby decydujące się na pracę poza Polską muszą rozważyć, na ile zarobki w nowym miejscu będą w stanie pokryć ich potrzeby bytowe. Jest to szczególnie ważne, gdy decydujemy się zamieszkać na stałe za granicą.

Ile zarabia monter klimatyzacji za granicą? Na przykład w Niemczech można się spodziewać pensji w okolicach średniej krajowej (3975 euro brutto). Oczywiście pracownicy o długim stażu pracy i dobrą znajomością języka mogą oczekiwać wyższych zarobków. Nadal nie są to jednak kokosy. Zupełnie inną perspektywę ma osoba, która mieszka w Polsce i podejmuje się takiej pracy, by zarabiać w innej walucie. Wtedy przelicznik wychodzi dużo korzystniej.

Zobacz: Klimatyzacja a wentylacja – poznaj różnice

Klimatyzacja

W Stanach Zjednoczonych pensja montera klimatyzacji jest porównywalna do płacy hydraulika (26,52 dolarów na godzinę) czy elektryka (27,01 dolarów na godzinę), ale większa od budowlańca (17,83 dolarów na godzinę). Co ciekawe monter z ponad 10-letnim doświadczeniem może już się spodziewać wyżej wypłaty (32,83 dolarów na godzinę), niż osoby pracujące we wspomnianych wcześniej zawodach po przepracowaniu tego samego czasu. Średnia roczna płaca w USA wynosi 51420 dolarów. Według danych podanych przez Bureau of Labor Statistics, chcąc zostać monterem klimatyzacji, najłatwiej znaleźć ofertę w Kalifornii, Florydzie i Teksasie, gdyż tacy fachowcy są tam najbardziej rozchwytywani. 

Zarobki montera nie należą do najwyższych, jednak 45% osób ankietowanych w Stanach Zjednoczonych uważa, że ich zarobki są wystarczające na pokrycie kosztów utrzymania w ich okolicy (grupa 201 osób).

Ile zarabia serwisant klimatyzacji?

Osoba odpowiedzialna za montaż klimatyzacji bardzo często posiada również odpowiednie umiejętności, by zająć się jej serwisowaniem. W zależności od potrzeby musi wtedy zadbać o poszczególne elementy sprzętu, wymienić izolację przewodowo-instalacyjną, zająć się stanem wentylacji, czy wyczyścić odpowiednie części. Dodatkowo taki monter powinien należycie sprawdzić sprawność danego urządzenia, zająć się jego konserwacją, wymianą czy demontażem. Oczywiście praca ta wymaga odpowiedniego przeszkolenia BHP, by wszystko odbyło się zachowaniem bezpieczeństwa.

To, jak szeroki zakres usługi oferuje dany serwisant klimatyzacji, rzutuje na jego zarobki. Podobnie, jak w innych branżach, monter klimatyzacji również powinien się doszkalać i zdobywać kolejne certyfikaty. W zależności od tego, w jakiej firmie się pracuje, podjęcie takiej nauki może przyczynić się do wzrostu pensji.

Czy praca monter klimatyzacji się opłaca?

Praca montera, tak samo, jak wiele innych fizycznych zajęć, jest pracą ważną i pożądaną, a patrząc na zmiany klimatyczne, z czasem może się okazać, że monter klimatyzacji będzie coraz bardziej poszukiwanym fachowcem. Niestety osoby wykonujące tego typu zajęcie za granicą osiągną bardziej satysfakcjonujące zarobki, niż w Polsce. 

Otylia Rajewska
Otylia Rajewska
Studenta politechniki. Ogród, wystrój wnętrz i dobra muzyka - to moje pasje, które staram wplatać w moich tekstach.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze