Strona głównaInneSzkło wodne - czym dokładnie jest?

Szkło wodne – czym dokładnie jest?

Pod intrygująco brzmiącą nazwą szkła wodnego kryje się związek chemiczny, złożony z krzemianów sodu oraz potasu, lub sodu oraz potasu w formie roztworu. Najprościej można go uzyskać po rozpuszczeniu piasku na bazie kwarcu i połączeniu go z roztworem tlenku alkalicznego metalu. Jeśli dodamy do tej mieszaniny konkretny rodzaj tlenku, uzyskamy szkło wodne – odpowiednio – potasowe, rubidowe czy sodowe. Najczęściej spotykamy szkło wodne potasowe. Chociaż to substancja o wręcz historycznej genezie, to obecnie wciąż ogromne jest szkła wodnego zastosowanie w budownictwie.

Szkło wodne potasowe oraz inne jego odmiany znalazły naprawdę sporą ilość różnorodnych zastosowań – powszechnie wykorzystuje się szkło wodne do betonu, szkło wodne na komin czy szkło wodne pod płytki. Jakie jeszcze możliwości daje szkło wodne, jak stosować go w innych branżach?

Popularne zastosowanie szkła wodnego

Trudno w jednym zdaniu policzyć, jak szerokie i powszechne jest zastosowanie szkła wodnego. Warto zacząć od tego, że owa substancję o dziwnie brzmiącej nazwie znajdziemy w każdym gospodarstwie domowym, a konkretniej – w środkach czyszczących. Szkło wodne może pojawić się zarówno w proszku do prania, jak i stosowanym płynie do mycia naczyń. Jeśli chodzi o szkło wodne, zastosowanie znalazło również przy produkcji farb oraz jako uzupełniacz dla kitów oraz różnego rodzaju klejów. Jako substancja bardzo uniwersalna, szkło wodne zastosowane zostało również w preparatach antykorozyjnych oraz w tych zapobiegających osadzaniu się kamienia. Nie bez znaczenia są same właściwości szkła wodnego, zastosowane może być praktycznie wszędzie, jeśli jego skład zostanie odpowiednio zmodyfikowany.

Zastosowanie szkła wodnego

Szkło wodne zastosowanie w budownictwie

Jeśli chodzi o szkło wodne, zastosowania w budownictwie tego materiału można się spodziewać. Szkło wodne jest ognioodporne, a szkło wodne potasowe dodatkowo jest niepalne i odporne na wysokie temperatury. Z tego względu  szkło wodne zastosowanie w budownictwie będzie mieć ogromne. Poza produkcją materiałów budowlanych, takich jak bloczki, wykorzystuje się szkło wodne do betonu. W przypadku chęci przygotowania szkła wodnego do betonu, proporcje muszą być dokładnie zachowane, aby otrzymać żądane właściwości. Najlepiej, jeśli idzie o szkło wodne do betonu, proporcje wynosiły 1:100, co oznacza jedną część szkła wodnego do 100 części pozostałej mieszanki. Zastosowanie szkła wodnego do betonu – proporcje przygotowując zgodnie z zaleceniami fachowców – przyspieszy proces twardnienia. Prawidłowe szkła wodnego zastosowanie w budownictwie pozwala jednocześnie na zwiększenie wodoodporności betonu, co przekłada się na jego większą trwałość. Szkło wodne do betonu to dodatek nieobowiązkowy, jednak znacznie skracający czas oczekiwania na wstępne wiązanie. W budownictwie najczęściej spotkamy szkło wodne potasowe właśnie ze względu na jego właściwości.

Szkło wodne – zastosowanie w ogrodnictwie

Nie można pominąć innych możliwości, jakie daje szkło wodne – zastosowanie w ogrodnictwie tego materiału jest równie powszechne. Jeśli chodzi o roztwór szkła wodnego, zastosowanie w ogrodnictwie znalazł głównie jako składnik środka zwalczającego tak zwaną szarą pleśń, czyli chorobę dotykającą winogrona uprawiane w winnicach. Podobne szkło wodne zastosowanie w ogrodnictwie ma w przypadku innych roślin – jest skutecznym środkiem na zwalczanie różnych grzybów atakujących rośliny uprawne, m. in. rzepak oraz zboża.

Szkło wodne – jak stosować, żeby skorzystać z jego właściwości?

Jak widać, zastosowanie szkła wodnego jest bardzo różnorodne. Niezależnie od dziedziny, w jakiej poruszamy się zawodowo czy hobbystycznie, warto poznać materiał, jakim jest szkło wodne – jak stosować go, aby ułatwić sobie życie i zabezpieczyć przedmioty. Powszechnie sodowe szkło wodne używane do impregnacji materiałów sprawdza się jako zabezpieczenie przed ogniem. Jeśli chodzi o szkło wodne używane do impregnacji materiałów, można w ten sposób potraktować nie tylko przedmioty wykonane z drewna, ale również z tkanin. Szkło wodne, używane do impregnacji materiałów, wykorzystywane jest zwykle przez fachowców, na budowach, podczas wykonywania remontów oraz na liniach produkcyjnych.

Pozostałe zastosowanie szkła wodnego

Niektórzy fachowcy proponują szkło wodne na komin, jednak z punktu widzenia sztuki budowlanej nie jest to zbyt dobre rozwiązanie. Znajdujące się szkło wodne na kominie sprawi, że materiał nie będzie przepuszczał pary wodnej. Tym samym pomalowana warstwa zacznie się łuszczyć i odpadać, tworząc bardzo nieestetyczny obrazek. Znakomicie za to sprawdzi się szkło wodne pod płytki. Chodzi przede wszystkim o właściwości tego materiału – szkło wodne doskonale sprawdza się jako spoiwo. W związku z tym szkło wodne pod płytki to bardzo dobry pomysł, rekomendowany przez specjalistów do stosowania w przypadku fug. Niebezpieczną sytuacją jest z kolei obecność szkła wodnego w baku. Jeśli kiedykolwiek pojawi się szkło wodne w baku naszego samochodu, konieczna jest zwykle interwencja mechanika. Szkło wodne w baku należy natychmiast usunąć bez zapalania silnika.

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze