Drzwi ocierają o futrynę albo o podłogę z wielu różnych powodów. Do najpopularniejszych należy zbyt duży ciężar skrzydła ze źle dopasowanymi do niego zawiasami. Dlatego problem źle pracujących, haczących drzwi w większości przypadków dotyczy modeli wykonanych z litego drewna. Do takich problemów mogą się przyczyniać także sami użytkownicy, którzy zawieszają się na skrzydle. Jeżeli drzwi ocierają o podłogę, może to być również spowodowane wymianą samej posadzki i jej innym poziomem. Czasami powstaje nawet szpara między drzwiami a futryną. Na szczęście istnieje kilka sposobów na poradzenie sobie z tym problemem, bez konieczności podcinania skrzydła.
Czy drzwi ocierają o ościeżnicę, czy o podłogę? Diagnoza problemu
Drzwi, które opuszczą się na zawiasach zaczynają wydawać naprawdę nieprzyjemne dla ucha odgłosy, które mogą być słyszalne w całym mieszkaniu, szczególnie w nocy. Jednocześnie do ich domykania należy użyć coraz więcej siły, jest to więc bardzo uciążliwe. Dzieci mogą mieć z tym problem. To drobna usterka, która jednak długo tolerowana może doprowadzić na przykład do wyrwania zawiasu, a nawet wypadnięcia całego skrzydła. W większości przypadków drzwi haczące o futrynę można naprawić w przeciągu kilku minut.
Trzeba rozpocząć od ustalenia, czy drzwi ocierają o podłogę, czy też problemem są drzwi haczące o futrynę. Kłopotliwy może być na przykład poluzowany zawias albo wystający wkręt. Jeżeli mocniejsze dokręcenie nawiasów nie jest możliwe, należy wówczas spróbować wymienić wkręty na dłuższe albo grubsze, ale w takim samym rozmiarze. Starą metodą jest włożenie w zbyt duże otwory zapałek, aby wkręty z nich nie wypadały. Przekrzywione drzwi mogą być także spowodowane użyciem starych, zużytych już zawiasów. W takim przypadku konieczna jest ich wymiana na nowe. Jeżeli drzwi ocierają o ościeżnicę i wymieniasz zawiasy otwierające się na zewnątrz, można wybrać specjalne zawiasy antywyważeniowe. Zapewnią one dodatkowe bezpieczeństwo, gdyż mają bolec antywłamaniowy.
Jeżeli drzwi ocierają o podłogę, rozwiązaniem może być podłożenie pod nie kawałka gruboziarnistego papieru ściernego. W razie potrzeby, papier ścierny możesz przyczepić na przykład do deseczki. Dzięki temu po kilkukrotnym przeciągnięciu drewnianym skrzydłem, powinno się ono nieco wytrzeć. To rozwiązanie sprawdzi się jednak tylko w przypadku nieznacznego ocierania, które zazwyczaj nie jest tak deprymujące dla użytkowników.
Drzwi ocierają o futrynę — najprostsze metody naprawy
90% przypadków uszkodzeń drzwi wymaga wyłącznie ich regulacji. Brzmi to poważnie, ale wcale nie musi takie być. Zacznij od próby posmarowania zawiasów odpowiednim smarem, do kupienia w sklepach z artykułami budowlanymi. Jeżeli to nic nie da i drzwi haczą o futrynę w dalszym ciągu, wypróbuj sposób z podłożeniem pod trzpień zawiasu oraz pod tuleję na skrzydle podkładki. Sprawi to ich lekkie podniesienie i może całkowicie zlikwidować problem.
Kolejną kwestią, którą warto jest sprawdzić w przypadku, gdy drzwi ocierają o podłogę, jest prawidłowe wypoziomowanie skrzydła. Robi się to poprzez przyłożenie poziomicy do pionowej krawędzi przy przyldze. W ten sposób szybko określisz prawidłowy poziom. Nieprawidłowo wypoziomowane drzwi z czasem będą się opuszczać i na przykład powstanie szpara między drzwiami a futryną. Do korygowania tych wartości przydadzą się podkładki albo po prostu odpowiednia regulacja zawiasów, o ile na to pozwalają. Dzięki wkręcaniu zawiasów, skrzydło będzie mocniej dociśnięte do ościeżnicy, a co za tym idzie, ściśnie także uszczelkę. Drzwi wykonane z litego drewna pod wpływem wilgoci mogą z czasem pęcznieć. Nie dziwi zatem, że na przykład latem drzwi ocierają o podłogę. Najlepszym sposobem w tym przypadku jest częste wietrzenie pokojów, dzięki czemu eliminuje się nieco problem nadmiernej wilgoci. Warto także nieco odsunąć skrzydło od ościeżnicy. Jeżeli to także nie pomaga, ostatecznym rozwiązaniem jest oheblowanie skrzydła prostopadle do przylgi od strony zawiasów.