Pomimo tego, że wanny wolnostojące cieszą się dużą popularnością, to przy mniejszych łazienkach możemy mieć problem z jej umiejscowieniem. Dlatego, kiedy decydujemy się na wannę zamiast kabiny prysznicowej, lepszy będzie montaż wanien prostokątnych, czy narożnych. Możemy je ustawić wzdłuż ściany, czy w narożniku łazienki, dzięki czemu wykorzystamy w pełni dostępną przestrzeń. Jednak nie otrzymamy takiego samego efektu, jak w przypadku wanien wolnostojących. Dodatkowo, wanny, które przytwierdzamy do ściany, zazwyczaj wymagają obudowania. Zabudowa wanny pomaga w ukryciu często widocznych instalacji kanalizacyjnych, które odbierają uroku lub bardzo często takie wanny osadzone są na mało atrakcyjnych nóżkach. Najczęściej wybieranym rodzajem wanny do montażu, jest wanna akrylowa. Zabudowa wanny akrylowej nie różni się niczym od zabudowy innego typu wanien. Jak obudować wannę? Mamy szerokie pole do popisu. Oprócz gotowych zabudowań, możemy sami przygotować i wykonać zabudowę wanny, dodatkowo stworzyć powierzchnię, na których trzymać można kosmetyki i akcesoria do kąpieli. Jednak najważniejszym aspektem zabudowy wanny jest łatwość w utrzymywaniu jej w porządku. O ile wanny stojące posiadają wiele zakamarków do sprzątania, zabudowane wanny są o tyle prostsze, ponieważ zazwyczaj powierzchnia zabudowy jest prosta.
Jak obudować wannę?
Wszystko zależy od naszych preferencji. Do zabudowy wanny akrylowej, ale również każdego innego rodzaju mamy do dyspozycji mamy gotową obudowę. Zazwyczaj dostępne są w tych samych kolorach oraz wykonane z tego samego materiału, co nasza wanna. Jest to jeden z najszybszych rodzajów zabudowy wanny, najmniej pracochłonny, co jest może się okazać istotne w przypadku zabudowany wanny narożnej. Jak jeszcze obudować wannę? Bardzo popularnym sposobem jest obudowa z płyt kartonowo – gipsowych. Jak zabudować wannę w ten sposób? Ważne jest przygotowanie wcześniej rusztu, na którym umieścimy obudowę. Inną metodą, która sprawdzi się głównie w zabudowie wanny prostokątnej, jest obudowa murowana. Do wykonania tego rodzaju obudowy wanny wykorzystuje się bloczki z betonu komórkowego. Mimo, że w łatwy sposób da się je modelować, aby utworzyć określony kształt obudowy, to najprościej będzie w przypadku zabudowy wanny prostokątnej. Do dyspozycji mamy jeszcze styropianowy nośnik, który umożliwia stabilizację wanny, a także powoduje tłumienie hałasu, powodowanego przez strumień wody. Styropianowy nośnik znajdzie zastosowanie zarówno w przypadku zabudowy wanny prostokątnej oraz, gdy będziemy się zastanawiać, jak obudować wannę narożną.
Czym obudować wannę?
Po wykonaniu zabudowy wanny, można przystąpić do obudowania jej. Czym obudować wannę? Możliwości tutaj mamy wiele. Jednym z rozwiązań na zabudowę wanny, które należy do najwygodniejszych ze względu na to, że można to wykonać w szybki sposób, jest zabudowa wanny gotowymi panelami, które wykonane są wytrzymałych oraz wodoodpornych materiałów, na przykład z akrylu, plastiku, czy nawet przetworzonego drewna w postaci MDF. Drewnopodobna obudowa wanny może być dla tych, którzy boją się użyć prawdziwego drewna. Jest wiele materiałów, które imitują wygląd oraz strukturę drewna, a świetnie sprawdzą się jako drewnopodobna obudowa wanny, jak na przykład wcześniej wspomniany MDF. Do obudowy wanny można użyć także prawdziwego drewna. Obudowa wanny drewnem może kojarzyć się źle, ponieważ w wyniku wpływu wilgoci na drewno może ona powodować różne jego wygięcia. Jednak w tym przypadku, wanna obudowana jest drewnem egzotycznym. Z pozoru wanna obudowana drewnem może dziwnie się kojarzyć, jednak efekt może być zadowalający. Zabudowa wanny akrylowej płytkami to jeden z najczęściej wybieranych sposobów. Jest to bardzo dobre rozwiązanie z wielu względów, między innymi, może uzyskać łatwą w utrzymaniu powierzchnię, poza tym, przy dużej różnorodności wzorów i kolorów płytek, możemy stworzyć element, który będzie się wyróżniał w całej łazience. Jak zabudować wannę? Jeżeli chodzi o zabudowę wanny płytkami, nie jest to trudne. Problem przy obudowie wanny płytkami związany jest z wielkością płytek i ewentualną ich docinką w celu dopasowania wielkości. W Internecie można znaleźć wiele zdjęć obudowy wanny płytkami i zaczerpnąć inspiracji do własnego wnętrza. Wiele zdjęć przedstawia samodzielnie wykonaną zabudowę wanny. Jak zabudować wannę akrylową? W przypadku zabudowy wanny akrylowej, należy uważać, aby jej nie zarysować. W pozostałych kwestiach zabudowa wanny akrylowej nie różni się znacznie od innego rodzaju wanien.
Zabudowa wanny prostokątnej
Wanny w kształcie prostokąta mogą się kojarzyć z małą wygodą czy prostotą. O ile zabudowa prostokątnej wanny nie jest trudna, nie znaczy, że może wiać nudą. Istnieje możliwość wyprofilowania w środku i dzięki temu stworzenie komfortowego wnętrza wanny. Dodatkowo zamontować można oświetlenie, a także wyróżnić za pomocą ciekawej struktury płytek. Zabudowa wanny prostokątnej pozwala na użycie różnych struktur do obudowania wannym na przykład wczesniej wspomiana obudowa drewnopodobna wanny, czy obudowa wanny płytkami. Wszystko zależy od predyspozycji.
Jak obudować wannę narożną?
Wanna narożna sprawdzi się w małych łazienkach, w których powinna zmieścić się kabina prysznicowa. W tym przypadku również mamy wiele możliwości. Jak obudować wannę narożną? W taki sam sposób, jak wannę prostokątną lub jak każdą inną. Obudowę wanny narożnej można wykonać za pomocą bloczków z betonu komórkowego, a także nośniki styropianowe i elastyczne zabudowy. Dostępne są również gotowe zabudowy. Do zabudowania świetnym i ciekawym pomysłem może okazać się ułożenie mozaiki z płytek. Dodatkiem może być kolorowe oświetlenie, które nada atrakcyjności całej kompozycji. Przydatnym rozwiązaniem jest wykonanie dobudówki, która posłuży jako półka na kosmetyki. Na pytanie, jak obudować wannę narożną, odpowiedzi jest tyle, ile pomysłów. Wszystko zależy od tego, jak zaprojektujemy sobie łazienkę.