W kuchni jednym z podstawowych elementów wyposażenia jest właśnie okap. To od niego zależy nie tylko komfort samego kucharza, ale i domowników. Ponadto dobry okap podszafkowy wpływa również na czystość nie tylko samej kuchni, ale i całego mieszkania.
W sklepach znajdziemy kilka możliwości, jeśli chodzi o okap kuchenny. Obok okapów kuchennych podszafkowych znajdziemy te wolnostojące. Czym się od siebie różnią i co jest właściwie lepsze: okap podszafkowy czy teleskopowy?
Okap podszafkowy – jak działa?
Warto rodzaj okapu dopasowywać do wnętrza kuchni i możliwości, jakie nam daje to pomieszczenie oraz sposób jego zagospodarowania. Warto też nieco wiedzieć o samym okapie podszafkowym – jak działa i jak z niego profesjonalnie korzystać? Jeśli chodzi o okap podszafkowy – jak działa – nie jest to skomplikowany proces.
Wszystkie okapy kuchenne podszafkowe działają w tak zwanym obiegu zamkniętym. Oznacza to, że zasysane przez urządzenie powietrze trafia do filtrów, gdzie jest oczyszczane, a następnie wyprowadzane z powrotem do pomieszczenia. Okapy podszafkowe opinie mają wygodnych i praktycznych, idealnie sprawdzających się w określonym typie kuchni. Wszędzie tam, gdzie niemożliwe jest odprowadzanie kuchennych zapachów bezpośrednio do wentylacji, tam okapy podszafkowe opinie będą zbierać wśród gospodyń domowych – urządzeń niezawodnych i niezbędnych.
Okapy podszafkowe – opinie
Na forach internetowych dość powszechnie padają pytania o to, jaki okap podszafkowy polecacie lub też, jaki okap podszafkowy warto wybrać do konkretnego rodzaju kuchni. Niemniej jednak zawsze okazuje się, że okap podszafkowy opinie ma dobre bez względu na jego rodzaj, markę czy rozmiar. Szczególnie dużo okapy podszafkowe opinii mają wśród posiadaczy świeżo remontowanych kuchni w starym budownictwie, gdzie wcześniej nie było możliwości odprowadzania pary wodnej i zapachów do wentylacji budynku. Jeśli chodzi o okap podszafkowy, opinie często wskazują na jego doskonałą funkcjonalność. Nierzadko mówi się, że okapy kuchenne podszafkowe są tak skuteczne w użytkowaniu jak wersje z obiegiem otwartym.
Jaki okap podszafkowy polecacie?
Wśród zainteresowanych tym, jaki okap podszafkowy najlepiej wybrać dla siebie, pojawia się kolejne pytanie. W sklepach dostępne są dwa podstawowe rodzaje okapów pracujących w obiegu zamkniętym. W takim razie okap podszafkowy czy teleskopowy będzie lepszy? Dobry okap podszafkowy niewątpliwie ma wiele zalet, a wśród nich należy wymienić chociażby znacznie prostszą konstrukcję. Z kolei okapy teleskopowe można bez trudu wysunąć sporo poza obręb kuchenki, dzięki czemu zbierają znacznie więcej pary oraz zapachów. Internauci pytani o to, „jaki okap podszafkowy polecacie?” najczęściej odpowiadali, że tradycyjny, prostszy, dobry okap podszafkowy. W ten prosty sposób dylemat – czy lepszy będzie okap podszafkowy czy teleskopowy zostaje skutecznie rozwiązany.
Okap podszafkowy – wymiary
Rozmawiając o okapach nie można przegapić jeszcze jednego, ważnego tematu. Jeśli chodzi o okap podszafkowy, wymiary mają w jego przypadku spore znaczenie. Standardowo w sklepach znajdziemy dwa podstawowe rozmiary okapów podszafkowych.
Jedne będą miały 30 cm, drugie – 60 cm. Wersje do zabudowy okapów podszafkowych wymiary standardowe będą miały 60 cm. Jeśli się jednak z bliska przyjrzeć ofercie różnych producentów, ci starają się jak najlepiej dopasować do potrzeb klientów i ich nie zawsze typowych i standardowych wnętrz. Z tego względu wśród propozycji rynkowych znajdziemy również inne wymiary, jak: 50 cm, 80 cm, a nawet 100 cm. Dzięki tak szerokiej ofercie możemy optymalnie dopasować wielkość pochłaniacza do naszych potrzeb oraz do wielkości kuchni czy ilości gotowania. Jeśli marzy nam się dobry okap podszafkowy, powinniśmy wszystkie wymienione wcześniej kwestie wziąć pod uwagę. W takim razie jaki okap podszafkowy warto wybrać?
Jaki okap podszafkowy kupić?
Jeśli mamy już podstawy, czyli wiemy, jakich rozmiarów powinien być nasz pochłaniacz, wiemy również, czy będzie to wersja teleskopowa czy podszafkowa, czas przyjrzeć się innym parametrom. O okapach podszafkowych opinie dość rzadko wspominają o poziomie generowanego hałasu, chociaż jest to dość ważna kwestia. Niskiej klasy sprzęt będzie na wyższych obrotach skutecznie zagłuszał wszelkie rozmowy toczone w pomieszczeniu. Zwykle taki hałas utrudnia matkom pilnowania bawiących się dzieci. Standardowo możemy spodziewać się głośności w przedziale od 54 do 64 dB. Dobry okap podszafkowy musi być również wydajny.
Co to znaczy? Z pomocą wydajności, liczonej w metrach sześciennych na godzinę, określa się prędkość, z jaką wtłaczane do niego powietrze zostanie odfiltrowane. To w zasadzie jedyna dobra metoda obliczenia jego „mocy przerobowej” i sprawdzenia, czy będzie się nadawać do naszego domu. Nie można zapomnieć też o poborze mocy – ilość zużywanej energii oraz klasę efektywności energetycznej będą oznaczać naklejki z poszczególnymi literami. Zwykle oferowane okapy podszafkowe czy teleskopowe mają klasę C, D oraz E.