Ile czasu trwa kurs na wózki widłowe? Takie pytanie może zadawać sobie wielu magazynierów bądź osób pracujących na budowach. W dobie powszechnego wykorzystywania tego typu pojazdów zapotrzebowanie na osoby mogące pochwalić się odpowiednimi uprawnieniami stale wzrasta. Dlatego warto jest pilnować czasu obowiązywania swojego dokumentu, gdyż w przypadku zaniedbania tego pożegnamy się z możliwością obsługi popularnych ,,widlaków’’.
W tekście odpowiemy na pytanie, ile kosztuje kurs na wózki widłowe, ile trwa kurs na wózki widłowe. Sprawdzimy również, ile kosztuje egzamin na wózki widłowe.
Zobacz: Ile zarabia operator wózka widłowego w Polsce i za granicą?
Ile trwa kurs na wózki widłowe?
Ile godzin trwa kurs na wózki widłowe? Odpowiedź na to pytanie można znaleźć bez kłopotu w internecie. To, ile trwa kurs na wózki widłowe, regulowane jest przez Urząd Dozoru Technicznego. Według jego wytycznych program główny zawiera 35 godzin lekcyjnych (a więc każda godzina po 45 minut), a program uzupełniający 4 godziny lekcyjne.
Jednak to nie wszystko, jeśli chodzi o odpowiedź na pytanie, ile godzin trwa kurs na wózki widłowe. Kurs umożliwiający zdobycie uprawnień na ,,widlaki’’ powinien zacząć się od testu, który umożliwi ocenę stanu wiedzy osób zapisanych na szkolenie. Uczestnicy, którzy osiągną wynik poniżej 60 procent, zobowiązani są do wzięcia udziału w module doszkalającym, który pozwoli uzupełnić brakującą wiedzę z wymaganego obszaru (elektrotechniki i mechaniki). W kwestii tego, ile czasu trwa kurs na wózki widłowe, warto także dodać, że program główny zawiera w sobie 25 godzin zajęć teoretycznych i 10 godzin praktyki. Zatem to, ile godzin trwa kurs na wózki widłowe, jest ściśle określone prawnie.
Ile kosztuje kurs na wózki widłowe?
W internecie bardzo często można znaleźć zapytania poszczególnych internautów, które brzmią: ile kosztują uprawnienia na wózek widłowy bądź też ile kosztuje udt wózka widłowego. Kwestia ta jest bardzo zróżnicowana i tak naprawdę wszystko zależy od ośrodka, jaki wybierzemy oraz zakresu oferty. Cena może zawierać się w przedziale 200- 400 złotych, ale równie dobrze może zaczynać się te od 600 złotych i kończyć na 1000 złotych. To, ile kosztują uprawnienia na wózek widłowy, zależy też od regionu Polski, w jakim chcemy robić nasz kurs oraz od liczby kursantów (często przy ich większej liczbie poszczególne ośrodki dają spore upusty).
Jak zatem widać, trudno jest udzielić precyzyjnej odpowiedzi na pytania: ile kosztują uprawnienia na wózek widłowy bądź też ile kosztuje udt wózka widłowego.
Zobacz: Ile kosztuje mycie okien w domu i na wysokości?
Ile kosztuje egzamin UDT na wózki widłowe?
Ile kosztuje UDT wózka widłowego? Na początku odpowiedzmy sobie jednak, że egzamin taki składa się z dwóch części – praktycznej i teoretycznej. Teoretyczna część realizowana jest za pomocą pisemnego testu pod nadzorem wyznaczonej w tym celu komisji. Pula pytań egzaminacyjnych składa się z 245 pytań. Aby zaliczyć ten etap egzaminu, trzeba udzielić 11 właściwych odpowiedzi z 15 pytań.
Część praktyczna egzaminu w Urzędzie Dozoru Technicznego odbywa się na placu manewrowym, także pod nadzorem specjalnej komisji. Na tym etapie egzaminatorzy oceniają umiejętność jazdy i manewrowania wózkiem widłowym, przy jednoczesnym przestrzeganiu zasad bezpieczeństwa i higieny pracy.
Zatem ile kosztuje UDT wózka widłowego? Zgodnie z obowiązującym prawem, na początku lutego Urząd Dozoru Technicznego podwyższa koszt opłaty za egzamin potwierdzający kwalifikacje w obszarze obsługi lub konserwacji UTB (Urządzeń Transportu Bliskiego). Póki co cena za taki egzamin wynosi 212,34 złotych. W zeszłym roku kwota ta zaczęła obowiązywać od 9 lutego, tak więc osoby, które mają w planach podejście do takiego egzaminu, powinny się pospieszyć, gdyż lada moment cena z pewnością wzrośnie.
Czy uprawnienia na wózki widłowe są bezterminowe?
Odpowiedzieliśmy już sobie na pytania, ile kosztuje kurs na wózki widłowe, a także ile kosztuje egzamin na wózki widłowe oraz ile trwa kurs na wózki widłowe. Teraz sprawdźmy czy uprawnienia na obsługiwanie tych pojazdów są bezterminowe.
Dawniej każdy, kto ukończył kurs na wózki widłowe, otrzymywał bezterminowe zaświadczenie dla swoich uprawnień. Zmieniło się to 1 czerwca 2019 roku, gdy obowiązywać zaczęło Rozporządzenie Ministra Przedsiębiorczości i Technologii z dnia 21 maja 2019 roku w sprawie sposobu i trybu sprawdzania kwalifikacji wymaganych przy obsłudze i konserwacji urządzeń technicznych oraz sposobu i trybu przedłużania okresu ważności zaświadczeń kwalifikacyjnych (Dziennik Ustaw z 2019 roku, pozycja 1008). Od tego momentu każde otrzymane uprawnienie zawiera konkretną datę obowiązywania.
Każdy, kto ukończył kurs i zaliczył egzamin na operatora, nabywa licencję na określony okres czasu. W celu przedłużenia ważności uprawnień, trzeba zgłosić się do Urzędu Dozoru Technicznego w czasie trzech miesięcy przed końcem ich obowiązywania i złożyć bezpłatny wniosek z adnotacją, iż w okresie pięciu lat operator przepracował na wózku widłowym trzy lata. Wymóg ten wynika z ustawy o dozorze technicznym (Artykuł 2 punktu 2c ustawy z dnia 21 grudnia 2000 roku).
Wspomniany okres czasu wyglądaj inaczej w zależności od typu wózka. Jeżeli zdawaliśmy egzamin tylko na wózki jezdniowe podnośnikowe, to nasz dokument będzie ważny przez 10 lat. Jeśli jednak test dotyczył wózków jezdniowych podnośnikowych ze zmiennym wysięgiem oraz wózki z osobą podnoszoną wraz z załadunkiem, to wówczas uprawnienia będą obowiązywały przez 5 lat.
Warto w tym miejscu dodać, iż wspomniane Rozporządzenie Ministra Przedsiębiorczości i Technologii obliguje do odnowienia swoich uprawnień na wózki widłowe, także osoby, które otrzymały wcześniej bezterminowe zaświadczenia. Dokumenty te zachowują swoją ważność do 1 stycznia 2024 roku.
W tekście udzielaliśmy odpowiedzi na pytania, ile kosztuje kurs na wózki widłowe, ile czasu trwa kurs na wózki widłowe. Sprawdzaliśmy także, ile kosztuje egzamin na wózki widłowe.
Zobacz: Audyt energetyczny – co to, kto może wykonać, ile kosztuje, czy jest obowiązkowy?