HomeWnętrzaŚcianki działowe - cena robocizny

Ścianki działowe – cena robocizny

Czasami w domu niezbędny jest remont. Z wielu powodów możesz mieć potrzebę postawienia ścianki działowej w nowym miejscu albo rozebrania starej. Przed każdą tego rodzaju inwestycją, trzeba znaleźć odpowiedź na pytanie: “jaki jest koszt postawienia ścianki działowej?”. Spróbujemy znaleźć odpowiedź i sprawdzić, czy w przypadku ścianki działowej, koszt jest wart zatrudniania fachowca.

Jakie ścianki działowe warto wybrać?

Oczywiście planując remont domu lepiej i taniej byłoby wszystkie prace wykonać samodzielnie lub z pomocą rodziny. Jednak nie zawsze wszystko umie się zrobić. Na pewno koszt postawienia ścianki działowej samodzielnie byłby niższy, lecz nie jest to wcale taka prosta sprawa i dlatego niekiedy wręcz trzeba oprzeć się na pomocy fachowca. Źle postawiona ścianka działowa nie spełni swojej funkcji, a wręcz będzie szpecić wnętrze.

Najpierw trzeba ustalić, z jakiego materiału chce się postawić ściankę działową. 

  • Ścianki działowe z płyt gk: cennik waha się w zakresie 1200-1550 zł za 10 metrów kwadratowych. Jest to kwota sumaryczna, to znaczy koszt materiałów oraz robocizny. Cena może się różnić w zależności od stopnia skomplikowania konstrukcji. Niska cena wynika z łatwości montażu. Jest to lekka konstrukcja, która nie wymaga specjalnych przygotowań i można ją wstawić w niemal każde miejsce. Jednak bardzo różnić się może technologia instalacji karton gipsu. Cena za montaż także od tego zależu. W przypadku montażu na kleju gipsowym jest to kwota od 25 do 30 złotych za metr kwadratowy robocizny. W przypadku montażu ścianek działowych z płyt g/k jest to kwota 60-65 złotych za metr kwadratowy robocizny. Natomiast zabudowa z płyt gipsowo kartonowych na ruszcie stalowym to cena nawet 70 złotych za metr kwadratowy robocizny. Doliczyć do tego trzeba jeszcze koszt materiałów. 
  • Inna możliwa do zastosowania technologia lekkiego montażu to ścianki działowe z płyt osb. Cennik w tym przypadku wynosi około 25 złotych za metr kwadratowy samej robocizny. Do tego należy oczywiście doliczyć jeszcze koszt materiałów. Jest to jednak zdecydowanie mniej popularne rozwiązanie.  
  • Inaczej wygląda demontaż ściany z karton gipsu. Cena w tym przypadku waha się pomiędzy 15 a 20 złotych za metr kwadratowy. Chociaż demontaż wydaje się niezbyt trudnym zadaniem, lepiej jest jego wykonanie zlecić fachowcowi, aby całość dobrze się prezentowała i nie doszło do żadnych uszkodzeń.

Ścianki działowe cena za m2: od czego zależy ostateczna kwota

Oczywiście kwoty te są jedynie przybliżone. Wszystko zależy od konkretnego fachowca, a także od regionu kraju. Różne ceny mogą być także w zależności od części roku. Dlatego tak trudno jest powiedzieć, ile kosztuje ścianka karton gips. Cena za montaż może być uzależniona od naprawdę wielu różnych czynników. Jest to z pewnością łatwość samego montażu. Czy podłoże jest przygotowane? Czy zachowane są kąty proste? Czy nie ma skosów, do których trzeba dopasować ścianki działowe z płyt gk? Cennik w takim przypadku również będzie się inaczej prezentował. Ponieważ kształt takiej ścianki działowej nie musi być tylko prosty, ale możliwe są także łukowate aranżacje, dlatego koszt będzie także zależał od tego.

Ścianki działowe cena za m2 może być uzależniona od bardzo wielu kwestii. Pewne jest natomiast, że zawsze lekka ścianka wykonana z płyt gk będzie tańsza od murowania. Można ją postawić niemal wszędzie, ponieważ nie obciąża ona podłogi i stropu. Dlatego na jej postawienie nie są wymagane specjalne zgody. Zawsze warto rozejrzeć się po lokalnych, polecanych fachowcach i u źródła dowiadywać się, ile kosztuje postawienie ścianki działowej z karton gipsu. W przypadku ścianki działowej, cena za m2 to także kwota materiałów. Tutaj również rozbieżności mogą być naprawdę duże pomiędzy poszczególnymi sklepami budowlanymi. Zawsze warto wcześniej zacząć się przygotowywać do remontu i kupować niezbędne elementy w trakcie trwania wyprzedaży. To korzystne, szczególnie kiedy ma się w planach postawienie więcej niż jednej nowej ścianki działowej. Koszt jest w tym przypadku zdecydowanie bardziej przyjazny.

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Najpopularniejsze