Spacerując w okolicach, gdzie znajduje się dużo domów z działką, niejednokrotnie można natknąć się na występujące na posesjach ,,blaszaki’’. W tekście przyjrzymy się temu, dlaczego są one tak popularne i ile wynosi koszt budowy garażu blaszanego. Zapraszamy do lektury.
Zobacz: Ile zarabia spawacz w Polsce i za granicą? – Aktualne zarobki
Od czego zależy koszt garażu blaszanego?
To, ile kosztuje blaszany garaż, zależy od różnych czynników. Jednym z nich jest blacha, z jakiej wykonano produkt. ,,Blaszaki’’ wykonuje się z blachy trapezowej – to stała praktyka wszystkich ich producentów. Jednak jeżeli zależy nam na dodatkowej powłoce zabezpieczającej lub po prostu na tym, by garaż wyglądał bardziej estetycznie, będziemy musieli dopłacić dodatkowe pieniądze. Koszta wzrastają za sprawą specjalnych farb z połyskiem bądź matem. Są też dostawcy, którzy oferują garaże z dodatkowym tynkiem akrylowym, który daje większą sztywność konstrukcji oraz dodatkowo wycisza i ociepla garaż.
Koszt budowy blaszanego garażu wzrasta także wówczas, gdy chcemy mieć wpływ na wybór dachu. Producenci oferują je przeważnie w wersji jednospadowej bądź dwuspadowej. Druga opcja jest ładniejsza. Jednak znacząco wpływa ona na to, ile kosztuje blaszany garaż.
Ostatnim czynnikiem, który decyduje o koszcie budowy blaszanego garażu, jest jego powierzchnia. Im większe wymiary danego ,,blaszaka’’, tym więcej przyjdzie nam za niego zapłacić. Warto tu mieć na uwadze, że o ile różnica cenowa wzrasta stosunkowo niewiele przy modyfikacji samej długości garażu, tak chcąc zmienić jego szerokość, cena będzie wyższa. Wynika to wówczas z faktu odpowiedniego dostosowania wejściowych drzwi bądź bramy.
Ile kosztuje garaż blaszany?
Koszt budowy blaszanego garażu wynosi w wielu miejscach bardzo podobne kwoty. Zwykła ocynkowana konstrukcja ma wartość około 2800 złotych, przy wymiarach 3×5 (szerokość x długość). Za taki sam ,,blaszak’’ we wersji z farba z połyskiem bądź matem, przyjdzie nam zapłacić kolejno 3300 lub 3400 złotych. Jak zatem widać, to ile kosztuje blaszany garaż, zależy od wybranej przez nas konfiguracji.
Czy warto postawić garaż blaszany?
Oczywiście, że tak. Garaż blaszany ma szereg zastosowań, dzięki czemu znakomicie sprawdzi się w realizacji większości naszych zamysłów. Jeżeli nie mamy możliwości wybudowania ceglanego garażu na samochód, to nic nie stoi na przeszkodzie, by w 2-3 godziny postawić blaszany garaż. W zależności od swojego rozmiaru bezproblemowo pomieści on nie tylko większość aut, ale i akcesoria z nim związane (chociażby wymienny zestaw opon).
Jeżeli opalamy nasz dom węglem, koksem bądź drzewem, to potrzebujemy dodatkowego miejsca na ich składowanie. Pamiętajmy, że w zależności od wielkości budynku i naszego zapotrzebowania na ciepło, powinniśmy przygotować się na zakup, co sezon, 1-3 ton opału. Taka ilość surowców powinna być odpowiednio zabezpieczona i ulokowana, nie tylko ze względów na potencjalną utratę swojej jakości (głównie w przypadku drzewa), ale i z powodów estetycznych. Lepiej jest, gdy opał znajduje się w odizolowanym miejscu, nie szpecąc krajobrazu naszej działki. Dlatego dobrze jest wówczas zakupić blaszany garaż, który w całości można przeznaczyć wyłącznie na składzik opałowy.
Innym powodem, dla którego warto zakupić ,,blaszaka’’, jest wykorzystywanie go, jako miejsca do trzymania swoich narzędzi. Jeżeli mamy ogródek, w którym wykonujemy różne prace, to z pewnością musimy gdzieś składować swoje łopaty, szufle, motyki, grabie, widły czy kosy. Trawnik wymaga przycinania, więc kosiarka także powinna być trzymana w blaszanym garażu. Oczywiście narzędzia bądź urządzenia związane z przydomowymi pracami nie muszą być jedynymi, które będziemy składować w ,,blaszaku’’. Tak naprawdę możemy w nim trzymać, co tylko chcemy. Biorąc pod uwagę jego pojemność, możemy być pewni, że przysłuży nam się on do wielu rzeczy.
Zobacz: Ile trwa i kosztuje kurs na wózki widłowe – czy warto?