Strona głównaPoradyUsprawnienia magazynowe

Usprawnienia magazynowe

Mimo wielu zmian w funkcjonowaniu magazynu XXI wieku, wciąż są wprowadzane nowe rozwiązania, poprawiające jakość pracy pracowników magazynowych zarówno pod względem bezpieczeństwa, komfortu, jak i efektywności. Niekwestionowaną pomocą w pracach magazynowych są urządzenia dźwigowe. Umożliwiają one wykorzystanie przestrzeni magazynu nie tylko horyzontalnie, ale również w pionie.

Jakość pracy w magazynie

Praca człowieka jest aktualnie najdroższą z prac. Mimo, iż wiele maszyn jest w stanie wyręczyć człowiek z ciężkiej pracy swoją mocą, szybkością a nawet precyzją, to jednak żadna z maszyn nie jest tak elastyczna jak człowiek. Biorąc pod uwagę koszty inwestycji w nowoczesne urządzenia, roboty itp. Koszty mogą wydawać się duże, jednak nic nie jest w stanie przebić kosztów pracy rąk ludzkich. To zarówno najdroższa praca, ale i najbardziej efektywna. Wciąż człowiek, chociażby jako operator, nadzorca jest konieczny. Awaryjność maszyn i urządzeń jest niewielka, ale jeśli już wystąpi trudno jest usterkę usunąć od razu, tymczasem pracownika można stosunkowo szybko zastąpić drugim. Nie znaczy to jednak, iż wszystko ma być wykonywane za pośrednictwem pracy mięśni ludzkich. Zarówno w pracy umysłowej, jak i fizycznej istnieją obszary, w których praca człowieka może zostać zastąpiona efektywniejszym narzędziem, urządzeniem.

Wsparcie maszyn w magazynie

Aby efektywność pracy magazynowej poprawić wykorzystuje się w niej szereg urządzeń wspierających, począwszy od wózków widłowych, przez podnośniki koszowe, aż po dźwig towarowy. Gdyby nie urządzenia dźwigowe transportowanie ciężkich produktów trwałoby nie tylko dłużej, ale często nie byłoby możliwe pomiędzy kondygnacjami hal magazynowych czy półek regałów magazynowych. W przypadku widłaków unieść można kilkaset kilogramów, tymczasem wykorzystując w magazynie dźwigi towarowe istnieje możliwość transportu nawet kilku ton jednocześnie.

Małe i duże magazyny

Jak się okazuje w praktyce dźwigi towarowe przydają się w mniejszych i większych magazynach. W przypadku towarów lżejszych tonaż dźwigu może być ograniczony, co wpływa na koszty inwestycji, możliwości techniczne instalacji jak też na jednostkę sterującą. Jeśli chodzi o większe magazyny dźwigi towarowe są standardowym ich wyposażeniem, z reguły projektowane i produkowane pod konkretne zamówienie klienta, zgodnie z potrzebami.

Nietypowe zamówienia

Dźwigi towarowe są na tyle mało typowymi produktami, iż oferta na tego rodzaju urządzenia opracowywana jest na bazie kilku podstawowych modeli. Pewne funkcje, jak rodzaj sterowania jednostką, sposoby załadunku, montaż urządzenia w szybie lub poza nim, są kwestią umowną. Klient może niektóre cechy urządzenia zmodyfikować, dopasować do własnych potrzeb magazynowych, towarów jakie magazynuje, hali magazynowej lub zespołu magazynierów, którzy będą operować dźwigiem. Ostateczny kształt dźwigu rzutuje bez wątpienia na jego wydolność, cenę i jakość. Wszystkie oferowane urządzenia spełniają normy jakości i bezpieczeństwa, aczkolwiek może różnić je awaryjność, odporność na eksploatację itd.

Artykuł sponsorowany

Otylia Rajewska
Otylia Rajewska
Studenta politechniki. Ogród, wystrój wnętrz i dobra muzyka - to moje pasje, które staram wplatać w moich tekstach.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze