Strona głównaMebleLampy stojące do salonu – co wybrać?

Lampy stojące do salonu – co wybrać?

Salon to jedno z najważniejszych miejsc w każdym domu lub mieszkaniu. Wymaga zastosowania odpowiednich mebli i dodatków oraz zadbania o prawidłowe oświetlenie, które umożliwi wygodne korzystanie z wnętrza. Poza lampami ogólnymi w pokojach dziennych chętnie ustawia się inne rodzaje produktów, w tym oprawy stojące. Do czego przydają się lampy tego typu oraz jak je wykorzystać, by uzyskać optymalne rezultaty? O tym napiszemy poniżej.Kopiuj HTMLKopiuj tekst

Lampy stojące – oświetlenie dekoracyjne i oświetlenie zadaniowe

W salonie zazwyczaj wykorzystuje się przynajmniej kilka opraw oświetleniowych, które spełniają rozmaite funkcje. W końcu jest to pomieszczenie wielozadaniowe, przeznaczone do wypoczynku, spędzania czasu z bliskimi, niekiedy pracy, a także organizowania mniejszych lub większych spotkań towarzyskich.

Aby było to możliwe, trzeba zadbać o właściwe zaplanowanie wszystkich punktów świetlnych oraz dopasowanie lamp, które sprostają konkretnym, indywidualnym oczekiwaniom i potrzebom. Jak to zrobić? Warto choćby sprawdzić nowoczesne oświetlenie na Azzardo.com.pl.

Lampy stojące odgrywają w tej przestrzeni istotną rolę. Zazwyczaj wykorzystuje się je jako praktyczne oświetlenie zadaniowe, doświetlające wybrane części pomieszczenia. Produkty tego typu nie zaliczają się do najmniejszych. Dlatego też można łatwo użyć ich jako ciekawego akcentu dekoracyjnego, zdobiącego domową przestrzeń i wpływającego na przytulność wnętrz reprezentacyjno-rekreacyjnych.

Oprawy oświetleniowe do modnego salonu – lampy podłogowe lub lampy stołowe

Jakie lampy stojące trafiają do salonów? Zazwyczaj takie praktyczne oprawy dzieli się na dwie główne grupy:

  • podłogowe,
  • stołowe.

Pierwsze z nich to wygodne oświetlenie zadaniowe, ustawiane w pobliżu kącika wypoczynkowego. Lampy doświetlają przestrzeń na sofach i kanapach, by użytkownicy mogli spokojnie zagłębić się w lekturze lub wygodnie oglądać ulubione programy w telewizji.

Mniejsze lampy stołowe zazwyczaj ustawia się na komodach lub stolikach. Spełniają rolę uzupełniającą i boczną, a przy tym nie są też pozbawione ciekawych walorów dekoracyjnych.

Jak dobierać lampy do salonu? Wszystkie zastosowane produkty powinny być utrzymane w jednym stylu. Najlepiej łączyć rozwiązania o zbliżonej kolorystyce, wykonane z podobnych materiałów, by stworzyć we wnętrzu nastrój sprzyjający spokojnemu wypoczynkowi.

Najmodniejsze oprawy do pokoju dziennego

Lampy stojące potrafią przyjmować mocno zróżnicowane formy, wpisujące się w większość popularnych obecnie nurtów wnętrzarskich. Stosuje się je zarówno w minimalistycznych przestrzeniach skandynawskich i industrialnych, jak i w salonach retro lub klasycznych.

Jakie produkty wybrać? Do nowoczesnych pomieszczeń nadają się zwłaszcza lampy na prostej nodze z ascetycznym kloszem lub abażurem. We wnętrzach skandynawskim prym wiodą obecnie tekstylne, cylindryczne osłony z jednobarwnego materiału – najczęściej w kolorze białym, szarym, zielonym lub niebieskim. Obok standardowych konstrukcji, często spotyka się też modele na trójnogu, zrobionym z drewna lub metalu.

W pomieszczeniach loftowych lub klasycznych wciąż umieszcza się lampy na łukowo wygiętym ramieniu z pojedynczym źródłem światła. Często pozwalają one na regulację wysokości lampy i kąta padania światła, co poprawia komfort korzystania z oświetlenia, zwłaszcza w przypadku oświetlenia zadaniowego.

Lampy stojące to też nieodzowny element pokojów dziennych w stylu glamour. W ich przypadku stosuje się eleganckie, mocno zdobione konstrukcje, zwieńczone abażurem z półprzezroczystej tkaniny w modnych, głębokich odcieniach, na przykład w kolorze sezonu – Pantone Very Peri.

Tak duża różnorodność sprawia, że bez większego trudu każdy znajdzie idealną lampę stojącą do mniejszego lub większego wnętrza, urządzonego na rozmaite sposoby.

Idealnie oświetlony salon – nowoczesne oprawy dla wymagających

Nowoczesne oprawy stojące doświetlają wnętrza, tworząc w nich przytulny klimat, dzięki przyjemnemu rozpraszaniu światła. Stanowią idealne uzupełnienie systemu oświetleniowego oraz wystroju wnętrza. Wręcz trudno wyobrazić sobie bez nich pokój dzienny – bez względu na to, w jakim stylu został urządzony.

Artykuł sponsorowany

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze