Strona głównaPoradyJak zrobić donicę?

Jak zrobić donicę?

Istnieje wiele sposobów, które pozwolą nam samodzielnie udekorować nasze ogrody, tarasy czy domy, nie musząc ponosić dodatkowych wydatków. Tworzenie własnych mebli i ozdób jest też bardzo ekologiczne, zwłaszcza jeśli wykorzystujemy do tego używane już wcześniej materiały. Dekorować ogrody i domy możemy na wiele sposobów, wykorzystując do tego przeróżne przedmioty. Możemy to robić za pomocą rzeczy, które po prostu kupimy, jak i używając przedmiotów i materiałów, które zrobimy sami. Ta druga opcja daje nam swobodę wyboru, pozwala na tworzenie własnych, ciekawych kompozycji, oraz oszczędza nasze pieniądze i pozytywnie wpływa na środowisko. Im więcej dostępnych materiałów, tym ciekawsze rzeczy jesteśmy w stanie stworzyć. Własnoręcznie tworzone meble – w tym krzesła, stoły, pufy z opon czy nawet łóżka – stają się coraz popularniejsze, jednak największą swobodą tworzenia możemy się cieszyć, tworząc dekoracje. Coraz więcej osób chętnie tworzy swoje własne donice, ponieważ materiały, które możemy do tego wykorzystać, są szeroko dostępne, zazwyczaj niedrogie, oraz jest bardzo dużo ich rodzajów.

Jak i z czego zrobić donicę do ogrodu?

Donice możemy tworzyć z materiałów takich jak deski, styropian czy beton. Bardzo popularne i rozpowszechnione są donice tworzone ze styropianu. Jest to materiał bardzo szeroko dostępny, często też zostaje on nam w nadmiarze po remontach czy budowach, dlatego donice ze styropianu mogą być opcją bardzo ekologiczną. Tego typu donice prezentują się bardzo elegancko, można je również udekorować na wiele sposobów, dlatego pasują do każdego typu wystroju. Kolejnym ciekawym pomysłem jest stworzenie donic ogrodowych z pieńków czy konarów. Wyglądają one niezwykle naturalnie, oraz potrafią nadać ogrodowi magicznego klimatu. Nie wymagają od nas też zbyt dużo pracy, zwłaszcza jeśli pieniek czy konar, którego używamy, jest pusty w środku. Rozwiązanie takie jest bardzo pomysłowe, oraz przyjazne środowisku. Donicę do ogrodu można również zrobić z drewnianych skrzyń, które możemy zbić ze specjalnych desek, a także ze zwykłych palet. Jest to procedura bardzo popularna i chętnie wykonywana, dlatego że nie należy ona do zadań zbyt trudnych. Takie donice z desek możemy więc spotkać wielu ogrodach, prezentują się one bardzo naturalnie i dają dużo możliwości dekoracji. Kolejny ciekawy pomysł na zrobienie donic do ogrodu, to użycie betonu, który jest materiałem bardzo trwałym, dlatego też cieszącym się dużą wytrzymałością. Formy, w których możemy stworzyć takie donice, mają dosyć wiele opcji, mogą być stworzone z kartonu czy innego odpowiedniego do tego materiału, a także układać je i tworzyć możemy w dowolnych kształtach. Pozwala nam to na osiągnięcie wielu wariantów takich donic, co przekłada się na ich ogromną popularność. Ich zdecydowanie największą zaletą jest wytrzymałość, a także — o ile użyjemy odpowiedniego betonu — odporność na mróz.

To jak zrobić donice ogrodowe, zależy od rodzaju, jaki planujemy wykonać. Każdy rodzaj donic, wykonuje się inaczej, wykorzystując do tego inne materiały, oraz inną ilość czasu. Niektóre donice nie będą wymagały od nas zbyt dużego wysiłku, inne natomiast mogą okazać się problematyczne. Ważnym elementem w procesie robienia donic ogrodowych, jest też ich kształt, wielkość oraz ilość zużywanego materiału, oraz to, jakie mamy dostępne narzędzia. Donice z desek są uznawane za bardzo klasyczne, jednak należy pamiętać, że istnieje o wiele więcej opcji.

Jak zrobić dużą donicę betonową?

Zrobienie dużych donic betonowych, w większości przypadków nie jest procesem zbyt trudnym, wymaga jednak czasu. Elementem kluczowym w tworzeniu tych ozdób, jest wybranie właściwego rodzaju betonu, najlepiej mrozoodpornego. Beton mieszamy w odpowiednich proporcjach z wodą, tak by powstała właściwa konsystencja. Za formy do tworzenia takich donic, mogą posłużyć nam zwykłe kartony — jeden większy, na który wylewamy naszą mieszankę betonu, i drugi, mniejszy, który służy nam jako wyznacznik wielkości otworu donicy. Na spód większego kartonu, powinniśmy wylać niewielką ilość betonu, po czym należy włożyć w nią mniejszy karton, a następnie wokół jego ścian wylać resztę betonu, na wysokość, na jaką nam to odpowiada. Ważne jest, by karton pozostał nieruchomy, dlatego też na spód tego mniejszego kartonu możemy włożyć jakiś ciężki przedmiot. W ten sposób przygotowaną masę na donicę pozostawiamy do wyschnięcia.

Jak zrobić donicę ze styropianu?

Styropian jest materiałem, które potrafi imitować wiele innych rodzajów materiałów, takich jak drewno czy też kamień, dlatego to jak zrobić donicę ze styropianu może okazać się bardzo ciekawym i przyjemnym procesem. Styropianowe donice dają nam ogrom możliwości, jeśli chodzi o wybór kształtu, dlatego też zawsze należy pamiętać, by fragmenty były dobrze wycięte, tak by móc je do siebie odpowiednio dopasować. Możemy łączyć je ze sobą za pomocą gwoździ, lub też mocno trzymającego kleju. Właściwie połączone ze sobą fragmenty, możemy pomalować i ukształtować, w jaki sposób tylko chcemy.

Ocieplanie donic styropianem

Ocieplanie donic styropianem, jest procedurą bardzo popularną, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym. Takie rozwiązanie stosujemy często, jeśli hodujemy rośliny szczególnie narażone na mróz, a także takie, które muszą wytrzymać w zimnych temperaturach przez długi okres czasu. Ocieplanie donic styropianem polega na wykładaniu donic warstwą styropianu, który kładzie się zazwyczaj na dno oraz ściany pojemnika. Są również inne sposoby na ocieplenie donic, jednak styropian jest jednym ze zdecydowanie popularnych do tego materiałów.

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze