Strona głównaPoradyCzym wypełnić dziurę w ścianie?

Czym wypełnić dziurę w ścianie?

Dziury w ścianie mogą powstawać z bardzo wielu różnych powodów. Czasem przy remoncie konieczne jest stworzenie dziur, a czasem powstają one całkiem przypadkowo. Niewiele potrzeba, by stworzyć taki ubytek – wystarczy nieuważnie uderzyć meblem czy nawet za mocno machnąć ręką. Pęknięcia w ścianach mogą być również efektem szybkiego i intensywnego osiadania budynku, ale też ciężkiego stropu, który może naciskać na ściany. W takich sytuacjach należy pamiętać, że ściany można łatać dopiero, gdy budynek już całkowicie osiądzie. Wypełnianiem tego typu ubytków, powinny się zajmować firmy tynkarskie, które właściwie ocenią sytuację i zastosują odpowiednie do jej rozwiązanie metody. Największy problem mamy oczywiście przy dużych dziurach, które są najtrudniejsze do wypełnienia, oraz wyglądają najgorzej. Równie kłopotliwe do wypełnienia, mogą się okazać dziury, wokół których tworzą się rysy oraz inne pęknięcia, ponieważ mogą one zagrażać konstrukcji całej ściany. Właśnie dlatego bardzo ważne jest, by taką dziurę załatać odpowiednio, przy użyciu wysokiej jakości trwałych materiałów. Przy wypełnianiu takich niedoskonałości, często zależy nam na czasie oraz na tym, by rozwiązanie było jak najtrwalsze i estetyczne. Pojawiają się więc wątpliwości dotyczące sposobu, oraz materiału odpowiedniego do wykonania tego zadania. Źle wykonana naprawa, może okazać się rozwiązaniem tymczasowym, może również oszpecić nam wygląd ściany. Dobrze dobrane środki łatające dziury w ścianie, są więc kluczowym elementem całego procesu.

Dziura w ścianie – czym wypełniać?

Rynek oferuje nam ogrom różnych zapraw oraz innych substancji, które mają za zadanie pomóc nam w łataniu ubytków w ścianach. Różne rodzaje dziur i pęknięć, wymagają różnych metod naprawy, dlatego też, zanim zdecydujemy się sięgnąć po którąkolwiek z substancji i mas przeznaczonych do wypełniania ścian, należy właściwie ocenić sytuację. Najczęściej łatanie dziur w ścianach jest realizowane przy pomocy tynku, który nadaje się do tego zwłaszcza, jeśli dziury są duże, lub jeśli jest ich wiele. Jeśli natomiast mówimy o małych ubytkach, warto poszukać produktów w niedużych opakowaniach tak, by materiał nie został zmarnowany. Do wypełniania dziur w ścianie często używa się masy akrylowej, która zazwyczaj tworzy bardzo gładką powierzchnię. Można też używać mas gipsowych, lub cementowych, które często mają właściwości pozwalające im szybko schnąć. Do szpachlowania dużych dziur w ścianie najczęściej używa się gipsu budowlanego.

Czym zakleić dziury w ścianie po kołkach?

Dziury po przedmiotach takich jak kołki, gwoździe czy też haczyki, zazwyczaj są dziurami, które tworzymy nieumyślnie. Zaklejenie ich często bywa łatwiejsze, od naprawiania dziur, które powstały w wyniku wypadku. Małe dziury po kołkach najlepiej zaklejać czymś bardzo lekkim, oraz szybkoschnącym. W przypadku małych otworów można użyć zwykłej, gotowej masy szpachlowej, czy też masy akrylowej, która jest przeznaczona specjalnie do tego celu. To, czym zakleić dziury w ścianie po kołkach, zależy w dużym stopniu od rozmiaru ubytku, oraz tego, jaki jest stan ściany wokół niego.

Czym szpachlować duże dziury w ścianie?

Głównym problemem, przy wyborze odpowiedniej metody do szpachlowania dużych dziur w ścianie, może okazać się materiał, z którego ściana jest wykonana. Jeśli chcemy załatać ubytek w ścianie tynkowej, możemy to zrobić zwykłą masą szpachlową; jeśli natomiast dziura w ścianie powstała w suchej zabudowie, cały proces może okazać się o wiele trudniejszy, niż zakładaliśmy. Głównym założeniem jest to, że ubytki w ścianie najlepiej jest wypełniać tym samym materiałem, z którego skonstruowana jest ściana. Taki sposób naprawy zazwyczaj jest najtrwalszy, oraz prezentuje się najlepiej. Do wyboru możemy mieć materiały takie jak płyta gipsowo-kartonowa w przypadku zabudowy suchej, oraz gips budowlany w przypadku ubytku w ścianie tynkowej. Jeśli dziura w ścianie jest sporych rozmiarów, przydać mogą się też podpory, które utrzymają nałożony materiał we właściwym kształcie i w odpowiedniej formie.

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze