Dom z muru pruskiego to konstrukcja kojarzona z poszczególnymi regionami Polski. Ten rodzaj budowania domów jest charakterystyczny dla Warmii i Mazur, ale również dla Kaszub i Pomorza. Obecnie coraz częściej jednak stosuje się go również w innych częściach kraju. Jak wygląda i jak zrobić taki projekt? W artykule odpowiadamy na te, oraz inne potrzebne pytania przy budowie domu z muru pruskiego.
Zobacz: Garnki marmurowe – opinie, alternatywy, czy nadają się na indukcję, kuchenkę?
Co to jest mur Pruski?
Słynny mur pruski, zwany jest również konstrukcją szachulcową. To forma, opierająca się na drewnianym szkielecie oraz wypełnieniu z cegieł. Daje to wyjątkowy efekt wizualny, popularny dla budowy domów od wielu wieków. Pierwotnie, podstawą tego rodzaju konstrukcji było drewno dębowe. Jest ono bowiem bardziej wytrzymałe na działanie ognia.
Wypełnienie pomiędzy drewnianymi belkami pokrywa się tynkiem. Kiedyś cegły były też bielone wapnem. Uzyskuje się dzięki temu kontrast ciemnych, drewnianych desek, na jasnym tle muru. Jest to charakterystyczne zestawienie właśnie dla tego typu elewacji.
Jak zrobić mur pruski na elewacji?
Jak stworzyć mur pruski na elewacji? Na początek należy odpowiednio ocieplić ścianę. Najlepiej skorzystać z płyt styropianowych. Można w nich bowiem w łatwy sposób wyciąć dziury na deski. Następnie należy wypełnić koryta odpowiednią zaprawą. Kolejno zostaje już zamontowanie desek, do czego używa się metalowych kotew. Jeśli między deskami jest jakaś wolna przestrzeń, trzeba wypełnić ją wcześniej używaną zaprawą. Na przygotowaną konstrukcję należy już tylko nałożyć warstwę wyprawy tynkarskiej.
Jak ocieplić mur pruski?
Tradycyjna konstrukcja domu z muru pruskiego jest ciężka do ocieplenia. Nowoczesna technologia budownictwa znalazła na to jednak sposób. Dla tych, którym zależy na efekcie wizualnym zbliżonym do konstrukcji szachulcowej znaleziono odpowiednik. Można zdecydować się na imitację muru pruskiego, który nie ujmuje wyglądowi, a jednocześnie jest o wiele łatwiejszy w ocieplaniu i zabudowie. Wystarczy jedynie ocieplić ściany płytami styropianowymi lub tradycyjną do izolacji domów wełną mineralną.

Zobacz: Murek oporowy – z czego najtaniej go wykonać?
Mur pruski cena za metr
Cena za metr, przy budowie domu z muru pruskiego wyliczana jest na podstawie tego, jakich materiałów budowlanych używa się do budowy. Ciężko zatem podać stałą, neutralną cenę za tego typu konstrukcję. Aby zwizualizować sobie średnie koszty, można sięgnąć po gotowe projekty architektoniczne. Przykładowy projekt domu z muru pruskiego o powierzchni 150 m2 to koszt ok. 4 tysiące złotych. Taki dom w stanie surowym to z kolei wydatek rzędu ok. 300 tysięcy złotych.
Mur pruski czy warto?
Dom z muru pruskiego ma swoje zalety. Jedną z nich jest zdecydowanie oryginalny wygląd, który nadaje budowie wyjątkowy charakter. Zaletą jest również fakt, że przy takiej konstrukcji, nie jest wymagany mocny fundament. Warto jednak pamiętać, że wszystko ma również minusy. W przypadku muru pruskiego należy zwrócić uwagę na stałą konieczność dbania i impregnacji drewnianych elementów. Poza tym wymyślny wygląd wiąże się również z nieco wyższą ceną niż tradycyjny odpowiednik budowanego domu. Nad odpowiedzią, czy warto, każdy zatem powinien zastanowić się indywidualnie, opierając się na informacjach z artykułu.
Mur pruski to element konstrukcji domu, który popularny stał się jeszcze kilka wieków temu. W większej ilości dostrzec takie budynki można w konkretnych częściach Polski. Obecnie wraca się jednak do budowy na styl szachulcowy. Nie jest to dokładny odpowiednik tego, jak budowano mury pruskie kiedyś. Nowoczesna technologia pozwala na dokładną imitację, która jest łatwiejsza w budowie i izolacji. Deski poza ozdobą elewacji zewnętrznej, w niektórych domach pojawiły się również we wnętrzach. Mur pruski wykonywany jest równie często w salonach czy sypialniach, którym nadaje rustykalny klimat.
Przed podjęciem decyzji o użyciu tej konstrukcji, należy zastanowić się nad wadami i zaletami takiej budowy. O drewno trzeba należnie dbać i zabezpieczyć podczas budowy. Właściciel domu z muru pruskiego musi się liczyć z wyższymi kosztami budowy, zwłaszcza, jeśli planuje zastosować ten koncept zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz domu. Mimo wyższej ceny będzie to jednak stanowić zgraną estetycznie całość, która zachwyci nie tylko fanów drewnianych wnętrz.