Strona głównaRemontJak szpachlować sufit?

Jak szpachlować sufit?

Szpachlowanie sufitu to jedno z najczęściej wykonywanych prac wykończeniowych podczas remontu bądź tworzenia danego pomieszczenia. Nie jest to najtrudniejsza czynność – może ją wykonać praktycznie każdy bez żadnej dodatkowej pomocy. Szpachlowanie sufitu to czynność, która może być również pomocna w renowacji sufitu po niefortunnych wypadkach jak choćby uderzenie korka od szampana – nigdy nie wiadomo kiedy przyda się ta umiejętność. 

Jak szpachlować sufit – kolejność wykonywanych czynności

Szpachlowanie sufitu wymaga odrobinę precyzji. Jest to proces kilkuetapowy dlatego najlepiej przedstawić tę czynność w formie szpachlowania sufitu krok po kroku. W ten sposób każda osoba, która nie zna się na rzeczy będzie mogła spokojnie rozplanować pracę i wykonać listę zakupów. Bowiem w przypadku szpachlowania sufity trzeba wyposażyć się w kilka niezbędnych elementów. 

Jak szpachlować sufit? Szpachlowanie krok po kroku 

Szpachlowanie sufitu nie może obejść się bez zakupu odpowiedniej masy. Więc pierwszym krokiem szpachlowania sufitu krok po kroku jest zakup masy roboczej. Jest to akcesorium, które służy zarówno do szpachlowania ścian jak i sufitu, dlatego może jeszcze nie raz się przydać. Istotą tego produktu jest wymieszanie go z wodą w odpowiednich proporcjach tworząc półpłynną, szybkoschnącą substancję.

Masę można wybrać spośród gładzi cementowych bądź gładzi gipsowych. Gładzie gipsowe najbardziej polecane są do wykończenia pomieszczeń wewnętrznych, dlatego będą dobrym wyborem w przypadku chęci szpachlowania sufitu. Gładzie cementowe bardziej nadają się do wykończenia zewnętrznych części budynku.

Jak szpachlować sufit – przygotowanie masy 

Masa do szpachlowania musi być odpowiednio przygotowana. Uzyskana konsystencja powinna być nie za gęsta i nie za rzadka stąd warto sztywno trzymać się odpowiednich proporcji widocznych na opakowaniu producenta. 

Do przygotowania masy przyda się pojemnik. Najczęściej używanym pojemnikiem jest wiaderko po farbie. Pierwsze co należy zrobić to wypełnić go do około ⅔ głębokości wodą. To o czym należy pamiętać to kolejność – nie dopuszcza się wsypanie gładzi na początku, a później zalanie jej wodą. Podczas wlewania wody całość warto dokładnie mieszać i wsypywać ją porcjami. Czasem może okazać się, że gładź jest gotowa po dodaniu mniejszej ilości zaprawy.

Czym wyrównać sufit? 

Ważne jest tutaj przygotowanie terenu. Wyrównanie sufitu może nieść za sobą sporo szkód dlatego najlepiej wynieść cenne przedmioty z pomieszczenia. Te mniej wartościowe można przykryć specjalną folią ochronną. Więc czym wyrównać sufit?

Wszystkie wgłębienia, jakie powstały w trakcie użytkowania sufitu muszą być wypełnione. Mowa tutaj o gwoździach czy wkrętach, które należy wyciągnąć. Następnie używając masy szpachlowej rozprowadza się równolegle po powierzchni sufitu otrzymując idealnie gładką powierzchnię. Stanowi ona odpowiedź na pytanie czym wyrównać sufit.

Jak szpachlować sufit – etap główny

Niezbędnym akcesorium do szpachlowania sufitu jest (jak sama nazwa wskazuje) szpachelka malarska. Wszystkie ubytki powstałe na powierzchni sufitu powinny być dokładnie wypełnione masą. Po wypełnieniu dziur warto jest jeszcze kilka razy ,,przejechać” szpachelką aby uzyskać perfekcyjnie gładką powierzchnię. Należy zrobić do od razu i dość szybko aby nie dopuścić do stwardnienia masy – wtedy już będzie za późno. 

Jak szpachlować sufit – ostatnie szlify

Ostatnim etapem jest szlifowanie. Szlifowanie jest jedynym sposobem na uzyskanie idealnie gładkiej powierzchni sufitu. Najbardziej podstawowym akcesorium, które przydaje się podczas szlifowania sufitu jest popularny papier ścierny. W przypadku braku posiadania papieru ściernego można również z powodzeniem użyć gąbki do szlifowania będącej swego rodzaju zamiennikiem również cenionym w branży. 

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze